вологість:
тиск:
вітер:
8 січня – Всесвітній день друку: свята, події та народні прикмети
Сьогодні, 8 січня, – Всесвітній день друку. Віряни вшановують пам'ять святих преподобних Григорія чудотворця і Григорія затворника Печерських. Про свята, події та важливі дати – у щоденному дайджесті від Переяслав .City.
1050-й день протистояння України агресії росії
- Схід сонця: 07:51
- Захід сонця: 16:11
- Тривалість дня: 08:20
- Місячна фаза: Місяць зростає
Які дати і свята вшановують сьогодні
Всесвітній день друку або Всесвітній день машинопису. Це свято мистецтва та майстерності набору тексту. Він підкреслює важливість набору тексту в нашому повсякденному житті, від особистого спілкування до професійної діяльності. Цей день присвячений визнанню досягнень у технології набору тексту і заохоченню людей вдосконалювати свої навички набору тексту.
День обертання Землі . Це неофіційна дата, яку обирають для святкування, адже цей день символізує постійну та невидиму для нас ротацію нашої планети навколо своєї осі. Цього дня зазвичай нагадують про важливість Землі та її обертання як основи для життя на нашій планеті. Земля здійснює обертання навколо своєї осі за 24 години, що створює цикли дня і ночі. Це обертання є одним з ключових природних процесів, які визначають всі фізичні явища, що ми спостерігаємо на планеті. Земля обертається і надає можливість виникнення природних явищ, таких як зміна пір року, циркуляція атмосферних мас та океанічних течій, що безпосередньо впливають на клімат і життя людей.
День повитух . Маловідоме народне свято, яке відзначали в Київській Русі на честь важливої ролі повитух у допомозі жінкам під час пологів та в післяпологовому періоді. Цей день є можливістю вшанувати тих фахівців, які відіграють надзвичайно важливу роль у забезпеченні здоров'я матері та дитини під час пологів, а також у післяпологовому періоді. 8 січня було обрано як дата для святкування через те, що вона в деяких країнах є днем, коли відзначають певні події в історії професії.
8 січня в православному церковному календарі
В церковному календарі – святих преподобних Григорія чудотворця і Григорія затворника Печерських.
Григорій чудотворець жив у XI столітті, чернечий постриг прийняв у Києво-Печерській лаврі. Він був відомий своєю вченістю - багато читав, багато знав, а книги вважав своїм єдиним надбанням. У переказах сказано, що Григорій мав дар напоумлення: він кілька разів зустрічав злодіїв в обителі - то в келії, то в саду монастиря. Усіх їх монах переконав залишити свій промисел і почати жити чесно.
Одного разу монах ішов по воду до Дніпра - там його побачили отроки князя Ростислава. Вони почали сміятися над ним, знущатися і лаяти його. Чернець терпів, але потім відповів: "Діти, вам би належало журитися і просити молитов, бо над вами вирішено вже суд Божий... Ви всі разом із вашим князем знайдете смерть у воді". Про це донесли князю Ростиславу, і він, розгніваний, велів кинути зв'язаного Григорія в Дніпро. Але пророцтво ченця збулося: Ростислав і княжичі потонули, коли рятувалися втечею від половців - на очах у брата, князя Володимира Мономаха.
Григорій, затворник Києво-Печерський, жив у XIV столітті. Про нього відомо, що крім того, що жив у затворі, він харчувався все життя невареною травою. Коли до нього приходили хворі, цю ж траву давав і їм - і вони зцілювалися.
Хто з відомих людей народився 8 січня
- 1859 — Степан Смаль-Стоцький , український мовознавець і педагог, літературознавець (один із перших теоретиків українського віршування) (або 9 січня)
- 1879 — Степан Васильченко , український письменник ("Мужицька арихметика", "Окопний щоденник", "Чарівниця", "Минають дні", "В бур'янах").
- 1888 — Гнат Юра , український актор і режисер.
- 1891 — Броніслава Ніжинська , всесвітньовідома артистка балету, балетмейстер, хореограф і балетний педагог. Молодша сестра видатного танцівника Вацлава Ніжинського.
- 1922 — Осип Величко , український різьбяр і педагог.
- 1935 — Василь Симоненко , український поет ("Лебеді материнства", "Ти знаєш, що ти людина?", "Україні"), журналіст, один з активістів руху "шістдесятників".
- 1935 — Елвіс Преслі , визначний американський співак ("That's All Right", "Mystery Train", "All Shook Up", "Love Me Tender", "Suspicious Minds") і актор ("Блакитні Гаваї").
- 1942 — Стівен Гокінг , видатний британський фізик-теоретик, член Британського наукового Королівського товариства та Академії наук США.
- 1969 — Валентина Цербе-Несіна , українська біатлоністка, перша олімпійська медалістка незалежної України.
- 1975 — Олена Грушина , українська фігуристка.
- 1988 — Ярослав Джусь , український бандурист, композитор, аранжувальник, ді-джей, лауреат багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів, півфіналіст та володар призу глядацьких симпатій головного шоу країни "Україна має талант-2", засновник гурту "Шпилясті кобзарі".
- 2000 — Валерій Самофалов , військовослужбовець Збройних сил України, учасник російсько-української війни. Герой України.
Пам'ятні дати 8 січня
- 1198 — початок понтифікату Інокентія ІІІ (Лотаріо, граф Сеньї), 176-го Папи римського (1198—1216).
- 1297 — Франсуа Гримальді захопив Монако. Цей день вважається початком понад 700-літнього правління династії Гримальді та існування незалежної держави Монако.
- 1547 — друком вийшов Катехізис Мартінаса Мажвідаса — перша книга литовською мовою.
- 1558 — французи зайняли Кале, останнє континентальне володіння Англії у Франції.
- 1656 — у нідерландському місті Гарлем вийшов перший номер газети Weeckelijcke Courante van Europa, найстарішого з періодичних видань, що нині існують (зараз виходить від назвою Гарлемський вісник).
- 1828 — заснована Демократична партія США.
- 1851 — французький фізик Леон Фуко завдяки сконструйованому ним апарата продемонстрував обертання Землі .
- 1863 — в Александрії запущено перший в Африці трамвай-конку .
- 1889 — учений Герман Голлеріт із Нью-Йорка запатентував табулюючу машину, яка була використана під час перепису населення в країні.
- 1918 — виступаючи перед членами Конгресу, Президент США Вудро Вільсон запропонував Чотирнадцять пунктів — програму мирного перевлаштування післявоєнного світу, що мала сприяти закінченню І Світової війни.
- 1919 — у с. Ясіня теперішньої Закарпатської Гуцульщини провідна коляда місцевих гуцулів "завершилася" роззброєнням угорської залоги та встановленням української Гуцульської Республіки.
- 1926 — султан Неджду Абдель-Азіз ібн Сауд коронований у Великій мечеті Мекки як король Хіджазу.
- 1957 — Боббі Фішер став чемпіоном США з шахів у віці 14 років .
- 1959 — французький генерал Шарль де Голль став першим Президентом П'ятої республіки (1958—1969).
- 1961 — французи на референдумі проголосували за надання Алжиру незалежності.
- 1976 — на засіданні міністрів країн-членів МВФ у м. Кінгстоні на Ямайці оформлена Ямайська валютна система.
- 1978 — розгоном великої антиурядової демонстрації в Кумі почалася Ісламська революція в Ірані.
- 2004 — у Саутгемптоні відбулася церемонія "хрещення" морського суперлайнера "Queen Mary 2", найбільшого на той час у світі.
- 2020 — збиття українського Boeing 737 під Тегераном, загинуло 176 людей.
Народні прикмети на 8 січня
- собака спить у дворі, згорнувшись клубочком — до швидкого настання холодів;
- вночі яскравий місяць і багато зірок — чекайте на люті морози;
- погода безвітряна — влітку буде тепла і ясна погода;
- яка погода цього дня, таким буде й серпень.
Хто святкує іменини 8 січня
-
День ангела святкують : Антон, Віктор, Володимир, Георгій, Григорій, Дмитро, Євген, Ілля, Михайло, Василиса.
Талісманом людини, 8 січня, є рубін. Здавна цей камінь використовували для зупинки кровотеч. Також рубін вважається символом пристрасті, захисту від пристріту.
Новини рубріки
У Києві зафіксували 51 порушення під час операції “Новорічна ялинка”
09 січня 2025 р. 03:34
Національна опера України гастролює в Японії: українське мистецтво підкорює серця глядачів
09 січня 2025 р. 02:40
Прокачайте мізки: киян запрошують на квіз про все на світі
09 січня 2025 р. 01:44