"Весілля по-переяславськи" зібрало понад триста гостей і майже 47 тисяч гривень донатів

21 січня 2025 р. 15:35

21 січня 2025 р. 15:35


"Погуляти" на весіллі по-переяславськи 19 січня могли усі охочі жителі громад Переяславщини. У Центрі культури і мистецтв артисти відтворили обрядодійство за традиціями саме нашого краю. Основою сценарію стали спогади 86-річної жительки Горбанів Марії Пазіменко. Як одружувалися понад 50 років тому на Переяславщині, розповідає Переяслав .City.

Показати на сцені, яким колись був весільний обряд на Переяславщині, – ідея художниці переяславського Центру культури та мистецтв Євгенії Демченко .

Щоб організувати це дійство і відтворити обряд весілля по-переяславськи, ми записали спогади старожилки Марії Трохимівни Пазіменко . Вона розповіла про традиції, за якими сама виходила заміж і потім одружувала своїх дітей. Працівники ЦКМ – я, Наталія Дола, Людмила Леляк – поїхали до неї додому і записали відео-інтерв'ю.

До речі, Марія Трохимівна – жителька села Горбані. На жаль, у сценарії помилково записали, що вона з Чопилок, це сусіднє село, – розповіла Євгенія Демченко в коментарі для Переяслав.City, за яким ми звернулися під час підготовки розширеного матеріалу про виставу-відтворення обряду "Весілля по-переяславськи" .

86-річна Марія Пазіменко з Горбанів (за її розповіддю на сцені ЦКМ відтворили обряд весілля по-переяславськи) Автор: Іванна Данюк

Ліворуч від головної сцени встановили помост – він виконував роль кав'ярні. Почалася вистава саме звідси – у закладі своїх подруг зібрала Настя і похвалилася радісною новиною: її покликав заміж коханий Дмитро, який зараз захищає Україну. Дівчата цікавилися, яким Настя бачить своє весілля і запропонували зіграти його "по-переяславськи" – за давніми традиціями. Аня, одна з подружок, принагідно розповіла, що влітку їздила до своєї бабусі Марії Трохимівни і вона їй повідала, як колись одружувалися. Дівчина її розповідь зняла на відео.

Дівчата у кав'ярні обговорюють, яким колись був обряд весілля по-переяславськи Автор: Іванна Данюк

У "Весіллі по-переяславськи" взяли участь пів сотні артистів і працівників Центру культури і мистецтв. Вони відтворили дев'ять головних епізодів обряду: знайомство-залицяння, сватання, вбирання молодої, випікання короваю, поїзд, заворітнє, поїзд в хату, пришивання квітки, викуп "коня", весілля і святкове застілля.

Аня показувала подругам відео з телефону. Бачили його і глядачі – на екрані збоку від сцени. З екрану транслювалося фрагменти записаного інтерв'ю з Марією Пазіменко. Вона описувала що і як відбувалося під час одруження молодят на Переяславщині, а вже артисти на сцені ілюстрували цю розповідь.

Ми вирішили почати із знайомства і залицяння, щоб показати, як раніше народжувалися стосунки, а вже далі перейшли до сватання і решти обрядів , – зазначила Євгенія Демченко. – Крім того, в уста героїв, ролі яких грали артисти, ми вклали багато біографічних фактів з історій деяких родин із Переяславщини.

Наприклад, один чоловік розповів, як він на якомусь святі побачив гарно вбрану та яскраво-нафарбовану дівчину і сказав своїм батькам: "Дивіться, яка гарна дівчина", на що йому батьки відповіли: "Ти не туди дивись, а сюди дивись", вказуючи на іншу – скромну дівчину. Він саме з цією згодом і одружився. У нашій виставі таку фразу теж сказали батьки нареченого Андрія про дівчину Катрусю. Тобто ми намагалися якомога точніше відтворити обрядодійство "Весілля по-переяславськи".

Знайомство майбутніх наречених Автор: Іванна Данюк

Обряд "Сватання"

Євгенія Демченко (зліва) у ролі мами нареченої Автор: Іванна Данюк

Обряд "Вбирання молодої"

Обряд "Заворітнє"

Обряд "Пришивання квітки"

Весілля

Автор: Іванна Данюк

Головною стравою святкового весільного застілля на Переяславщині був капусняк. Скуштувати його та ще багато різних смаколиків – шкварки, пиріжки, вареники, бутерброди з салом тощо –після відтворення обрядодійства за донат могли і гості весілля по-переяславськи.

Весільні страви приготували господині з Вовчківського, Гланишівського та Дем’янецького старостинських округів, а також ГО "Нескорені". Їх продаж проходив на подвір'ї другого корпусу ЦКМ. Кошти на ЗСУ, до речі, глядачі могли вкинути й у спеціальну скриньку на вході в актовий зал.

Під час благодійного заході відтворення обряду "Весілля по-переяславськи" на потреби ЗСУ учасники та гості дійства задонатили 46 тисяч 370 гривень.

  • 21 тисячу 250 гривень зібрала команда ГО "Нескорені", вони ці кошти використають для свого виробництва сухих страв для захисників.
  • 19 тисяч 920 гривень тисяч гривень організатори передадуть волонтеру Руслану Стародобу.
  • 5 тисяч гривень – на закупівлю матеріалів для маскувальних сіток, які плетуть у Гланишівському старостинському окрузі.

Реклама

"Весілля по-переяславськи" зібрало понад триста гостей і майже 47 тисяч гривень донатів

Джерело: pereiaslav.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua