вологість:
тиск:
вітер:
В Україні поменшало школярів
Тенденція до зменшення лише зростатиме.
Кількість школярів в Україні сягнула найнижчої за останні 30 років цифри. На початок 2024-2025 навчального року в системі освіти України їх налічувалось загалом 3,74 мільйона, і тенденція до зменшення кількості дітей і молоді в Україні лише зростатиме, йдеться у дослідженні NGL.media.
Крім того, дедалі менше випускників шків вступають до українських вишів. Так, у 2024 році до закладів вищої освіти України вступило 197 тис. студентів – і це найнижчий показник за останні дев’ять років.
Видання навело дані дослідницької програми RAI for Ukraine, яка проаналізували різницю в місці реєстрації учасників Національного мультипредметного тесту (НМТ) і місцем, де вони фізично складали тест.
З’ясувалося, що у 2022 році 23,5 тис. випускників українських шкіл (10% від усіх) складали цей тест за кордоном, а 32% випускників взагалі не реєструвались на НМТ, який обов’язковий для вступу до українських вишів.
Видання навело дані Міносвіти про кількість учнів 8-12 класів за 2021-2025 роки.
«Ми порівняли, як змінювалась кількість учнів по класах з року в рік, тобто скільки восьмикласників переходили у 9-й клас, в 10-й і далі. І справді є тенденція, що кілька відсотків учнів (2-4%) щороку не переходять у наступний клас, тобто покидають школу. Це не обов’язково означає, що всі ці діти виїхали з України, але значна частина з них – напевно», – пояснили автори дослідження.
Фахівці припускають, що значна частина тих, хто виїжджає з України, – це 17-річні юнаки, які хочуть скористатись шансом перетнути кордон до 18-річчя, після настання якого виїзд з України заборонений на час воєнного стану.
Утім, схоже, виїжджають з України не лише хлопці, а й дівчата, зауважується в матеріалі. За даними Міносвіти, загалом у старших класах щороку стає трохи більше дівчат, але зараз різниця за статтю досить незначна – 1-2%.
Щодо причин виїзду старшокласників, то основною є безпекове питання, вважають автори дослідження, зокрема хвилювання батьків про можливе зниження мобілізаційного віку до 18 років, а також загальна тривога за життя дітей у воюючій країні.
У дослідженні звернули увагу на те, що випускників українських шкіл, навіть складаючи НМТ, дедалі частіше обирають заклади вищої освіти у Польщі, Німеччині, Чехії та інших країнах.
«Десять років тому люди розглядали європейську освіту як шанс отримати місце під сонцем: знайти класну роботу, піти [працювати] у гарну компанію тощо, і вони обирали виключно хороші університети. Зараз вони їдуть навіть в якесь маленьке місто в Чехії чи в Польщі, і це погана тенденція, тому що провінційний «виш» у Європі точно не кращий, ніж хороший український університет», – вважає засновник школи дистанційного навчання Unicorn School Володимир Страшко.
Виїзд випускників українських шкіл за кордон прокоментував нещодавно і міністр освіти і науки Оксен Лісовий. За його словами, це явище не набуло масового характеру. Він додав, що відомство має «ряд задумок, як помʼякшити цю негативну тенденцію, звівши її до рівня загрози».
Раніше Галицький кореспондент повідомляв, протягом 2025 року Міністерство освіти і науки України планує скоротити ще 10 закладів вищої освіти. До 2030 року кількість вишів має зменшитись до 100.

Новини рубріки

У госпіталі після важких поранень помер Степан Гречанюк з Прикарпаття
01 липня 2025 р. 21:51

Промприлад Артцентр представить Україну на 61-й Венеційській бієнале (ФОТО)
01 липня 2025 р. 21:24

Сили оборони України уразили один з ворожих пунктів управління армії
01 липня 2025 р. 21:09