Жіноче здоров’я без табу: івано-франківська гінекологиня про важливі факти, які має знати кожна

23 липня 2025 р. 17:57

23 липня 2025 р. 17:57


Жіноче тіло — складне й унікальне. Але досі багато жінок соромляться ставити запитання, відкладають профілактичні візити до лікаря або бояться обстежень.

Про головне, що варто знати кожній жінці, журналістці Фіртки розповіла акушерка-гінекологиня, онкогінекологиня Олена Бартловська .

За її словами, болісні менструації не є нормою — це може бути симптомом ендометріозу, аденоміозу чи інших діагнозів, які потребують уваги й піддаються лікуванню. Водночас тривалість менструального циклу може варіюватися — від 21 до 35 днів, і це в межах норми.

Виділення також є фізіологічним процесом, однак зміну запаху, кольору чи консистенції не варто ігнорувати — це привід звернутись до лікаря. А сучасні засоби контрацепції — це не лише про запобігання вагітності.

«Вони можуть бути ефективними в лікуванні акне, болючих місячних, ендометріозу».

Гінекологиня каже, регулярні профілактичні огляди у гінеколога раз на рік — це спосіб зберегти здоров’я. А УЗД органів малого таза не є шкідливим і проводиться за потреби.

«Після 35 років збільшується ризик виникнення міом, поліпів чи дисплазій, але ці стани добре піддаються лікуванню, якщо вчасно діагностовані».

Водночас, за словами лікарки, самолікування — небезпечне. Рекламовані свічки не завжди ефективні, а симптоми можуть вказувати на серйозніші проблеми.

«При цьому затримка менструації не завжди свідчить про вагітність — причина може критися в стресі, гормональному дисбалансі чи зміні способу життя».

Гінекологиня наголошує: піхва має природну здатність до самоочищення, тому спринцювання шкодять — вони порушують мікрофлору.

«Також на цикл можуть впливати емоційні навантаження, подорожі, зміна ваги або порушення сну».

Олена Бартловська радить щороку здавати ПАП-тест (цитологію) — це скринінг раку шийки матки. А вакцинація проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) актуальна не лише для підлітків, а й у дорослому віці.

«Біль під час статевого акту — це не норма, навіть якщо він виникає «іноді». А гормональна терапія, коли призначена фахівцем, — потужний інструмент, а не «страшилка». Так само й менопауза — це не хвороба, але її симптоми можна й варто полегшувати».

Фіброміоми, поліпи, дисплазії — поширені стани. Чим раніше їх виявити, тим простіше лікування.

«Те саме стосується кіст — багато з них минають самостійно і не потребують оперативного втручання».

Ендометріоз — це не просто «болючі дні». Це хронічне захворювання, яке потребує лікування.

«Гінеколог — не суддя, а той, хто має допомогти, пояснити й підтримати.

Піклування про себе — не егоїзм, а основа здоров’я. Якщо щось турбує — не відкладайте. Заплануйте візит», — підкреслює Олена Бартловська.

Івано-Франківська гінекологиня пояснила, як цикл змінює жіночу продуктивність та настрій

Поліпи ендометрію: що це і чому не варто ігнорувати, особливо якщо плануєте вагітність

Після пологів, операцій чи менопаузи: як екзосоми відновлюють жіноче здоров’я природним шляхом

Крок до ясності й правильної тактики лікування: що прикарпаткам варто знати про пайпель-біопсію

Жіноче здоров’я без табу: івано-франківська гінекологиня про важливі факти, які має знати кожна

Джерело: firtka.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua