"Хотілося дива, щоб війни не сталося": художник Нікіта Тітов про роль мистецтва в обороні України

01 липня 2025 р. 14:19

01 липня 2025 р. 14:19


Частина оборонних гербів Нікіти Тітова , присвячених українським містам. Facebook\Нікіта Тітов

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.

Про це художник згадав в інтерв’ю журналістці Фіртки .

Митець розповів: тривожні передчуття з’явилися за кілька місяців до наступу. Було очевидно — війна насувається.

"За місяць до початку повномасштабного вторгнення я почав створювати роботи, які називаю «художнім мольфарством» — вони попереджали ворога, що сюди лізти не варто.

Мені хотілося як митцю не лише попередити ворога, а й створити дива, щоб війни не сталося. Це наївно, але я намагався робити твори, які могли б якось застерегти і відвернути небезпеку. На жаль, сталося інакше — дуже наївно думати, що малюнок може змінити хід подій.

Водночас я розумів, що ці роботи викликали великий відгук. Спочатку їх помічали в «бульбашці» — серед тих, хто був у темі. Згодом їх бачили й інші. Думаю, хтось почав замислюватися і готуватися", — каже митець.

Незадовго до початку повномасштабної війни Нікіта Тітов створив велику серію оборонних гербів міст. У своїх роботах художник неодноразово заявляв, що Україна дасть відсіч ворогу.

"Я був у цьому абсолютно впевнений, але чесно кажучи, що опір буде таким сильним — я навіть уявити не міг. Бо іноді не знаєш, як себе поведеш у критичній ситуації, а тим більше не можеш говорити за інших.

Можна уявляти будь-що, але те, як українці зустріли ворога — особливо в регіонах, які раніше вважалися проросійськими або «ватними», — це вразило всіх. Ми пам’ятаємо Херсон, Енергодар і багато інших міст, про які раніше ніхто й не думав. Це була стереотипна думка, але вона виявилася хибною.

Ми побачили справжній героїзм і опір: люди виходили з голими руками проти танків і озброєних військових. Я навіть не міг це уявити. Героїзм, який ми побачили у 2022 році і бачимо щодня досі, — це те, чого світ, напевно, ще не бачив, навіть згадавши історію про 300 спартанців", — розповів художник.

Митець каже: у сучасному світі українці вирізняються своїм героїзмом і про це потрібно говорити.

"Ми живемо в часи, коли інформації багато, і подвиги наших людей фіксуються. Проте, на жаль, ці історії не завжди доступні та відомі навіть нам, українцям. Мені б хотілося, щоб внутрішня та зовнішня комунікація більше акцентувала на тому, наскільки українці — сильна нація.

Такі героїчні вчинки та події, які зараз відбуваються, я не впевнений, що будь-яка інша країна могла б показати в сучасному світі", — підсумовує Тітов.

Більше читайте за посиланням: «Не хочу малювати зневіру»: художник Нікіта Тітов про Івано-Франківськ, ментальне здоров’я та малюнки як терапію .

Троє митців з Івано-Франківщини потрапили до фіналу Шевченківської премії-2025

«Не дати забути, що відбувається геноцид»: американець поблизу посольства рф розміщує проєкції із символами України (ВІДЕО)

На будівлю посольства росії у Вашингтоні спроектували роботи українського художника. Росіяни у відповідь засвітили літери Z і V

"Хотілося дива, щоб війни не сталося": художник Нікіта Тітов про роль мистецтва в обороні України

Джерело: firtka.if.ua