ДНК, відбитки пальців та стоматологічні дані: як ідентифікують загиблих військових в Івано-Франківську

14 липня 2025 р. 19:03

14 липня 2025 р. 19:03


фото: дактилоскопічна карта

Після початку повномасштабної війни ідентифікація загиблих військових стала однією з найболючіших, але водночас вкрай важливою частиною щоденної роботи судово - медичних експертів .

Саме завдяки їхній роботі вдається встановити особу загиблого та повернути його тіло рідним.

Про те, як відбувається цей процес, журналістці Фіртки розповіла проректорка з наукової роботи Івано-Франківського національного медичного університету, професорка кафедри судової медицини Наталія Козань .

За її словами, ідентифікація завжди починається зі збирання ДНК-зразків. Це можуть бути як прижиттєві матеріали, які зберігаються у військових, так і біоматеріали з тіл загиблих — кісткові фрагменти, зуби чи збережені м’які тканини.

Також зразки беруть у близьких родичів: батьків, дітей, братів або сестер.

«Усі зразки пакують у стерильні герметичні контейнери, маркують спеціальними кодами та супроводжують необхідною документацією.

Важливо, щоб вони залишалися “чистими”, без сторонніх домішок, інакше результат може бути хибним або неінформативним», — зазначає Козань.

Крім ДНК, фахівці використовують стоматологічні дані — ортопантомограми, рентгенівські знімки або стоматологічні карти. Якщо родина надає таку інформацію, вона може стати ключовою в ідентифікації, адже зуби зберігаються навіть у складних умовах.

«Ще один метод — дактилоскопія, тобто зняття відбитків пальців. Цей спосіб можливий, якщо шкіра не зазнала сильних ушкоджень.

У складніших випадках застосовують спеціальні методики для відновлення структури шкіри».

Уся зібрана інформація — і біологічні зразки, і медичні дані — зберігається в контрольованих умовах і передається до спеціалізованих лабораторій. За словами професорки, попри складність і тривалість процедури, вона має критичне значення.

«Коли ми повертаємо ім’я загиблому — ми повертаємо його гідність. Це не просто тіло, це людина з історією, родиною, життям», — підкреслила Наталія Козань.

Втім, трапляється, що особу загиблого встановити неможливо — тоді його ховають як невідомого захисника України.

Більше читайте у матеріалі: «Іноді процес триває місяцями»: як в Івано-Франківську ідентифікують загиблих воїнів.

«Війна принесла нові медичні виклики»: як в Івано-Франківську борються з больовим синдромом у поранених (ФОТО)

Щомісяця приймають близько 35 пацієнтів: як працює лабораторія сну в Івано-Франківську (ФОТО)

ДНК, відбитки пальців та стоматологічні дані: як ідентифікують загиблих військових в Івано-Франківську

Джерело: firtka.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua