Єврокомісія повідомила уряду України про наслідки для руху в ЄС через закон про НАБУ

24 липня 2025 р. 03:11

24 липня 2025 р. 03:11


Євросоюз розцінює ухвалення цього закону “як відкат у виконанні семи рекомендацій ЄК, що були умовою кандидатського статусу України”.

“Європейській правді” стало відомо про зміст переговорів єврокомісарки з питань розширення ЄС Марти Кос із новим віцепрем’єром з євроінтеграції Тарасом Качкою з приводу урізання повноважень антикорупційних органів.

Про це йдеться у статті “ Європейської правди “.

Як довідалась “ЄвроПравда”, 22 липня Кос передала українському колезі, що Єврокомісія тверда у висновках щодо закону 12414: він не лише перешкоджає незалежності Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) і суперечить зобов’язанням, визначеним у Дорожніх картах, про які Київ і Брюссель домовилися у рамках підготовки до переговорів. За словами Кос, Євросоюз також розцінює ухвалення цього закону “як відкат у виконанні семи рекомендацій ЄК, що були умовою кандидатського статусу України”.

Досі офіційне визнання відкату в “кандидатських реформах” лунало від ЄС лише щодо Грузії. У відповідь на антидемократичний розворот Тбілісі Брюссель заморозив взаємодію з Грузією у рамках вступного процесу.

Тож Марта Кос нагадала Качці про такий наслідок.

“Цей крок матиме серйозні наслідки для всього переговорного процесу щодо вступу України в ЄС. Вже зараз держави-члени висловлюють зауваження, що правильним кроком було не поспішати з відкриттям кластера 1”, – повідомила вона.

Заморозка у процесі вступу України до ЄС

Усі інші співрозмовники у ЄС, з якими “ЄвроПравда” спілкувалася ще до підписання закону, роблять той самий висновок: у разі, якщо Володимир Зеленський поставить підпис під законом (що він вже зробив), він підпишеться також під заморозкою у процесі вступу України до ЄС.

“Можливо, скринінг останнього кластера і буде завершений, але відкриття змістовних переговорів про вступ – неможливе”, – йдеться в матеріалі.

Як повідомляв “Галицький кореспондент” , 22 липня ВРУ дала старт ліквідації незалежності САП і НАБУ . Рада проголосувала у другому читанні за законопроєкт №12414, згідно з якими Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) стають залежними від рішень генерального прокурора. До цього це були незалежні антикорупційні інституції. За відповідний законопроєкт з правками проголосували 263 народних обранця.

Пізніше цього ж дня з’явилася інформація, що президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №12414. За законом, який підписав Зеленський, генеральний прокурор зможе:

  • передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
  • витребувати матеріали будь-яких справ і передоручати їх іншим прокурорам;
  • надавати НАБУ письмові вказівки, обовʼязкові до виконання;
  • передоручати кримінальні провадження НАБУ іншим органам досудового розслідування.

Єврокомісія повідомила уряду України про наслідки для руху в ЄС через закон про НАБУ

Джерело: gk-press.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua