«Пацієнти можуть виспатися без болю». Професор ІФНМУ Іван Тітов про сучасні методи лікування больового синдрому

04 липня 2025 р. 20:24

04 липня 2025 р. 20:24


З початком повномасштабної війни на кафедрі анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, яка й раніше займалася науковими дослідженнями, пов’язаними з вивченням і лікуванням болю, виникла потреба створити групу протибольової терапії.

Головним завданням цієї групи стало забезпечення якісного знеболення, насамперед військовим, пораненим і травмованим пацієнтам.

Про це журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри Іван Тітов.

За його словами, до складу групи увійшли досвідчені лікарі-анестезіологи — асистенти кафедри Сергій Колосовський , Іван Кіндяк та Олег Білас .

«Разом вони взяли на себе відповідальність працювати з пацієнтами, у яких больовий синдром виражений і стійкий до загальновідомих методів лікування», — каже медик.

Професор Іван Тітов пояснив, що досягти адекватного знеболення лише фармакологічними засобами при тяжкому больовому синдромі складно, а часто й неможливо. Тому в їхній практиці активно застосовують сучасний метод — регіональну анестезію під ультразвуковим контролем.

«Олег Білас освоїв ці методики під час клінічних стажувань у госпіталях Львова, Харкова, Києва та Вінниці.

Завдяки цьому їхня команда почала широко використовувати регіональну анестезію для верхніх і нижніх кінцівок, площинні блоки та їх комбінації, що дозволяє забезпечувати знеболення під час операцій та в післяопераційний період», — уточнив професор.

Іван Тітов ділиться, спершу працювали в лікувальних закладах Івано-Франківська — зокрема, в обласній клінічній лікарні та міській клінічній лікарні №1, а згодом почали надавати допомогу і в інших медзакладах області за запрошенням колег.

«Основна мета — усунути ті види больового синдрому, які не піддаються медикаментозному лікуванню, зокрема нейропатичний або так званий фантомний біль. Такий біль виникає у ділянках ампутованих кінцівок, які пацієнти продовжують відчувати, часто як нестерпний.

Виявилось, що поєднання регіональних методик знеболення, яке виконують під ультразвуковою навігацією, дає дуже хороші результати.

У порівнянні з медикаментозним полікомпонентним підходом — який включає анальгетики, снодійні, антипсихотичні засоби, транквілізатори, прегабаліни — комбінація мультимодального знеболення разом із регіональною анестезією дає найкращий ефект. Пацієнти перестають страждати від болю».

Лікар каже, особливе значення має використання сучасних анальгетиків і місцевих анестетиків. Зокрема, серед українських препаратів особливо виділяється ропівакаїн, який виробляє вітчизняна фармацевтична компанія.

«Препарат показує відмінні результати за ефективністю та безпечністю, тому команда орієнтується на цей новітній, безпечний і тривалодіючий засіб.

Одна блокада з ропівакаїном забезпечує знеболення протягом 18–24 годин без потреби в додаткових медикаментах, що дає чудовий клінічний ефект.

Пацієнти позитивно сприймають цей метод, оскільки він дозволяє їм перепочити й виспатися без болю», — підкреслив Іван Тітов.

Більше читайте у матеріалі: «Війна принесла нові медичні виклики»: як в Івано-Франківську борються з больовим синдромом у поранених (ФОТО)

Війна загострила проблему: як працює лабораторія сну в Івано-Франківську (ФОТО)

"Реакція психіки, схожа на те, як тіло реагує на сильний удар", — психіатр Михайло Пустовойт простими словами про ПТСР

В ІФНМУ триває міжнародна конференція «Виклики психіатрії в умовах війни. Затяжна реакція горя та депресивний розлад»

«Пацієнти можуть виспатися без болю». Професор ІФНМУ Іван Тітов про сучасні методи лікування больового синдрому

Джерело: firtka.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua