вологість:
тиск:
вітер:
Коли обличчя не впізнати: як в Івано-Франківську ідентифікують тіла загиблих військових
фото: МВС України/збір ДНК з тіла полеглого
Визначення особи загиблих військових — складний і відповідальний процес, який в Україні здійснюють за міжнародними стандартами.
Про це в інтерв’ю журналістці Фіртки проректорка з наукової роботи Івано-Франківського національного медичного університету, професорка кафедри судової медицини Наталія Козань .
«У світовій практиці існує так званий "золотий стандарт" ідентифікації, який базується на кількох паралельних способах підтвердження особи.
Найчастіше використовуємо візуальну ідентифікацію — коли стан тіла це дозволяє. Якщо ж це ускладнено, на допомогу приходить ДНК-аналіз, який вважають найнадійнішим методом».
Наталія Козань додає, що сьогодні активно застосовують й інші методи, зокрема антропологічну ідентифікацію (дослідження кісток), одонтологічну — за станом зубів, дактилоскопію — зняття відбитків пальців, а також судово-медичну рентгенографію для пошуку унікальних особливостей, як-от старі переломи чи імпланти.
«Також використовуємо фотокомпарацію — порівнюємо фотографії, щоб упевнитися, що це одна й та сама людина, наприклад, за рисами обличчя».
Про ситуації, коли візуальна ідентифікація неможлива, фахівчиня пояснює:
«Це трапляється при значних травмах — після вибухів, пожеж, або якщо тіло сильно змінене часом, через декомпозицію. Також, коли обличчя повністю знівечене чи відсутнє, або при масових похованнях без маркування. Тоді обов’язково робимо ДНК-аналіз».
Щодо самого ДНК-аналізу професорка говорить:
«Кожна людина має унікальний набір ДНК, навіть близнюки. Для ідентифікації беремо зразок із тіла — найчастіше це зуб, кістка або м’які тканини.
Також отримуємо зразки від родичів — це може бути слина, клітини зі слизової рота або кров.
У лабораторії порівнюють ці зразки за генетичними маркерами. Якщо вони збігаються на потрібному рівні, це підтверджує спорідненість і допомагає встановити особу».
Наталія Козань ділиться, що іноді результати ДНК-аналізу можуть бути неоднозначними:
«Таке трапляється через забруднення зразка, погіршення якості ДНК внаслідок тривалого розкладання чи впливу високих температур, а також через відсутність або низьку якість референсних зразків.
У таких випадках призначаємо повторні експертизи або застосовуємо додаткові методи для підтвердження результатів».
Більше читайте у матеріалі: «Іноді процес триває місяцями»: як в Івано-Франківську ідентифікують загиблих воїнів.
Щомісяця приймають близько 35 пацієнтів: як працює лабораторія сну в Івано-Франківську (ФОТО)

Новини рубріки

На війні загинув боєць з Прикарпаття Юрій Доронюк (ФОТО)
11 липня 2025 р. 20:40

Одеські прикордонники показали, як збили ворожий Shahed (ВІДЕО)
11 липня 2025 р. 20:36

На Прикарпатті виявили майже 60 фактів втручання в газові лічильники
11 липня 2025 р. 20:35