вологість:
тиск:
вітер:
Подільський міст відкрили, майже втратили історичне урочище Китаїв, цифрове визнання від ООН та повернення Маршу рівності: чим запамʼятається Київ 2024 року
На жаль, не обійшлося без втрат – садибу Зеленських зніс забудовник влітку. Під знищення “готують” історичну місцевість у Голосіївському районі столиці, де досі знаходять артефакти Київської Русі – урочище Китаїв.
Найгучніші скандали та чим запам’ятався киянам 2024 рік – у матеріалі “ВК”.
Знищення Китаєва
Китаїв – це історична місцевість у Голосіївському районі Києва, де досі знаходять артефакти Київської Русі – залишки фортифікаційних укріплень, трипільську кераміку, фрагменти житла давніх часів. Зараз на місці унікального для всієї Європи комплексу (понад 50 га) забудовник планує звести чергові ЖК на шість тисяч квартир, паркінг та ТРЦ.
4 липня цього року, попри протести громадськості та активістів, Київрада проголосувала за продовження оренди землі для KAN Development (власник – Ігор Ніконов) на території Китаєва. Прокурори, які оскаржували це рішення, програли справу в суді першої інстанції та апеляцію. А у відкритті касаційного провадження Верховний суд відмовив.
Петиція від киян до мера столиці Віталія Кличка щодо захисту від забудови поселення часів Київської Русі швидко набрала 6000 необхідних голосів.
Однак, єдиною надією Китаєва, залишається пункт рішення апеляційної інстанції, яким визначено провести комплексну судову земельно-технічну експертизу та експертизу з питань землеустрою та історико-археологічну експертизу місцевості. Результати експертизи наразі не відомі.
Руйнація флігеля садиби Бонадурера
Ще одне заплановане скандальне київське будівництво – по вул. Хрещатик та Грушевського. Компанія “Грааль” (частка в якій належить Ігорю Ніконову – власник KAN Development) планує знести історичну будівлю — флігель садиби Бонадурера за адресою вул. Грушевського, 4-Б.
На думку фахівців, флігель становить історичну цінність, як приклад ранньої забудови, яких у цій зоні практично не збереглося. Також будівля є цінною з погляду дослідження багатоетапної забудови Києва у дорадянські часи та у зв’язку з причетністю до її створення низки столичних архітекторів.
Наразі будівля доведена до критичного стану, її навіть намагалися спалити. Активісти говорять – щоб максимально продемонструвати її “неісторичність” і мати аргументи для знесення.
Також активісти знайшли документи, згідно з якими забудова Хрещатику обмежена 26 метрами. І продовжили закиди на адресу забудовника щодо руйнування історичної будівлі. Станом на зараз будівництво ще не почалося, будівля флігеля садиби Бонадурера стоїть повністю закинутою.
Знесення садиби Зеленських
19 липня у Києві знесли історичну садибу Зеленських, вона ж садиба Малініна. Садибу збудували у 1890 році. Спочатку вона була деревʼяна, а згодом її обклали цеглою.
Знесення садиби викликало широкий суспільний резонанс через її культурну значущість. Активісти намагалися зберегти будівлю, зібравши на момент знесення понад шість тисяч підписів під відповідною петицією. Попри це, забудовник ТОВ “Тургенєв Білд” демонтував будівлю.
Садиба не мала офіційного статусу пам’ятки архітектури, адже місцева влада не внесла її до відповідного реєстру. Однак у 2021 році садибу внесли до “Списку Кличка” з історичними будівлями, що потребують захисту. Однак міністерство культури та інформаційної політики почало розглядати можливість її охорони лише після того, як руйнування вже відбулося. У КМДА засудили цей вчинок як “цинічне самоуправство”, а прокуратура ініціювала розслідування. Наприкінці листопада Верховний суд визнав демонтаж законним.
“ Шаааа! Шаааа!!! Я тут експерт ” – скандал у прямому етері
Військово-політичний оглядач Олександр Коваленко, у прямому етері телеканалу "Київ 24" підвищив голос на журналістку Ірину Король та агресивно відреагував на її прохання повернутись до поставленого запитання.
“ Шаааа! Шаааа! Я у вас тут запрошений експерт в етері, а не ви! (...) Якщо ви не розумієтеся на військовій науці, запрошуйте до свого етеру хіміків, які будуть вам розповідати про міжконтинентальні балістичні ракети! ”, - кричав Коваленко.
Після цього Король продовжила вести ефір ще більш як 10 хвилин, а сам експерт не перепросив за свій “сплеск емоцій”.
Цей інцидент викликав хвилю обурення киян та медіаспільноти, на нього також відреагував Комітет з питань свободи слова.
Погорілий на хабарі депутат-втікач від “ слуг ”
Київський депутат, обраний від партії “Слуга народу” Владислав Трубіцин, який прославився гучним затриманням детективами НАБУ за одержання хабаря 1,39 млн грн та швидкою втечею за дозволом від Головного управління розвідки фігурує ще в одній справі: вимагання хабаря за призначення директора Житнього ринку.
За даними головреда сайту “Цензор.НЕТ” та журналіста Юрія Бутусова Трубіцин є ключовою особою у видачі дозволів на МАФи в Києві. Також Трубіцин пов’язаний з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком, який до свого походу в політику займався як юрист та лобіст оформленням дозволів на МАФи, літні майданчики ресторанів та об’єкти нерухомості в Києві.
Трубіцин продовжує бути оголошеним у міжнародний розшук.
“ Невтомні ” мости Києва
1 грудня відкрили Подільський міст через річку Дніпро. Це була одна з найбільш очікуваних подій для киян. Тепер дістатися з Троєщини до центру столиці можна швидше. Це не лише зменшило затори, але й покращило транспортну інфраструктуру: міст з’єднує різні частини міста та забезпечує швидкий проїзд для автівок та громадського транспорту.
Наприкінці травня відкрили пішохідний міст-хвиля на Оболонський острів, який 24 травня 2024 року. Цьому мосту присвятили багато жартів та мемів. Міст-хвиля з’єднує парк Наталка на Оболонській набережній із рекреаційною зоною на Оболонському острові. Проєкт реалізовано за кошти іноземних меценатів: Париж виділив 19,5 мільйона гривень, Тайвань надав фінансову допомогу в рамках угоди з Києвом. Також частково будівництво підтримували українські меценати та міський бюджет.
На аварійному мосту Метро нарешті почали проводити протиаварійні роботи.
Новий-старий шляхопровід
Варто згадати й про відкриття Дегтярівського шляхопроводу на Шулявці після реконструкції. Впродовж ремонтних робіт навіть упали кілька прольотів мосту. Проте 22 травня 2024 року завершили роботи. Оновлений шляхопровід фактично замінив старий 1963 року, ставши на метр вищим та на 9 метрів ширшим.
Трамвайну лінію вздовж вулиці Дегтярівської зберегли. На додачу – перильна огорожа, антипаркувальні стовпчики й тротуари з велодоріжкою.
Трагедія на атракціон і -спус ці через Дніпро
21 липня у Києві обірвався трос канатної дороги над Дніпром: через обрив троса у річку впав 20-річний хлопець. Він загинув. В Офісі генпрокурора нагадали, що Київська міська прокуратура ще у 2021 році намагалася зупинити роботу канатної дороги над Дніпром.
Як дізналося “ВК” компанія New Team eXtreme, яка займається роуп-джампінгом на Пішохідному мосту столиці на деякий час закрилися через загибель 20-річного хлопця на канатній дорозі над Дніпром.
Уцілілий “ Охматдит ”
8 липня вранці більшість районів Києва постраждали в результаті ворожої атаки: у місті були пожежі, масові руйнування та загиблі. Також росіяни пошкодили головний корпус дитячої лікарні “Охматдит”. Ця трагедія стала символом незламності та відданості українських лікарів. Після атаки стартували благодійні акції на відновлення медзакладу.
Роботи над відновленням корпусу “Охматдиту” розбили на етапи і в жовтні 2024 року було оголошено перший тендер – на виконання протиаварійних робіт на період зими. Фінансують роботи за рахунок донорських коштів. “Охматдиту” обіцяють відновити в 2025 році.
Як виглядають уже відремонтовані приміщення “Охматдиту”, “ВК” раніше показував світлини.
Російській фейк про затоплене метро у Києві
20 лютого російські пропагандисти поширили новину, нібито в Києві затоплено більш ніж вісім станцій метро. Також вони нарікають, що замість відновлення метро українська влада перейменовує станцію метро "Площа Льва Толстого".
Це була брехня поїздів на синій гілці після підтоплення тунелю між станціями “Либідська” та “Деміївська” ще у грудні 2023 року.
Відновлення будівництва метро на Виноградар
Ще один довгобуд Києва – метро на Виноградар. Наразі будівництво метро на Виноградар набирає обертів. Робота будівельників зосереджена на двох ділянках – наземній і підземній.
Новим підрядником стала ТОВ “Група компаній “Автострада”, яка активізувала будівництво станцій з жовтня цього року. Умови договору не передбачають передплати. Компанія виконуватиме підрядні роботи власним коштом. І лише після перевірки державною експертизою якості виконаних робіт здійснюватиметься оплата.
На будівництво нової лінії метро на Виноградар у 2025 році планують витратити 757,4 мільйона гривень.
В ідновлення “синій” гілці метро
Ще однією важливою подією стало відновлення руху по “синій” гілці метро після 9 місяців ремонту. 12 вересня 2024 року київське метро знову стало зручним способом переміщення по місту, і це стало довгоочікуваною новиною для мільйонів киян, які користуються столичним підземним транспортом.
Криза ресторанного бізнесу Києва
У 2024 році у столиці закрились 120 закладів. Закривалися як нові ресторани та кафе, так і вже популярні заклади. На закриття вплинули : підвищення податків та орендної плати, збільшення вартості комунальних послуг та вартості харчових продуктів.
Також на роботу закладів значно вплинуло відключення електрики, повітряні тривоги, мобілізація.
Перевірка ТЦК на концерті “ Океану Ельзи ”
11 жовтня, почали з'являтися повідомлення, що ТЦК провели рейди біля київського Палацу спорту, де відбувався концерт легендарного гурту “Океан Ельзи”, а також у клубах та ресторанах низки інших українських міст. У чоловіків перевіряли документи, деяких із них затримали.
За словами очевидців, на виході з концерту, близько пів сотні представників ТЦК чекали на відвідувачів-чоловіків і перевіряли документи.
Популярні телеграм-канали також виклали фотографії з перевірками ТЦК біля магазинів алкоголю Goodwine.
Вже 13 жовтня у київському міському ТЦК та СП прокоментували інцидент державній
“ Затримання громадян, які порушили норми закону, відбувалося співробітниками національної поліції України. Конфліктних ситуацій за участі військовослужбовців ТЦК зафіксовано не було ”.
Скандальне ДТП
Український бренд одягу One by One та його власницю Лідію Сметану кенселели після того, як її водій ввечері на позашляховику Mercedes-Benz влетів у чотирьох людей на літній терасі ресторану на Саксаганського,5.
24-річну дівчину доставили у лікарню через струс мозку. Водій Сметани Дмитро Рисич після ДТП говорив, що він працює з гуртом Океану Ельзи, тому йому нічого не буде. Власниця приїхала на місце ДТП разом з адвокатом, який побив трьох людей, одна з яких є постраждалою від наїзду автівки.
Адвокати потерпілих пожали скаргу до суду на бездіяльність поліції.
Після ДТП вночі о 3:00 Лідія Сметана розмістила у своїй сторінці в Instagram: “ Здається, день ментального здоровʼя в нас вийшло відсвяткувати на максимум ”, - написала Сметана.
Цифрове визнання ООН
Цьогоріч Київ увійшов у 15 найкращих міст світу за рівнем цифровізації та розвитку електронних сервісів. У рейтингу Local Online Services Index від ООН, українська столиця обійшла такі міста як Париж, Рим і Відень і посіла 13 місце серед 193 міст! Це й не дивно: саме у 2024 році застосунок “Київ Цифровий” поповнився низкою корисних послуг.
А тамтешній “Портал Захисників та Захисниць”, який дає змогу отримати соцвиплати й медичну допомогу, став першим таким сервісом в Україні!
Повернення КиївПрайду
16 червня Київ знову став центром боротьби за права ЛГБТК+: у столиці відбувся Марш рівності, в якому взяли участь близько 500 осіб. Це стало важливою подією для ЛГБТ-спільноти, адже після початку війни це був перший такий марш у Києві.
Бюджет столиці 2025
Бюджет Києва на 2025 рік передбачає 90 мільярдів гривень на освіту, транспорт, медицину та інфраструктурні проєкти, зокрема й продовження будівництва метро, реконструкцію лікарень та оновлення об'єктів, пошкоджених через війну.
Велику частину бюджету буде витрачено на розвиток транспортної інфраструктури, а саме реконструкцію мостів і шляхопроводів, а також підтримку київського метро, трамваїв та автобусів.
Також передбачено кошти на медичні проєкти, зокрема реконструкцію лікарень та створення нових медичних закладів.
Нагадаємо, за 2024 рік в Києві пролунало 500 повітряних тривог. Всього за 2024 рік столиця витримала 6 масованих та 14 комбінованих повітряних ударів. Майже 120 людей залишилися без житла. Кількість ВПО в Києві збільшилася на майже 11 000. Майже 100 днів протягом минулого року кияни жили за аварійних чи стабілізаційних відключень.
Джерело: bigkyiv.com.uaНовини рубріки
Кияни створили понад 8,5 тисяч електронних петицій до Київради за час дії сервісу
02 січня 2025 р. 16:41
Актори театру “Дивні люди” покажуть виставу “Сексу немає, але ви тримайтеся”
02 січня 2025 р. 16:41
Пільговий проїзд у 2025 році: де та коли отримати талони на Переяславщині?
02 січня 2025 р. 16:38