вологість:
тиск:
вітер:
Почім сосна та дуб на Переяславщині і чи підпише президент резонансний «закон про дрова»?
«Серйозні штрафи і навіть позбавлення волі за зберігання дров без документів. Таке покарання передбачене за законом, який 10 жовтня 2024 р. ухвалила Верховна Рада. Зміни внесли до адміністративного і кримінального кодексів» – "сенсаційні" повідомлення заполонили соцмережі та навіть місцеві інформаційні сайти.
Про що ж насправді цей документ, коли та як він почне діяти? Які ціни на дрова на місцевому ринку, досліджує тему Переяслав .City.
Зрада чи правда?
Верховна Рада новимм законопрєктом підтримала підвищення штрафів за незаконне вирубування дерев, а слідом – за зберігання дров. На новій темі щодо законотворчості нардепів розганяють «зраду» і знову лякають українців, адже внесеними змінами до кодексів покарання за «зберігання» деревини передбачили дуже серйозне:
- якщо її вартість оцінюється у понад 30 тис. грн, то штраф може бути від 34 до 51 тис. грн, або обмеження волі до 3 років;
- якщо деревини є на понад 90 тис. гривень, то це штраф від 170 до 425 тис. грн або від 5 до 7 років тюрми.
Люди порівнюють його з покаранням за зберігання наркотиків та зброї, де строки ув’язнення схожі. Автори і юристи кинулися пояснювати, за що горлосували депутати . Водночас, соцмережі заполонили меми і жарти на цю тему.
Закон проти «чорних лісорубів» чи селян?
У законі є чимало статей, що спрямовані на захист природи. Хоча, саме слово «дрова» у документі не згадується. Йдеться про «деревину». Під нею можна розуміти і дрова, дошки, бруси та інші вироби, а не лише дерева.
Автори нового закону справді посилили відповідальність для тих, хто займається масовими незаконними вирубками та оборудками з деревиною. Водночас її поширили і на незаконну вирубку у парках, скверах та заповідниках.
А ще до переліку деревини, про яку треба звітувати, включили чагарники і очерети. Саме цю рослинність селяни часто використовують для опалення, бо її можна збирати безоплатно і без дозволу місцевої влади, – аналізує документ ВВС Україна .
Утім у документі наголошується, що штраф чи тюрма до трьох років загрожує за незаконну заготівля очерету, що заподіяла істотну шкоду. Тут йдеться про розмір шкоди, що перевищує суму понад 20 неоподатковуваних мінімумів ( для кваліфікації правопорушення він становить становить 1 514 грн ). Тобто на понад 30 тис. 280 грн.
Президент закон не підписав
Водночас видання заявляє, з посиланням на радника президента України Дмитра Литвина, що Володимир Зеленський не підписав і не підпише цей закон. Мовляв, термін для ветування минув, а інших причин в Офісі Президента не називають. Отож, уже скандальний «закон про дрова» не набув чинності.
Між тим людей уже збурила його стаття про стягнення великих штрафів і навіть позбавлення волі за «зберігання, перевезення або збут деревини без належних документів». Підтвердити придбання треба квитанціями, чеками, накладними тощо. І саме їх відсутність може стати підставою для покарання.
Критики закону вважають, що слово «зберігання» напряму стосується тих, хто на зиму заготовляє і зберігає дрова, а не лише «чорних» лісорубів та перекупників. Адже у законі також є норма про покарання за сінокосіння і випас худоби, заготівлю очерету, самовільне збирання дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід на ділянках, де це заборонено або допускається тільки з дозволу лісництв. Штрафи -- до 850 гривень. А визначати розмір «істотної шкоди» відповідальні особи можуть можуть суб’єктивна.
Поліція не шукатиме дрова по дворах
Нардеп Павлюк категорично заперечив будь-які загрози для тих, хто заготовляє дрова для власних потреб. Коментує так: «Особа не несе жодної відповідальності за зберігання 30 м куб. соснових дров або 15 м куб. дубових. Це той обсяг, який потрібен домогосподарству на опалювальний сезон, і навіть дещо із запасом». При цьому посилається на дані ресурсу ДроваЄ (державний онлайн майданчик для закупівлі дров), де вартість саме такого обсягу дров становить близько 30 тис. грн.
При цьому юристи зауважують, що закон не має зворотної сили в часі, відтак державні органи, зокрема й поліція, не мають права вимагати документи на наявну деревину, яка придбана до набрання законом чинності.
«Цей законопроєкт покликаний не шукати дрова у дворах людей, а запобігти обігу нелегальної деревини та зберегти природу, привести норми українського законодавства до європейських вимог», – підсумував нардеп.
Дрова як альтернатива
Утім, складається враження, що автори закону слабо орієнтуються в у мовах українських реалій, а тим більше сільського життя.
Для жителів Переяславщини опалення дровами – не єдиний спосіб нагріти житло, але насамперед у селах саме дровами топлять печі та груби, або мають твердопаливний котел як альтернативу газовому.
Олена Остапенко зі Студениківської громади про заготівлю дров подбала ще на початку осені:
– Я купувала сосну – за 6 кубів заплатила 9400 грн з доставкою додому. Дрова гарні, продавці не обманули. Хочу ще дуба трохи взяти, але куди не дзвонила, всі продають не менше як по три куби, а мені стільки не треба.
Тарас Пенюгалов із Циблівської громади розповів, що цього року дрова ще не купував, тому цін не знає, але новим законом не переймається:
– На зиму мені треба всього близько 4 кубів. Цього вистачає, ще й залишається. Але поки маю ще трохи дров з минулого року. Поки сильних холодів ще не було, то до заготівлі, як то кажуть, руки не дійшли. Та треба прицінитися, бо на цю зиму ще буду купувати обов’язково.
Вартість дров на Переяславщині
На місцевому ринку пропозицій дров є багато. Їх продають на базарі, багато оголошень є у фейсбуці, навіть цілі тематичні групи і сторінки щодо продажу цього палива. Придбати можна різне: від обрізків до колод (обаполи, колоті, пеньки, чурбани, метрові). Від того, що обирають покупці, залежить і вартість. Має значення і якість деревини – це сосна, береза, ясен, граб, акація чи дуб.
Переяслав.City промоніторив ціни на дрова від місцевих продавців:
- обрізки (обаполи) дубові – 6500 грн/за 6 кубів (доставка по Переяславу – 600 грн);
- мішані дрова колоті (дуб, акація, береза, ясен, граб) – мінімальне замовлення 3,5 кубів, вартість за метрові колоди від 8000 грн, за колоті – від 9000 грн (по місту доставка безкоштовна);
- на дрова соснові колоті ціна коливається від 9000 грн до 11 000 грн.
Джерело: pereiaslav.city
Новини рубріки
У Києві демонтували 350 незаконних МАФів та 2 500 рекламних вивісок
06 листопада 2024 р. 17:59
Що робити пасажиру, якщо потрапив у ДТП на таксі: інструкція
06 листопада 2024 р. 17:59
При слабких морозах відключення світла будуть мінімальними або й зовсім відсутні – “Укренерго”
06 листопада 2024 р. 17:46