У «Феофанії» вперше виконали тестову імплантацію нейростимулятора спинного мозку

07 січня 2025 р. 19:41

07 січня 2025 р. 19:41


Про операцію розповіли у «Феофанії».

Імплантація стимулятора спинного мозку (SCS) — це сучасний метод лікування хронічного болю, який використовується, коли інші способи терапії виявляються недостатньо ефективними. Процедура передбачає встановлення електродів в епідуральний простір.

Принцип дії стимуляції спинного мозку базується на «ворітній теорії болю» (gate control theory of pain). За допомогою нейростимулятора, електричні імпульси передають «небольовий», тактильний сигнал до центральної нервової системи, чим «зачиняють ворота» для проведення інформації про подразник, який і викликає біль. Яскравою аналогією є ситуація: коли людина вдаряється і починає автоматично розтирати місце удару. Розтирання, у цьому випадку, стимулює тактильні рецептори й перекриває відчуття болю. Методика SCS дозволяє зменшити інтенсивність болю, або й повністю його усунути.

Найвідповідальнішим етапом є хірургічна частина лікування. Нейрохірурги мають майстерно та точно розташувати електроди над провідними шляхами тактильної чутливості, що перекриватиме відчуття болю.

Під час тестової імплантації Spinal Cord Stimulation використовувалась місцева анестезія, щоб пацієнт залишався у свідомості. Під рентген контролем, через невеликий розріз на шкірі, лікарі імплантували в епідуральний простір хребтового каналу електроди для електричної стимуляції спинного мозку — тестової нейростимуляції. Після розміщення електродів пацієнт відчував дію імпульсів та повідомляв лікарям про свої відчуття, характер та силу болю. Під час операції лікарі налаштували параметри стимуляції для досягнення максимального ефекту а, виведений назовні електрод, приєднали до зовнішнього електричного джерела. Операція тривала 2 години. Тестова імплантація виконана на кілька днів, й дає нам змогу оцінити ефективність нейростимуляції та її параметри для пацієнта.

Наразі, пацієнт почувається добре. Тестова постановка стимулятора спинного мозку (SCS) була ефективною для Іллі. Больові відчуття майже зникли. Готуємось до наступного етапу лікування – імплантації постійних електродів та підшкірної імплантації нейростимулятора. Після імплантації, лікарі зможуть коригувати налаштування стимуляції залежно від стану пацієнта. У повсякденному житті пацієнт сам керуватиме нейростимулятором, маючи невеличкий пульт.

Для проведення операції лікарі пройшли навчання в клініці Мейо (Mayo Clіnic). Важливо відзначити, що встановлення SCS –  це державна програма. Стимулятори куплені за державні кошти для поранених захисників.

У «Феофанії» вперше виконали тестову імплантацію нейростимулятора спинного мозку

Джерело: bigkyiv.com.ua