Чи зможе Україна зберегти підтримку США при Трампі?

01 лютого 2025 р. 10:50

01 лютого 2025 р. 10:50


Корупція в Україні – головна загроза американській допомозі

Перемога Трампа викликала змішані почуття у Києві. Президент Володимир Зеленський висловив сподівання на продовження двосторонньої підтримки України з боку США, проте також наголосив на значному тиску на українське керівництво у світлі нових політичних реалій. Одразу після виборів стало очевидним, що республіканці, контролюючи більшу частину Конгресу, можуть блокувати допомогу Україні, що вже траплялося й раніше.

Якщо згадати час першої каденції Трампа, тут важливо розуміти події 2019 року. Тоді президент США Дональд Трамп заявив, що влітку заблокував військову допомогу Україні через високу корупцію, щоб змусити ЄС платити більше в NATO. Трамп тоді заявив:

“Україна до нього (президента Зеленського, — ред.) була відома разючою корупцією. Вражаючою. Більше, ніж у будь-якій країні світу. Фактично вона вважалася однією з найкорумпованіших країн у світі. І мені не подобається давати гроші країні, яка настільки корумпована”, – Трамп.

І якщо 2019 рік, це вже давня історія, то пропонуємо згадати заморожування військової допомоги Україні, яке лобіювали республіканці не так давно. І головними їх аргументами якраз була критика корупції, нецільове використання коштів, що виділяються.

Україні доведеться прозвітувати за кожен долар американської допомоги

І ось уже 2025 рік, побоювання щодо блокування допомоги підтвердилися.

Президент США Дональд Трамп 20 січня підписав меморандум ОМБ М-25-13:, який заморозив федеральні гранти та позички. Як сказала Прес-секретар Білого дому Керолайн Ліввіт, меморандум анульований, але ця ревокація НЕ стосується програм зовнішньої допомоги, і зокрема для України.

Державний секретар US Марко Рубіо заявив членам Сенатського комітету з міжнародних відносин: “кожний долар, який ми витрачаємо, кожна програма, яку ми фінансуємо, і кожна політика, яку ми проводимо, повинні бути виправдані відповіддю на три питання: “Чи це робить Америку безпечнішою? Чи робить це Америку сильніше? Чи робить це Америку більш процвітаючою?

Запитання до видатків українського бюджету

І тут виникає риторичне питання: а на скільки телемарафон, чи нібито висадка газонів у занедбаних парках, чи пенсії для псевдо інвалідів із прокуратури та зарплати суддям, а також помічникам українських депутатів зроблять Америку чи Україну більш процвітаючими? Або, може, “тисяча від вови” мала справді серйозний ефект (які можна було й так витратити для цивільного населення), якщо навіть самі українці збирали петиції з проханням скасувати цей “цирк”.

До речі, під час планування бюджету на 2025 рік народні депутати України передбачили витрати 1,6 мільярда гривень на підтримку телемарафону «Єдині новини» та телеканалу «Рада».

Корупційні скандали та їх вплив на підтримку США

Як повідомляє obozrevatel.com , за словами екс-конгресмена Стівена Мура, слухання у Конгресі стануть неминучими, як тільки республіканці отримають більшість у Палаті представників та Сенаті. Він наголосив, що будь-який серйозний корупційний скандал може призвести до припинення допомоги Україні на багато років.

Республіканці хочуть не лише побачити звіти щодо використання коштів, а й отримати гарантії того, що корупційні схеми більше не повторяться. Але чи можливо це зробити в Україні?

У Вашингтона викликає занепокоєння проблема з агрофірмою I&U Group – українською сільськогосподарською компанією, активи якої нібито намагаються незаконно конфіскувати урядові структури.

Цей випадок набув розголосу, адже компанія отримала кредити від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), і подібні інциденти підривають довіру до української влади. Лобіст Артур Естопінан, який активно займається цією справою в США, наголосив, що після його зустрічей з конгресменами інтерес до боротьби з корупцією в Україні суттєво зріс.

Схожою галасливою справою є справа одеської компанії “ Кріоін Інжиніринг “, яка займається виробництвом чистого неону. Три роки Кріоін бореться з рейдерською аравою владних структур. Почалося з того, що одеський військком Борисов вимагав у підприємства 2 мільйони доларів і 60% бізнесу, лякаючи їх проблемами в Генпрокуратурі, СБУ, Беп і податківцями. Експерти з американських антикорупційних відділів відрапортували, що Борисов посаджений у в’язницю. Але справа і досі валяється в прокуратурі. Його курирував корупціонер Костін, який був лояльний до чинної влади. Він вимагав  2 мільйони доларів, але без частки бізнесу, але його вже немає у владних структурах. Немає вже навіть самого підприємства, воно не працює і рахунки закриті. Обладнання вимагало консервації, але зараз практично неможливо його відновити. Кримінальне провадження вже як півтора року призупинено.

Неон та інші рідкісні гази компанія експортувала до США та інших країн Заходу, забезпечуючи дешевою сировиною високотехнологічні компанії з виробництва напівпровідників. Рейдерське захоплення під прикриттям українських спецслужб змусило американські компанії шукати нових постачальників і позбавило українську скарбницю не малих “білих надходжень”. Але Кріоін здали в АРМУ. Такі владні диверсії вже знищили близько 70% економіки країни.

Як врятувати український бізнес: амністія замість податкового пресу

Логічним рішенням було б провести амністію в Україні для десятків тисяч підприємств, які постраждали від дій корупціонерів та АРМА. В умовах війни та економічної кризи дуже важливо запустити економіку, створити робочі місця та значно збільшити податкові надходження до бюджету за рахунок нормальної роботи бізнесу. Замість посилення податкового тиску, який у середньостроковій перспективі може призвести до відходу економіки в тінь, масового закриття підприємств та скорочення податкових надходжень, необхідно створити умови для легального ведення бізнесу.

Україні потрібні пільгові умови для підприємців, розумна податкова політика, адекватні зарплати, забезпеченість робочими місцями, свобода преси та захист приватної власності — це і є ті європейські, людські цінності, за які борються і віддають життя українські воїни.

Для продовження отримання кредитів та грантів від міжнародних партнерів необхідно забезпечити прозорість усіх фінансових операцій та відкрито транспорувати рух фінансових коштів від партнерів. Це критично важливо незалежно від того, хто перебуває при владі у штатах чи інших країнах Заходу.

Для боротьби з корупцією необхідно налагодити ефективну роботу антикорупційних органів. Корупція — це якір, який утримує Україну у зоні російського впливу та старих корупційних вертикалей. Тільки викорінення цього зла дозволить країні рухатися вперед та зміцнювати довіру міжнародних партнерів.

Чи зможе Україна зберегти підтримку США при Трампі?

Джерело: bigkyiv.com.ua