Без примирення з агресором: Верховна Рада посилила протидію домашньому насильству

22 грудня 2024 р. 15:15

22 грудня 2024 р. 15:15


До 10 грудня тривала Всеукраїнська кампанія "16 днів проти насильства". А незадовго до неї, Парламент України зробив важливий крок у боротьбі з домашнім насильством, ухваливши зміни до законодавства. Зокрема, ці зміни полегшують процес розірвання шлюбу для жертв насильства, навіть якщо подружжя має маленьких дітей. Як саме влада посилює боротьбу з цією проблемою та які нові можливості отримали постраждалі, розповідає Переслав.City.

Що змінили депутати

До останніх змін законодавство не дозволяло розлучення під час вагітності дружини чи в перший рік життя дитини, якщо тільки не було скоєно кримінальне правопорушення. Однак нові норми, розроблені відповідно до Стамбульської конвенції, дозволяють розлучення у випадках домашнього насильства, інформує Центр громадського моніторингу та контролю.

Верховна Рада скасувала вимогу про примирення між кривдником і постраждалим, що унеможливлює уникнення відповідальності через формальне примирення.

“Це важливий крок у захисті прав жертв насильства та унеможливленні тиску агресора на постраждалих,” — зазначається в пояснювальній записці до закону.

Як протидіятимуть домашньому насильству

Законодавчі зміни стосуються не лише Сімейного кодексу, а й низки інших нормативних актів. Влада планує:

  • Проведення освітніх і профілактичних заходів , спрямованих на запобігання насильству.
  • Надання соціальних і психологічних послуг через спеціалізовані служби підтримки.
  • Запуск кол-центрів , які працюватимуть для оперативної допомоги постраждалим.

Сільські та селищні ради тепер отримають більше повноважень, зокрема створення прийомних сімей і будинків сімейного типу, а також врегулювання питань усиновлення.

“Це — не лише чіткий план дій, але й інструмент швидкої допомоги: консультації через гарячі лінії, звернення до суду для негайного розірвання стосунків із кривдником,” — коментує голова підкомітету ВР у справах сім’ї Тетяна Скрипка.

Ситуація з домашнім насильством в Україні

Згідно з даними Офісу Генерального прокурора, кількість випадків домашнього насильства зросла на 80% у порівнянні з попереднім роком. У першій половині року зафіксовано 97 тисяч звернень, але кримінальних проваджень було відкрито лише 8 185.

“Жертвами насильства найчастіше стають жінки та діти,” — підкреслюють у Генеральній прокуратурі.

Де шукати підтримки

Домашнє насильство може проявлятися у фізичній, сексуальній, психологічній або економічній формах. Постраждалі, їхні близькі та навіть свідки можуть звертатися за допомогою до наступних гарячих ліній. Їхній перелік наводить національна кампанія "Розірви коло" .

Усі дзвінки є безкоштовними та анонімними. Консультації доступні цілодобово.

Ухвалений закон є кроком вперед у боротьбі з домашнім насильством. Влада посилює захист прав постраждалих, створює нові механізми підтримки та працює над запобіганням насильству. Якщо ви або ваші близькі стали жертвами насильства, звертайтеся по допомогу — захист і підтримка доступні кожному.

Реклама

Без примирення з агресором: Верховна Рада посилила протидію домашньому насильству

Джерело: pereiaslav.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua