Переяслав уперше моніторить програма "Прозорі міста": взаємодія з громадськістю, бюджет, кадри тощо

01 грудня 2024 р. 16:54

01 грудня 2024 р. 16:54


Переяслав уперше потрапив до списку міст для оцінки прозорості та відкритості влади до громадян за рейтингом глобальної незалежної програми «Прозорі міста». Наприкінці жовтня 2024 року команда програми представила оновлену методологію та перелік учасників. Що і як моніторитимуть у нашому місті, розповідає Переяслав .City.

Що оцінюватимуть у Переяславській громаді?

Програма "Прозорі міста" з 2017 року досліджувала, як українські муніципалітети реалізовують громадські бюджети. Це спосіб громадянам впливати на розподіл частини місцевого бюджету, подаючи свої проєкти та залучаючи підтримку мешканців.

Новим викликом стала повномасштабна війна. Та експерти програми переконані, що і в цей час влада як ніколи має бути ближчою до громадян, відкрита щодо планів та своїх дій у межах громад.

Рейтинги міст – не примха, а реальність, де є складні виклики війни, євроінтеграційний контекст і запит громадян на вплив на життя у місті, – каже керівниця проєкту «Прозорі міста» Олеся Коваль.

Тож цьогоріч збільшили кількість індикаторів для аналізу та розширили список міст для оцінки. У дослідженні візьмуть участь 100 міст України (з них 78 міст досліджувалися минулого року), які репрезентують 21 область. У переліку 22 нових міст є Переяслав , а також ще три міста Київщини – Буча, Вишгород та Обухів.

Методологія 2024 року зосереджена на таких сферах:

  • реагування на виклики війни,
  • взаємодія з громадськістю,
  • відкритість,
  • комунальне майно та земля,
  • бюджет та закупівлі,
  • кадрова політика та доброчесність,
  • послуги для громадян.

Для зручності мешканців громади – так пояснили в міськраді потребу вимощення плиткою території на тисячу квадратів біля Центру культури і мистецтв у Переяславі в 2024 р. Для зручності мешканців громади – так пояснили в міськраді потребу вимощення плиткою території на тисячу квадратів біля Центру культури і мистецтв у Переяславі в 2024 р.

Чи правомірно мерія не публікує проєкти рішень, посилаючись на воєнний стан?

З початку повномасштабного вторгнення не було суттєвих змін до законодавства у сфері доступу до публічної інформації. Принцип відкритості залишається керівним за замовчуванням.

Відповідно, розпорядники у містах повинні публікувати усі набори, які передбачені законодавством для сфери відкритих даних.

Зокрема, законодавчо не має аргументованої підстави і для того, щоб Переяславська міськрада обмежувала інформацію про день та час засідань депутатських комісій та пленарних засідань, порядок денний та проєкти рішень . Такі вимоги записані і в Регламенті ради.

Якщо оприлюднення такої інформації у формі відкритих даних може завдати шкоди національній безпеці, то ОМС має оприлюднити результати «трискладового» тесту із наведенням чіткої аргументації щодо свого рішення. Тобто довести й обґрунтувати перевагу шкоди над суспільним інтересом у разі публікації такої інформації.

Водночас експерти зауважують на загальній проблемі: поки відсутня єдина публічна затверджена політика у цій сфері, тому міські ради користуються різними версіями рекомендацій, які вважають для себе вигіднішими.

Муніципалітети мають забезпечити ефективну комунікацію з громадянами, щоб у них не з’являлося відчуття, ніби влада про них забула. Весна 2024-го і, особливо, останні обстріли енергетичної інфраструктури України показують, що чекати "кращих часів" для прозорості – не вихід. Наше життя – тут і зараз, тож і зміни мають відбуватися вже, – переконана Олеся Коваль.

Переяславська міськрада не оприлюднює жодні проєкти рішень з 2022 року Переяславська міськрада не оприлюднює жодні проєкти рішень з 2022 року

Перші висновки щодо реалізації громадських проєктів

У Костополі міська рада заявила про прийом проєктів на серпень 2024 року, але громадськість не мала доступу до цієї інформації через відсутність анонсів у медіа та соціальних мережах. Це свідчить про формальну реалізацію бюджету участі, яка залишилася недоступною для громадян.

У Львові, Дніпрі та Ужгороді на період дії воєнного стану призупинили реалізацію проєктів бюджету участі. Натомісмть у Львові розглядають можливість запровадження Волонтерського бюджету для підтримки сил оборони, проте ця ініціатива ще не реалізована.

Загалом більшість проєктів, поданих на бюджет участі, стосуються підтримки обороноздатності : закупівля дронів, медичних та евакуаційних засобів, розвиток укриттів, самооборонні курси для цивільних, а також реабілітаційні проєкти для військових та переселенців.

Біля Переяславської міськради влітку 2024 року частково упорядкували прилеглі доріжки Біля Переяславської міськради влітку 2024 року частково упорядкували прилеглі доріжки

Рекомендації програми «Прозорі міста»

Для збереження громадського бюджету під час воєнного стану «Прозорі міста» рекомендує зосередитись на малобюджетних проєктах, але вони приносять користь громаді. Програма також пропонує спрямовувати бюджет участі на потреби ветеранів, переселенців, оновлення інфраструктури, енергоефективність та інші актуальні виклики.

Програму «Прозорі міста» було засновано ТІ Ukraine у 2017 році. Її місія – забезпечення прозорості та підзвітності на місцевому рівні.

* Аналітики програми перевірили 100 муніципалітетів, які увійдуть до Рейтингу прозорості міст 2024. За основу аналізу взяли дані з відкритих джерел: офіційні вебсайти міських рад, ЗМІ, е-сервіси “Громадський бюджет” та “Громадський проект” .

Реклама

Переяслав уперше моніторить програма "Прозорі міста": взаємодія з громадськістю, бюджет, кадри тощо

Джерело: pereiaslav.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua