Агресора неможливо зупинити подачками: у Франківську дискутували, як історія допомагає зрозуміти нинішню війну

22 травня 2025 р. 10:45

22 травня 2025 р. 10:45


У середу, 21 травня, в Івано-Франківську відбулася публічна дискусія на тему “Нинішня війна з перспективи історії” за участю народних депутатів від партії “Європейська солідарність” – історика Володимира В’ятровича та політика Олега Синютки. Модерував захід депутат Івано-Франківської міської ради, керівник міського осередку “Європейської Солідарності” Степан Руднянин.

Під час дискусії спікери говорили про передумови російсько-української війни, проводили паралелі з історичними подіями та наголосили на важливості історичної пам’яті у формуванні національного спротиву.

Модератор дискусії Степан Руднянин наголосив, що для кращого розуміння нинішньої війни важливо звертатися до історичного досвіду та аналізувати зовнішньополітичні чинники, які впливають на ситуацію в Україні.

“Ми бачимо, як на події в Україні впливають міжнародні процеси – зокрема, стамбульські перемовини чи телефонні розмови між Трампом і путіним. Водночас ми маємо звертати увагу, що відбувається в Європейському Союзі та США. Насторожує, що дедалі більше світових лідерів відходять від демократичних принципів і наближаються до авторитарного стилю правління. Саме тому важливо провести історичні аналогії і зрозуміти, яку роль може відіграти у сучасній політиці та чи інша особистість”, – зазначив Руднянин.

Володимир В’ятрович переконаний, що знання історії може серйозно допомогти українцям зрозуміти, чому сталася ця війна, чому вона відбувається саме у такому форматі, та чого чекати від росії надалі. Без осмислення минулого – як усередині країни, так і на міжнародному рівні – неможливо адекватно оцінити поточну ситуацію. Саме ігнорування історичного контексту часто стає підґрунтям для хибних політичних рішень.

На думку В’ятровича, війна почалася б незалежно від того, хто саме перебуває на посаді президента України.

“Це залежало лише від рішення одного політика – президента росії володимира путіна. А от рівень нашої готовності до цієї війни показав нерозуміння історії. Історія мала б нас навчити, що допоки поруч із нами є така держава, як російська імперія, ми завжди маємо бути готовими до війни. На жаль, українці мало знали свою історію, мало розуміли  загрозу, яка назріває в нас під боком у вигляді російської федерації. І тому виявилися, будемо відверті, не готові до цієї війни”, – зазначив історик.

В’ятрович наголошує, що українці мають нагадати світові уроки Другої світової війни.

“Перший урок – агресора неможливо зупинити поступками чи подачками.  Спроби зупинити агресора поступками призвели до Другої світової  війни. Світ, який хотів задовольнити апетити Гітлера, видаючи йому Чехословаччину, врешті-решт за ці поступки заплатив величезною ціною – мільйонами вбитих. Другий неймовірно важливий урок Другої світової війни полягає в тому, що перемога добра над одним злом не є абсолютною перемогою добра, якщо вона зроблена в союзі з іншим злом. У Другій світовій війні  для того, щоб перемогти нацизм, на жаль, світ пішов на союз із комунізмом. Це, врешті-решт, потім обернулося тріумфом цього другого зла”, – констатує Володимир В’ятрович.

Він також зауважив, що росія доклала значних зусиль, щоб українці не знали своєї історії. Проте, починаючи з 2014 року, в українському суспільстві розпочалося інтенсивне переосмислення минулого. Саме цей чинник, за словами історика, не врахував путін, коли очікував у 2022 році на швидке захоплення України без опору.

“У 2022 році він думав, що його зустрічатимуть квітами, що не буде спротиву. Але цього не сталося. Українці встали на захист своєї держави саме тому, що зрозуміли її цінність. Один з найважливіших уроків ХХ століття для українців – без своєї держави ми приречені на знищення”, – підкреслив В’ятрович.

Народний депутат від “Європейської Солідарності” Олег Синютка прокоментував останні політичні події, зокрема перемовини між президентом США Дональдом Трампом з лідером рф владіміром путіним.

“В цих перемовинах путін виграв для себе головне – він виграв час. І цей час він буде використовувати для захоплення ще більшої кількості українських територій. Це вже очевидно. Ми повинні змусити владу зробити висновки. Їхня емоційна, непрофесійна дипломатія веде до краху. Треба залучити професійних людей, щоб Україна могла вирватися з тієї пастки, куди її намагається загнати путін”, – наголосив Синютка.

Політик звинуватив владу в тому, що замість об’єднання суспільства перед загрозою з боку москви, вона займається політичними переслідуваннями і готується до виборів.

“Найголовніше, що влада бачить у цій виборчій кампанії – це знищення всіх потенційних опонентів. Найбільшим опонентом є Порошенко і ми з вами. Всі кримінальні справи, обшуки – це спроба залякати нас і все суспільство”, – вважає Олег Синютка.

Однак політик наголосив, що це не перше випробовування, яке випадає на долю українців та закликає до єдності.

“Я переконаний, що все в наших руках. Ми можемо, по-перше, зберегти країну – і це найголовніше, а по-друге – спрямувати її в той бік, за який ми боролися під час Помаранчевої революції, Революції Гідності та вже дванадцятий рік у війні з москвою”, –  підсумував Синютка.

Агресора неможливо зупинити подачками: у Франківську дискутували, як історія допомагає зрозуміти нинішню війну 1

На правах реклами

Ctrl + Enter

Агресора неможливо зупинити подачками: у Франківську дискутували, як історія допомагає зрозуміти нинішню війну

Джерело: kurs.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua