вологість:
тиск:
вітер:
27 листопада – День заснування Національної Академії Наук України: свята, події, народні прикмети
Сьогодні, 27 листопада, – День заснування Національної Академії Наук України, а ще День шпильок і голок. Віряни вшановують пам'ять святого великомученика Якова Персіянина і святого преподобного Паладія. Про свята, події та важливі дати – у щоденному дайджесті від Переяслав .City.
1008-й день протистояння України агресії росії
- Схід сонця: 07:28
- Захід сонця: 15:57
- Тривалість дня: 08:29
- Місячна фаза: Місяць спадає
Які дати і свята вшановують сьогодні
День заснування Національної Академії Наук (НАНУ) . Саме цього дня 1918 року було засновано Українську академію наук (УАН), яка стала попередницею сучасної НАНУ. Академію було створено за ініціативою гетьмана Павла Скоропадського під час Української Держави. У 1918 році відбулися перші установчі спільні збори Української Академії Наук . Її першим президентом став видатний учений Володимир Вернадський, який зробив великий внесок у розвиток геохімії, біогеохімії та філософії науки. УАН мала стати науковим осередком для розвитку природничих і гуманітарних наук в Україні, сприяти інтеграції української науки у світовий контекст і підтримувати національне відродження.
У радянський період академія отримала назву Академії наук Української РСР, її структура та напрямки роботи значно розширилися. Після проголошення незалежності України в 1991 році академія набула сучасної назви – Національна академія наук України. НАНУ стала провідною установою в багатьох галузях науки, включаючи інформаційні технології, фізику, біологію, хімію, а також соціально-гуманітарні науки.
День шпильок і голок . Має цікаве походження та різні інтерпретації, пов’язані як із мистецтвом, так і з повсякденним життям. День шпильок і голок виник у США і спочатку мав стосунок до театрального мюзиклу "Pins and Needles", який був створений і поставлений 1937 року в Нью-Йорку. Вистава, яка висвітлювала соціальні та політичні проблеми того часу, мала великий успіх і залишила слід в історії мистецтва. Вона була пов'язана із профспілковим рухом, адже учасниками вистави були працівники текстильної промисловості.
День захисту черепах . Це міжнародна ініціатива, покликана привернути увагу до охорони черепах і збереження їхнього природного середовища існування.
27 листопада в православному церковному календарі
В церковному календарі – святого великомученика Якова Персіянина і святого преподобного Паладія .
Яків був християнським святим, який жив у IV столітті. Він народився в Персії, але пізніше переїхав до Солуня (сучасний Салоніки в Греції), де став відомим своєю духовною силою та вірою. Яків був відомий своїми дивотворними діями та здатністю викликати духів. Він відзначався великою вірою та мужністю, що допомагали йому викликати духів і відвертати їх від людей. Його життя було наповнене служінням Богу та допомогою людям.
Хто з відомих людей народився 27 листопада
- 1863 — Ольга Кобилянська , українська письменниця, активна діячка жіночого руху Буковини.
- 1879 — Григорій Чупринка , український культурний, військовий і політичний діяч, поет-романтик (Огнецвіт, Метеор, Сон-трава, Лицар-Сам). Розстріляний ЧК.
- 1899 — Єлисавета Скоропадська , українська скульпторка, старша дочка гетьмана Павла Скоропадського.
- 1901 — Михайло Орест , український поет.
- 1940 — Богдан Козак , актор та режисер львівського драматичного театру імені М. Заньковецької, народний артист України, лауреат Шевченківської премії, декан факультету культури і мистецтв Львівського університету ім. Франка
- 1946 — Ігор Олексієнко , український зброяр, головний конструктор КБ «Спеціальної Техніки».
- 1977 — Оксана Хвостенко , українська біатлоністка, призерка п'яти чемпіонатів світу.
Ольга Кобилянська, українська письменниця
Пам'ятні дати 27 листопада
- 1893 рік — у Львові відбувається прем'єра п'єси Івана Франка "Украдене щастя", постановку здійснив Кость Підвисоцький, який і виконує роль Миколи Задорожного;
- 1895 рік — Альфред Нобель підписує свій заповіт, по якому його майно поступає до фонду Нобелівської премії ;
- 1897 рік — вводять в експлуатацію Єнакієвський металургійний завод — одне з найстаріших металургійних підприємств України ;
- 1918 рік — відбуваються перші установчі спільні збори Української Академії Наук , на яких президентом Академії було обрано В. Вернадського, секретарем — А.Кримського;
- 1937рік — у віці 73 років "народний патріарх" митрополит Василь (Липківський) розстріляний за вироком "трійки" НКВС;
- 1952 рік — у свій перший рейс вирушає львівський тролейбус ;
- 1992 рік — у Відні пожежа охоплює палац Гофбург;
- 2004 рік — Верховна Рада України на позачерговому засіданні визнає результати повторного голосування на виборах президента 21.11.2004 такими, що не відображають повною мірою волевиявлення народу і є недійсними.
Народні прикмети на 27 листопада
- дим стелиться донизу — йде потепління, піднімається вгору — до морозів;
- ліс шумить — чекайте на відлигу;
- голосно цвірінькають горобці — буде потепління;
- корови сопуть та пирхають — до холодної погоди.
Хто святкує іменини 27 листопада
-
День ангела святкують: Андрій, Борис, Василь, Володимир, Всеволод, Гаврило, Дмитро, Іван, Микола, Олексій, Роман, Сергій.
Талісманом людини, 27 листопада, є рубін . Здавна вірили, що цей камінь допомагає зупинити лихоманку та кровотечі. Рубін є символом пристрасті, щирого та сильного кохання.
Новини рубріки
Подільський міст відкриють для руху авто — названо дату
27 листопада 2024 р. 10:13
Ворожі дрони атакували Київ, є постраждалі
27 листопада 2024 р. 10:05
Без ярмарків та розваг: Кличко розповів, як проходитимуть новорічні свята у Києві
27 листопада 2024 р. 10:04