вологість:
тиск:
вітер:
Дослідники з Чехії та США знімають фільм про події Першої світової війни на Франківщині
У сюжеті — історія двох братів-солдатів, місце загибелі яких вдалося знайти.
Документальний фільм про події Першої світової війни знімають на Івано-Франківщині науковці з Чехії та США. Допомагають їм у цьому дослідники з комунального підприємства “Пам’ять”. Про це розповів директор комунального підприємства “Пам’ять” Василь Тимків, пише “Суспільне” .
За його словами, сюжет фільму побудований навколо історії про двох рідних братів. Вони — німці за походженням, які народилися в Австро-Угорській імперії (нині ця частина — територія Чехії).
“Один з тих братів загинув у селі Старуня на Франківщині, інший — у Заліщиках Тернопільської області. Вони полягли у боях під час Першої світової війни у 1915 році”, — говорить Василь Тимків.
За його словами, дослідник Радім Капавік з Чехії роками вивчає історію Першої світової війни, зокрема, військові дії на Івано-Франківщині. Він ділиться з представниками КП “Пам’ять” документами, які вдається знаходити в європейських архівах.
“Це — важливо, тому що були окремі полки, які наполовину формувалися з українців та словаків. Завдяки їхній архівній інформації ми змогли віднайти цілий ряд поховань українці часів Першої світової війни. Це — наші давні колеги з Чехії. Також з ними наразі є науковиця з Америки пані Кетрін, яка також вивчає історію Першої світової війни”, — розповідає Василь Тимків.
4 липня знімальна група відвідала села Старуня та Верхній Майдан.
Зі слів Василя Тимківа, там вони пройшлися вцілілими окопами часів Першої світової війни, де на позиціях у складі одного з полків Австро-Угорської імперії служили двоє братів.
“Також ми ідентифікували ймовірне місце поховання одного з братів у селі Старуня. У цьому нам активно допомогли місцеві жителі, які поділилися переказами, спогадами про ті часи”, — каже Василь Тимків.
5 липня відбувалася експедиція до Заліщиків Тернопільської області, а 6 липня знімальна група планує відвідати місто Сокаль Львівської області. Як підсумовує Василь Тимків, такі спільні проєкти з іноземними колегами — це також змога познайомити як з історією минулого, так і сучасності.
“Науковці активно допомагають Збройним силам України, збирають різноманітну допомогу, створили, наприклад, неформальну групу, яка називається “Історики — історикам”. Зокрема, допомагають працівникам КП “Пам’ять”, які зараз воюють на фронті й іншим дослідникам”, — говорить Василь Тимків.

Новини рубріки

На Прикарпатті розшукали заблукалих жительок Чернівців (ФОТОФАКТ)
05 липня 2025 р. 22:26

Туристка з Черкащини травмувала ногу під час спуску з Говерли: допомогли рятувальники (ФОТО)
05 липня 2025 р. 21:48