У Франківській ЦМКЛ допомогли пацієнту, який після інсульту не міг ковтати

23 червня 2026 р. 11:09

23 червня 2026 р. 11:09


65-річний пацієнт з Прикарпаття після інсульту та восьми місяців реабілітації зміг повністю відновити функцію ковтання і повернутися до самостійного харчування, пише КУРС з посиланням на КНП “Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради”.

Робота терапевтів мови і мовлення Тетяни Бойчак та Христини Грицко розпочалася, коли пацієнт з гострим інсультом потрапив до неврологічного відділення.

Після інсульту у стовбурі мозку в пацієнта розвинулася тяжка орофарингеальна дисфагія, що унеможливлювала безпечне харчування через рот.

Під час ковтання був високий ризик аспірації: їжа, рідина, слина або навіть ліки могли потрапляти не в стравохід, а в дихальні шляхи та легені. Тому хворий харчувався через назогастральний зонд для безпечного надходження поживних речовин і рідини, а через 6 тижнів йому встановили гастростому (спеціальну трубку, яку встановлюють через передню черевну стінку безпосередньо в шлунок).

Впродовж наступних 8 місяців терапевти мови і мовлення здійснювали регулярне оцінювання ковтання, підбирали терапевтичні втручання, навчали пацієнта компенсаторних стратегій та поступово розширювали можливості перорального харчування відповідно до досягнутого прогресу.

Хворому терапевти мови і мовлення спільно з лікарем-отоларингологом Андріаною Мельник провели чотири ендоскопічні дослідження ковтання, що дозволило об’єктивно оцінювати зміни функції ковтання та визначати подальшу терапевтичну тактику.

Результатом тривалої та послідовної роботи стало відновлення функції ковтання, повернення до харчування через рот та видалення гастростоми. Це стало можливим завдяки ефективній співпраці з фахівцями: неврологом Оксаною Хомин , яка здійснювала медичний супровід пацієнта в гострому періоді інсульту; лікарем ФРМ Людмилою Баблюк , яка контролювала загальний стан пацієнта впродовж 8 місяців; лікарем-хірургом Олегом Лукашевським , що забезпечував менеджмент і видалення гастростоми.

Пацієнт, якого пролікували в ЦМКЛ, каже, що головне — не здаватися, дотримуватися рекомендацій фахівців та вірити, що все буде добре.

“Я пройшов цей шлях. Хочу подякувати всім лікарям, які мене лікували та допомагали пройти реабілітацію. Також дуже вдячний свої дружині, яка постійно мені допомагала та стала надійною підтримкою на цьому шляху”, – зазначає пацієнт.

Нагадаємо, що у Франківську військовому видалили уламок біля сонної артерії і відновили кровотік у руці .

Ctrl + Enter

У Франківській ЦМКЛ допомогли пацієнту, який після інсульту не міг ковтати

Джерело: kurs.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua