вологість:
тиск:
вітер:
З турботою про людей: у Фастові відкрили соціальну їдальню
«Дякуємо», «Всього вам найкращого!», «Хай у вас ручки не болять»… саме з такими словами йдуть відвідувачі з соціальної їдальні, відкритої у місті Фастів Благодійний Фондом Святого Мартіна де Поррес та невтомним у реалізації різноманітних соціальних ініціативах настоятелем римо-католицької Парафії Воздвиження Святого Хреста, керівником Центру Святого Мартіна, отцем Михайлом Романівим.
Це місце стало ще одним в місті простором добра й опіки для тих, хто її потребує. Це одинокі літні люди, вимушено переміщені особи, а також усі, хто потребує підтримки і допомоги в часи війни. Адже двері соціальної їдальні відкриті для кожного.
Найперше, що впадає в око, зайшовши в заклад, - атмосфера тепла і затишку. Світлий інтер’єр кімнати, зручні столики й стільці, приємна музика, умивальник з миючими засобами та серветками, окремо облаштований туалет – все для комфортного перебування гостей. А двоє волонтерів, які подають обіди, радо зустрічають кожного усмішкою і добрим словом.
Журналісти ФастівNews.Cit y відвідали соціальну їдальню, де змогли все побачити на власні очі, поспілкуватись з відвідувачами, а також тими, хто піклується про функціонування цього важливого для міста закладу – отцем Михайлом та волонтерами.
«Я живу неподалік і ходив сюди за хлібом. Дуже смачний хліб у них, завжди я або дружина приходимо отримати. Дивлюся, щось будують і будують, а потім коли побудували, то запросили відвідати цю їдальню. Дуже дякую, що є такі люди, які можуть допомогти, - ділиться своїми враженнями від соціальної їдальні 87-річний фастівчанин Микола Андрійович. – Дай Боже здоров’я і щастя тим людям, що нам допомагають. Це дуже велика праця, дати продукти, посуд одноразовий. Все тут чисто, культурно, дуже приємно».
З вдячністю відгукуються про соціальну їдальню і подружжя пенсіонерів, які вчергове завітали на обід: «Ми сюди сьогодні прийшли вже не вперше, але впевнені, що не востаннє. Хочеться сказати велике спасибі людям, які організували цю справу, і тим рукам, які це все готують. Навіть не знаємо, звідки така турбота про людей – і хліб дадуть, і гарячим обідом пригостять. Ми люди похилого віку, багато коштів витрачаємо на аптеку, тож з пенсії лишається небагато. Тому для нас такі обіди – справжня допомога. Коли вперше сюди завітали, то відчули як смачно тут готують, завжди все свіже. Тільки одне хочеться сказати: «Дякую»!
Зазначимо, що хліб випікає кав’ярня San Angelo, яка є надавачем соціальних послуг у нашому місті, і від початку повномасштабного вторгнення волонтери Центру Святого Мартіна роздали понад 96 000 буханців хліба лише у Фастові.
«Ще з 2008 року у нас працює соціальна кухня імені Матері Божої з Люрд, - розповідає отець Михайло. – Але це була їжа «на виніс», яку можна було або отримати у нас і забрати з собою, або ж за можливості її розвозили наші волонтери. Ще в той час я почав замислюватись над тим, щоб створити в Фастові таке місце, де би кожен, хто потребує допомоги і турботи, зміг прийти заночувати, поїсти, випрати речі. Ідеальним місцем була би Привокзальна площа. Однак приміщення знайти було важко. Адже превентивне запобігання бездомності – це наша головна місія ще від 2005 року, коли ми відкрили у Фастові Дім Святого Мартіна де Поррес. Допомагати у найважчі моменти, тим самим підтримувати особу та її базові потреби, – це прості речі і вчинки. Увага, прийняття, забезпечення засобами гігієни, теплою їжею - мені здається це нормальні речі і вони реалізовані сьогодні в багатьох містах».
Приміщення для соціальної їдальні почали облаштовувати в червні 2024 року і вже за півроку воно було готове до зустрічі перших гостей. Ідею створення цього соціального простору вдалося реалізувати за рахунок фінансової підтримки міжнародних донорів, серед яких подружжя з Німеччини Hildegard і Chrystian Schmid, Харитативні Фрета - Варшава, Партнерський Фонд Харитативні, Польща, пан Зигмунд Сколожинський, Фірма Неон Ефект.
Спершу планувалось, що їдальня забезпечуватиме гарячими обідами 100-150 людей на день. Отець Михайло Романів пригадує, що в Херсоні, де також функціонує така соціальна їдальня, були часи, коли вони обслуговували 700-1000 людей на день. Зараз ця кількість зменшилась до 500-600, оскільки є ще кілька організацій, які надають подібні послуги для населення. Але згодом стало зрозуміло, що для Фастова така кількість буде завеликою, тому в соціальній їдальні планують забезпечувати гарячими обідами 50-100 чоловік на день. Для обслуговування такої кількості відвідувачів щодня є двоє волонтерів на кухні та двоє волонтерів в залі їдальні, які готують та подають їжу, зустрічають гостей та підтримують чистоту в приміщенні.
Отець Михайло зазначає, що соціальна їдальня, як і інші соціальні проекти, не має прибутків від своєї діяльності і відкрилась та буде функціонувати виключно за кошти благодійників. Він додає, що їхня команда прагне своїм добрим іменем здобувати можливість продовжувати цю справу і радіє, що завжди знаходяться охочі підтримати їхні різні благодійні проекти. Головне, вважає Михайло Романів, про це розповідати і ділитись інформацією про користь таких ініціатив та їх потреби.
«Звісно найкраще будь-який благодійний проект завершувати бізнес-проектом, як наприклад соціальне підприємство, - розповідає отець Михайло. – Є добра державна модель, але, на жаль, у нас вона ще «не працює». І соціальне підприємство має таке саме податкове навантаження як і комерційне. Певно, що колись і в нас буде як за кордоном, де подібні організації, які реалізують такі соціальні проекти, є надавачами соціальних послуг. Тобто організація надає послугу, обласна, місцева чи районна рада її замовляє і з бюджету міста чи області компенсує витрати на надання таких послуг. Ми офіційно зареєстровані як надавачі соціальних послуг і відкриті в своїй діяльності та комунікації до того, аби такі послуги могли замовити, наприклад, для лежачих людей, що потребують догляду, і сплачувати нам за забезпечення замовленої ними кількості цих обідів. Така послуга працює нині в Житомирі і варто зазначити, що якість надання послуг в таких організаціях набагато вища, оскільки за рахунок додаткового фінансування вони можуть більше собі дозволити. Я взагалі вважаю, що співпраця, у тому числі з органами місцевої влади, завжди має позитивний ефект».
Отець Михайло не впевнений, звісно, що зараз в умовах війни це на часі і на подібні соціальні послуги виділяють кошти, однак зізнається, вірить, що така співпраця все ж буде. До того ж, важливо, що соціальна їдальня та кухня мають генератор і тому в умовах блекаутів можуть бути об’єктом критичної інфраструктури для фастівчан як пункт обігріву з доступом до гарячої їжі.
Надалі в приміщенні соціальної їдальні на другому поверсі планується облаштувати соціальну пральню, шафки для якої вже розміщені на першому поверсі. «Це також проблема в нашому місті – відсутність соціальної пральні, хоча багато людей потребує такої послуги, - зазначає отець Михайло. – Люди, які профінансували реалізацію проекту соціальної їдальні – це супер-світлі, прекрасні люди. І завдяки їм ми можемо зараз забезпечувати гарячими обідами тих, хто цього потребує. Але наш проект передбачав ще й створення соціальної пральні, проте вони не в змозі на сто відсотків покрити всі витрати на цей проект. Тому наразі ми шукаємо донорів для завершення облаштування соціальної пральні, а також для створення інклюзивного простору для дітей з розладом аутичного спектру (РАС). Запрошуємо до співпраці та допомоги підприємців, бізнесменів та людей доброї волі аби добра було більше».
Безумовно, що отець Михайло з командою як завжди докладуть неймовірних зусиль для реалізації ще далеко не одного соціального проекту в місті. Адже турбуватися про тих, хто цього потребує, допомагати тим, хто чекає цієї допомоги, огортати своєї опікою і теплом тих, хто опинився у скрутному становищі – такі звичні й буденні речі для невтомної команди волонтерів Благодійного Фонду Святого Мартіна де Поррес. Віримо, що невдовзі фастівчани дізнаються про відкриття соціальної пральні та інклюзивного простору для дітей з аутизмом, а благодійників та волонтерів, готових підтримувати такі проекти, ставатиме все більше з кожним днем.
Зазначимо, що соціальна їдальня розташована за адресою: місто Фастів, вул. Зигмунда Козара, буд.13 і працює щодня, окрім неділі, з 12:00 до 17:00 години. Важливо, що приміщення обладнане пандусом задля безперешкодного доступу до нього маломобільних груп населення.
Якщо Ви прагнете підтримати благодійні проекти команди Благодійного Фонду Святого Мартіна де Поррес, телефонуйте за номером +380636038301 або ж напишіть на електронну пошту [email protected] . Також зазначаємо реквізити для добродіїв, готових пожертвувати кошти, задля подальшої реалізації соціальних ініціатив:
Благодійний Фонд Святого Мартіна де Поррес
IBAN Рахунок
UA253052990000026008020126594
Назва банку: АТ КБ «ПриватБанк»
Код отримувача: 44782620
Призначення: благодійний внесок нас статутну діяльність.
Допомога дітям війни: волонтери Фастівського костелу прийняли 43 дитини з Мирнограда .
Джерело: fastivnews.city
Новини рубріки
Захворюваність на рак у Києві щороку зростає приблизно на 3,5%
05 лютого 2025 р. 07:47
Відбулася церемонія нагородження лавреатів Премії “Читомо”
05 лютого 2025 р. 07:19