вологість:
тиск:
вітер:
Жінки в армії, політиці і владі: у Києві відбувся 8 Український Жіночий Конгрес
У вівторок, 5 листопада, у Києві відбувся Восьмий Український Жіночий Конгрес – щорічна публічна платформа для формування політики гендерної рівності. Цього року Конгрес відбувся під гаслом «Жіночий потенціал: нові ролі, нова якість». Про це журналістам «Київщини 24/7» розповіла Віолетта Дворнікова, активна громадська діячка з Ірпеня. Вона за почесним запрошенням представила на Конгресі ГО «Асоціація жінок України «ДІЯ». Київщина» та Європейську асоціацію жінок України, очільницею яких є.
«Вже третій рік поспіль захід відбувається в умовах повномасштабної війни в Україні. На попередніх зустрічах, звісно, підіймалася ключова тема сьогодення – лідерство, роль жінок у воєнний час. Зараз же організатори Конгресу змінили концепт дискусії й говорили про плани на майбутнє, про нове бачення демократії в державотворенні України», – розповіла Віолетта Дворнікова.
На відкритті Конгресу його співзасновниця Олена Кондратюк, віцеспікерка Верховної Ради України, зазначила, що Восьмий УЖК ставить собі за мету зазирнути в майбутнє та уявити, якою буде Україна через 5, 10, 15 років. А також систематизувати виклики, які перед стоять перед нашим суспільством, і спробувати знайти шляхи, щоб їх подолати чи навіть уникнути.
«Сьогодні ми мріємо про щасливе ідеальне майбутнє, але хочемо уявити його реальним. Ми хочемо говорити про нього правдиво, конструктивно і з урахуванням усіх точок зору. Нам треба напрацювати зміни політик держави та бізнесу стосовно жінок – до їхнього найму, до їхніх потреб, до наших нових ролей і нових якостей. І головне – надати поштовх новому вектору розвитку гендерного руху: вектору майбутнього!», – наголосила Олена Кондратюк.
У роботі Восьмого Жіночого Конгресу взяли участь урядовиці, дипломатки, військові, ТОП-політики, представниці бізнесу, регіональних громад, громадських організацій. Також участь у роботі Конгресу взяла Перша леді України Олена Зеленська, посолки США Бріджит Брінк і Канади Наталка Цмоць.
Під час виступу на Восьмому Українському Жіночому Конгресі перша леді Олена Зеленська наголосила, що цього року в Україні 59% нових бізнесів відкрили саме жінки. Також вона додала, що цьогоріч, за даними Міністерства економіки, до 48% збільшилася кількість жінок, які беруть участь у грантовій програмі «Власна справа». А 22% керівників українських дипломатичних місій – жінки. Окрім того, за даними Міноборони, майже 20% усіх добровольців – це жінки.
«Одразу треба визнати: цей потенціал найчастіше має високу ціну. Всі українці та українки попри воєнні випробування мають шанс на посттравматичне зростання. Не все, що зараз відбувається, нас гальмує. Поряд із нашими травмами й болем, інколи навіть як їхній наслідок, є й можливості. І нам усім – і жінкам, і чоловікам – варто в це вірити, якщо хочемо будувати сильне суспільство», – підсумувала Олена Зеленська.
Водночас Віолетта Дворнікова підкреслює, що українські жінки стають потужним голосом в Європі, куди виїхали через війну. Вони успішні в бізнесі не лише в Україні, а й закордоном. Таким чином цього року з’явилось майже 100 тисяч компаній зареєстрованих українцями в Європі. Цим українки не тільки розвивають бізнес-сферу ЄС, а ще й сплачують податки. Згідно зі статистикою, ці податки вдвічі перекривають допомогу, яку українці отримують закордоном від європейських партнерів.
«Українки створюють бізнес й відкривають нові справи. А головне – створюють робочі місяці, при цьому й для людей, які залишаються в Україні, бо беруть їх на віддалену роботу. І люди мають змогу заробляти кошти на життя. Таким чином, українки за кордоном активно підтримують людей, які перебувають всередині країни. Крім того, наші українці набагато працьовитіші, відповідальніші та виконують завдання швидко та якісно», – наголошує Віолетта Дворнікова, голова Європейської асоціації жінок України.
Також на Восьмому Українському Жіночому Конгресі відбулося багато панельних дискусій. На одній з них – за напрямком «ЖІНОЧИЙ ВИМІР ЛІДЕРСТВА. Пріоритетні нові політики» – виступили нобелівська лауреатка Олександра Матвійчук, військовослужбовиця Оксана Рубаняк, керівниця найбільшого в Європі українського хабу Світлана Залужна (Литва). У заданому ключі обговорили нові ролі і нові якості жінок, зміну суспільної парадигми відношення до жіночих ролей.
«В авторитарних державах жінка виконує тільки ту роль, яку їй відвели, а в демократичних – жінка може обирати для себе будь-яку роль. Відтак боротьба за гендерну рівність – це боротьба за свободу і демократію. Нічого не є даністю, і ми сьогодні приймаємо ті рішення, які формують наше майбутнє. Нам вже зараз треба будувати стратегію, як убезпечити роль жінок у майбутньому. Жінки мають підтримувати жінок. Це критично важливо, бо що б ми не робили – ми боремось за наших дочок, щоб вони ніколи не опинились у ситуації, коли їм також треба буде доводити, що вони люди», – наголосила Олександра Матвійчук.
Оксана Рубаняк, командирка взводу безпілотних авіаційних комплексів ЗСУ, відповідаючи на питання важливості ролі жінок у процесах побудови системи безпеки і миротворчості, зазначила, що жінки в армії – це стабільність та стандарт. Також вона наголосила, що в армії варто звернути увагу на викорінення сексистського ставлення.
«В моєму підрозділі багато жінок. І вони виконують обов’язки на рівні з чоловіками. Жінки можуть все, якщо мають на це бажання. Однак, в ЗСУ дуже часто боремось зі словами «неможливо». Ти не можеш бути бойовим, ти не можеш виходити на позиції, ти не можеш бути командиром. Це ті тези, з якими зустрічалась я! Щоб жінці бути ефективною та корисною – її має прийняти командир, саме він має дати рівні права та можливості. Чи повинна бути повна мобілізація жінок – це питання не моєї компетенції, але я точно знаю, що жінка у війську дасть новий подих. Як на бойових, так і не на бойових посадах», – сказала військова.
Представниці великого бізнесу з традиційно «чоловічих» сфер розповіли, як міняються гендерні політики всередині їх компаній і як все більше жінок посідають посади на різних ланках. Зокрема, на Восьмому УЖК були присутні представниці компаній «Приват», «МетІнвест», «МХП», «Київстар», «Ощадбанк», «TokarevFoundation».
«Фінансова грамотність і фінансова «сміливість» жінок – ці якості сприяють лідерським позиціям жінок у підприємництві. За статистичними даними до 2022 року, розподіл заробітних плат був не на користь жінок: жінки отримували на 18% менше, ніж чоловіки. Наразі ця статистика змінюється на користь жінок», – зазначила Роза Тапанова, членкиня наглядової ради АТ «ОЩАДБАНК»
Учасники панелі також порушували питання повернення жінок із-за кордону. Світлана Залужна, лідерка української спільноти у Литві Ukreate Hub, яка є найбільшим українським хабом в Європі, запевняє, що Україна не втратила людей, які виїхали за кордон. Українці будуть повертатися додому.
«Звісно, частина сімей залишиться за новим місцем проживання. Для того, щоб мотивувати людей повертатися в Україну, повинна бути стратегія держави, в тому числі комунікаційна, націлена на те, щоб держава забезпечила людям місце, куди можна повернутися. Ми інтуїтивно працюємо над збереження «українськості» тих, хто виїхав. А нам потрібне державне замовлення!», – сказала Світлана Залужна.
Під час дискусії щодо участі жінок у політиці обговорювали нові виклики, які постають перед жінками. Учасники розмірковували над тим, якими будуть перші повоєнні вибори, як гарантувати активне і пасивне виборче право для тих українців, які вже довгий час перебувають за кордоном, що варто зробити, щоб не розгубити потенціал жінок, які вже є в політичних партіях, а в місцевому самоврядуванні – долучити нових проактивних жінок.
Відповідаючи на запитання модераторки про бар’єри, з якими стикаються жінки в політичному житті, Голова політичної партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко зазначила, що немає ніяких перешкод для сильних жінок, адже сильна жінка собі дорогу прокладе сама.
«Країна буде проводити повоєнні вибори по новій системі. Все залежатиме від того, на скільки жінка сильна. І це на всіх рівнях – від місцевих до Верховної Ради. Я переконана, що це буде рівна, сильна, переможна для жінок, боротьба», – сказала Юлія Тимошенко.
Крім того, візію майбутнього представив Євген Глібовицький, директор Інституту фронтиру – організації, яка формує стратегічне бачення розвитку України. Перша віцепрем’єр-міністерка Юлія Свириденко розповіла про ролі жінок у нових економічних реаліях. Критичну важливість участі жінок у повоєнному відновленні України підкреслили представниця ООН Жінки Сабін Фейзер Гюнеш, посолка Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова.
У спеціальному діалозі-перформансі акторка Ірма Вітовська та директор театру Франка Євген Нищук подискутували про культурний ренесанс, який переживає Україна. Військова панель об’єднала канадських і українських військовослужбовиць, представниць міністерств у справах ветеранів і стратегічної промисловості.
Зазначимо, що Український Жіночий Конгрес вшанував пам’ять бойової медикині батальйону «Госпітальєри» Ірину Цибух та посмертно нагородив за визначні досягнення у сфері розвитку гендерної рівності та жіночого лідерства.
Український Жіночий Конгрес (УЖК) започаткований у 2017 році народними депутатками України Оленою Кондратюк, Марією Іоновою, Світланою Войцеховською та Альоною Бабак. Відтоді щороку УЖК збирає перших осіб держави, українських та іноземних парламентарів та парламентарок, представників та представниць міжнародних і громадських організацій, ЗМІ, місцевого самоврядування, українських та закордонних експертів та експерток, а також усіх небайдужих до проблем гендерної рівності.
Фото: Український Жіночий Конгрес, Віолетта Дворнікова.
Автор: Ексклюзив
Джерело: www.kyivschina24.comНовини рубріки
Як проходитимуть новорічно-різдвяні свята і чи буде ялинка на Софійській площі
06 листопада 2024 р. 21:26
У «Жовтні» показали фільм про залізних героїв нашого часу
06 листопада 2024 р. 21:25