вологість:
тиск:
вітер:
Інфляція зростатиме, витрати на їжу більші, ніж в ЄС: що допоможе пережити високі ціни
Про те, що бюджети українців стають більш витратними, а тарифи разом з цінами ростуть, відомо. Про те, що можна в даному випадку зробити розповіли експерти.
«В цілому зростання цін призводить до того, що платоспроможність населення зменшується, оскільки є певний лаг між тим, як зростають ціни, а потім зарплати», — зазначає економістка Марія Томіліна з Центру економічної стратегії.
Витрати на їжу в бюджетах українців та українок мають набагато більшу вагу, аніж у бюджетах громадян і громадянок Євросоюзу. Для порівняння:
- у супермаркеті «АТБ» кілограм картоплі обійдеться у 26,89 гривні, кілограм яблук «Голден» — 30,95 гривні, 0,9 літра молока «Яготинське» — 50,20 гривень. Середня ж зарплата по Україні на початку жовтня становила 21 500 гривень, за даними порталу Work.ua.
- у Німеччині середня ціна кілограма картоплі в перерахунку на гривні – 43,65 гривні, кілограма яблук — 99 гривень, літра молока — 36 гривень. І це — при середній місячній зарплатні понад 201 000 грн, що ледь не в 10 разів вище за український показник.
- у Польщі картопля в середньому коштує 34,65 гривні за кілограм, яблука — 39,6 гривні за кілограм, молоко — 40 гривень за літр. Середня зарплатня — понад 87 000 грн на місяць, що в чотири рази перевищує українську середню зарплатню.
Економістка Марія Томіліна вважає, що допомогти українцям пережити високі ціни допоможе насамперед зростання зарплат. За її словами, НБУ очікує, що за результатами 2024 року номінальна заробітна плата зросте на 16,1%, а реальна — на 9,7%, що дещо вище за річну інфляцію — 8,5%
«Найімовірніше, буде певне пришвидшення зростання споживчих цін до зими, — коментує Олександр Паращій, очільник аналітичного відділу інвестиційної компанії Concorde Capital. — Багато залежить від уряду, адже є питання тарифів, регульованих державою. Вже почалися натяки, що електроенергія надто дешева, тому урядові дії, імовірно, спричинять подальше зростання цін».
Так, оновлений меморандум Міжнародного валютного фонду говорить про можливість поступового підвищення тарифів на газ та електроенергію, аби покривати витрати на їхнє виробництво. Втім, Міністерство фінансів заявило, що це не є наразі зобов’язанням українського уряду.
«У найближчі місяці інфляція продовжить поступово зростати через збільшення бюджетних видатків, зростання рівня заробітної плати через структурне безробіття, а також очікуване збільшення дефіциту електроенергії під час опалювального сезону», — додає Марія Томіліна з Центру економічної стратегії.
Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин, своєю чергою, очікує, що зростання споживчих цін в Україні за результатами 2024 року складе аж 10%.
Відомо, Київрада проситиме урядовців допомогти з забезпеченням світлом Києва .
Джерело: bigkyiv.com.uaНовини рубріки
Київ затягнув смог — в яких районах найбільша небезпека
29 жовтня 2024 р. 23:57
У Софійському соборі дасть концерт оперна співачка, яку називають «царицею співу»
29 жовтня 2024 р. 23:50
Вогнеборці Бучанського району загасили пожежу у складському приміщені в Гостомелі
29 жовтня 2024 р. 23:21