В’ячеслав Заболотній: «П'ять років тому повісив свої бутси на цвях, але футбол — це моє життя!

20 листопада 2024 р. 19:34

20 листопада 2024 р. 19:34


В’ячеславу Заболотному 20 листопада виповнилося 60 років. Із них 33 роки він працює на ниві розвитку фізкультури та спорту в Переяславі. Із 1991 року – вчителем фізкультури в ліцеї імені Івана Мазепи. із 2003 року – тренером із футболу в ДЮСШ. Про свій життєвий шлях у спорті ювіляр розповів Переяслав .City.

Справу життя обрав ще у школі

В'ячеслав Заболотний народився в Переяславі. Тато працював слюсарем в РТП, мама на швейній фабриці. Навчався в переяславській школі №5, і коли перейшов у 5 клас, вирішив записався в спортивну школу на легку атлетику, бо секції футболу на той час там не було.

– Тренером у мене був Олександр Руденко, якого ми називали Сан Санич. Саме він мене і надихнув на мій подальший вибір у житті. А ще цьому посприяла Ніна Петрівна Конорєва, вчителька фізкультури п'ятої школи. Тож уже в 9 класі я для себе чітко визначився з професією -- стати вчителем фізкультури або тренером.

Проте мрію довелось відкласти, бо після школи мені не вдалося вступити до Черкаського педагогічного інституту на факультет фізичного виховання – на жаль, завалив останній іспит. Проте Черкаський технікум електрифікації саме набирав спортсменів, мені запропонували піти навчатись туди.

Опановуючи науку електрифікації, юнак продовжив заняття легкою атлетикою. Бігав спринт та стрибав у довжину. Виконав норматив першого дорослого розряду, але досягати більших результатів із порівняно невисоким зростом – 169 см у цьому виді спорту було складно. Водночас В’ячеслав захоплювався футболом і з задоволенням грав за різні любительські черкаські команди. Тоді студентам навіть платили по 20 рублів за матч – на той час це були великі гроші.

В’ячеслав Заболотній: «П'ять років тому повісив свої бутси на цвях, але футбол — це моє життя!

Лівим захисником грав найкраще

Після закінчення технікуму В’ячеслава призвали до війська. Службу проходив в танковій частині в місті Чита. У 1987 році повернувся зі служби і рідний Переяслав і все ж таки вирішив втілити свою шкільну мрію – стати вчителем фізкультури. Тоді в місті відкрили філію Київського педагогічного інституту ім. О. Горького, куди й поступив на факультет фізичного виховання та спорту.

– У Переяславі на той час настав справжній футбольний бум. Майже кожна організація в місті чи колгосп у селі мав свою футбольну команду. Переяславський «Колос» тренував киянин Микола Кірсанов. Щоправда, я вже не застав його на тренерській посаді в команді. На той час, як я прийшов, він уже закінчив тренерську діяльність, але в колективі про нього ходили легенди.

Я в «Колосі» грав на різних позиціях. У мене була чудова стартова швидкість – тридцяти- та шістдесяти метрівок у мене ніхто не міг виграти! Тож мене спочатку спробували у нападі. Не склалося, бо була погана реалізація моментів. А ось коли запропонували зіграти на місці лівого захисника, вийшло добре. То цю позицію й закріпили за мною.

Після «Колоса» мене запросили пограти за команду «Гаян», яка на той час зорганізувалась на фабриці. А закінчував я свою футбольну кар'єру гравця в команді «Сімекс». Ми неодноразово ставали призерами Київської області.

У Переяславі на той час був непоганий підбір гравців. Брати Авраменки, Анатолій Болбот, який був ще той «пушкар» – міг пробити точно з однаковою силою як лівою, так і правою ногою. Олег Макаренко грав центрального півзахисника, як тепер кажуть плеймейкера. Це гравець, який наперед знав, що робитиме, коли отримає м'яч. Він за мить встигав оцінити ситуацію й розумів, хто, куди і як буде «відкриватись». А про точність його передач годі й говорити.

У 1989 році я одружився. Дружина Галина кілька разів приходила на стадіон вболівати, але потім сказала, що більше не піде, бо не хоче дивитись, як мене б'ють по ногах.

Бронзовий призер першості Переяславщини з футзалу 2023-24 р. Бронзовий призер першості Переяславщини з футзалу 2023-24 р.

Команда швейної фабрики Гаян фото 90-х років. Перший праворуч В'ячеслав Заболотний Команда швейної фабрики Гаян фото 90-х років. Перший праворуч В'ячеслав Заболотний

Дитячий футбол став покликанням

Активно грати у футбол В’ячеслав Заболотний закінчив у 37 років. Проте, працюючи вчителем фізкультури, бачив, як хлопчакам хочеться грати саме у футбол, а секції футболу в ДЮСШ іще не було. Тож при шостій школі у 1999 році він організував футбольний клуб "Переяслав".

– Проводили по два тренування на день. До початку уроків у школі та після закінчення навчання. Тренування проходило в залі розміром усього 8х15 метрів. Згодом стали заявлятись на різні змагання. Завжди їздили дві вікові групи: молодші та старші. Форми на всіх не вистачало, тож коли закінчувала свій матч молодша вікова команда, вона віддавала форму старшим і ті у спітнілих футболках виходили на поле. Але треба було бачити, як у дітей світилися очі, із якою самовідданістю вони грали на полі!

Проблеми тоді були не лише із формою, а і з м'ячами. Звертався до колег, шкільних вчителів фізкультури, чи немає в них, бува, якихось зайвих футбольних м'ячів. Новими ж із тобою ніхто не поділиться, а ось старі та порвані віддавали. Зашивав, латав, аби хлопчаки могли повноцінно тренуватися.

Команда швейної фабрики Гаян фото 90-х років. В'ячеслав Заболотний -- перший ряд в центрі  Команда швейної фабрики Гаян фото 90-х років. В'ячеслав Заболотний -- перший ряд в центрі

Команда – це як родина

– Коли нарешті відкрили секцію футболу в ДЮСШ, я пішов туди тренером. І так уже ось 21 рік працюю. Перша група, яку набрав, була з хлопчиків 1983-1984 років народження. Загалом же я випустив шість груп. Двічі мої вихованці ставали чемпіонами області. Це школярі 1988-1989 та 1993 років народження. А в 2024 році мої вихованці стали переможцями в області першої ліги з футзалу.

Взагалі останній мій випуск був, мабуть, найсильнішим. Ростислав Човгаленко уже підписав контракт із київським «Динамо». Слава Мороз – один із футболістів, які уміють думати на полі, нині грає в Австрії. Ігор Гомонай, Антон Бойчев та й інші хлопці демонструють також непогану гру. Я розумію, що футболістами в майбутньому стануть одиниці. Зате всі вони будуть фізично міцними та здоровими. Я намагаюсь виховувати їх так, щоб вони були не лише вправними спортсменами, а й стали просто хорошими людьми.

Я доношу до них, що команда – це як родина. Й вони це розуміють, бо попри конкуренцію на футбольному полі, хлопці стають кращими друзями, а згодом навіть кумами. Для прикладу, я й досі підтримую тісні дружні стосунки із хлопцями, з якими колись грав у футбол. Більшість із них і зараз грає у ветеранських командах.

А я уже п'ять років як повісив бутси на цвях. Останній раз зіграв у 55 років на турнірі ветеранів з мініфутболу в Баришівці. Після того три місяці заліковував коліна, тож вирішив, що грати вже точно не буду. А то всі ці місяці працював лише на лікарню. Тож мені особисто залишається тільки дивитися матчі та вболівати. А ще – виховувати юне покоління. Хоча цього року донька і дружина просили вже не набирати нову групу. Та я не можу просто сидіти вдома, бо футбол – це моє життя.

Тренувальний збір в манежі ФК Динамо Київ. Перші кроки в футболі переяславців 2007 року народження Тренувальний збір в манежі ФК Динамо Київ. Перші кроки в футболі переяславців 2007 року народження

Шостий випуск Шостий випуск

Це лише невеличка частина призів, які завоювали вихованці В'ячеслава Заболотного Це лише невеличка частина призів, які завоювали вихованці В'ячеслава Заболотного

Реклама

В’ячеслав Заболотній: «П'ять років тому повісив свої бутси на цвях, але футбол — це моє життя!

Джерело: pereiaslav.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua