вологість:
тиск:
вітер:
Подвиг Героїв бою з більшовиками на Трубежі біля Коржів на Київщині вшанували патріоти та курсанти
Подвиг Героїв Трубежа вшанували в селі Коржі Бориспільського району. Народний мітинг-віче відбувся 1 лютого біля меморіалу Героям-козакам, що споруджений біля залізниці та річки Трубіж. До заходу долучилися представники Переяславщини, повідомляє Переяслав .City.
Історія Героїв Трубежа
106 років тому на початку лютого це було місце бою між формуваннями армії УНР у складі козаків Вороньківської, Бориспільської та Баришівської сотень Переяславського полку проти більшовицької армії.
Бій під Крутами у січні 1918 року забезпечив підписання Брест-Литовського мирного договору і визнання України як самостійної незалежної держави. На це тоді змушено погодилась більшовицька делегація, однак лише формально. Бо вже на початку 1919 року вони розгорнули чергову окупацію України – Друга російсько-українська війна.
Тоді командир Вороньківської сотні Іван Черпак отримав наказ козакам зайняти оборону на лівому березі річки Трубіж, щоб хоч на декілька днів зупинити просування окупаційних червоних військ до Києва, поки звідти евакуюються на захід українські установи. Серед патріотів, які вирішили ціною свого життя затримати більшовиків на підступах до столиці, було близько п’яти сотень.
Перед самою річкою Трубіж, неподалік від цього місця, повстанці вивели з ладу залізницю: познімали рейки з насипу і з мосту з надією, що машиніст цього не помітить і перший більшовицький потяг, на великій швидкості впаде в воду. Таким чином на декілька днів буде перекрито шлях на Київ наступним поїздам.
Але серед оборонців, можливо, знайшовся зрадник, який сповістив більшовиків про небезпеку. Червоний бронепоїзд, який віз до Києва черговий маріонетковий московський уряд, зупинився перед мостом і став обстрілювати козаків із гармат. Дві доби тривав нерівний бій, більшість оборонців загинули, або були поранені.
Зв’язок поколінь
Задля вшанування пам’яті про подвиг козацького полку Спілка офіцерів України щороку організовує такий захід. На ньому були присутні курсанти військових училищ, представники влади Київської області, Бориспільської районної організації та Переяславської міської організації Народного Руху України, зокрема, Микола Товкайло та Микола Стаценко , жителі Баришівської та сусідніх громад.
Знову піднявся Державний прапор над меморіалом Героям Трубежа. Як і подобає християнам, розпочали з молитовного вшанування українських воїнів – відбулася поминальна літія за загиблими. Священник освятив меморіальну дошку Героям-козакам, яку там нині відкрили.
У своїх промовах учасники мітингу закликали громадськість шанувати звитягу українського козацтва в усі буремні часи нашої історії. Заради пам’яті про славних синів та дочок України маємо берегти усю героїку нашого народу. Це потрібно для виховання нових поколінь, які на таких прикладах про справжніх героїв виховувалися в дусі жертовності заради української нації.
...ми ще не перемогли...
Лунали вірші і пісні місцевих поетів та кобзарів, зокрема, виступав і цехмайстер Київського кобзарського цеху Микола Товкайло . Під звуки маршу Українського війська «Зродились ми великої години» пройшли строєм курсанти військових училищ.
Особливим акцентом прозвучав заклик депутата п’ятьох скликань українського парламенту Івана Зайця щодо створення уряду національної єдності України. Згадували цитату Андрія Пільщикова із позивним «Джус» , легендарного бойового льотчика, одного з «Привидів Києва»: «Нагадую, ми ще не перемогли. Ще багато битв попереду. Не час розслаблятись. Навчайся, тренуйся, екіпіруйся, дій. Сподівайся на краще, а готуйся до гіршого. Це не пафос, це грьобане виживання. Як індивіда, так і всієї нації, всього цивілізованого світу».
Новини рубріки
У Києві проведуть капітальний ремонт вулиці Зрошувальної: фото проєкту
04 лютого 2025 р. 18:33
У Київській області на вулиці знайшли сумку з немовлям
04 лютого 2025 р. 18:24
У Києві затримали жінку у військовій формі, яка заблокувала дорогу та наїхала на поліцейського
04 лютого 2025 р. 17:56