вологість:
тиск:
вітер:
Пам’ятки Київщини: Будинок «Літаюча тарілка»
«Літаюча тарілка» — це унікальна архітектурна пам’ятка Києва: символ епохи, яку важливо зберегти. Вона має своє історичне значення, оскільки ця споруда є частиною будівлі Українського інституту науково-технічної експертизи та інформації (УкрІНТЕІ) та вважається однією з найяскравіших зразків тодішнього модернізму.
Історія створення та архітектура
Концепція будівлі, яку сьогодні знають як «Літаючу тарілку», була розроблена ще в 1960-х роках. Архітектор Флоріан Юр’єв спочатку задумував споруду як світломузичний театр із унікальною акустикою. Проте його ідея не була втілена — радянська влада вирішила використовувати приміщення для Інституту науково-технічної інформації (заснованого у 1958 році), який до того часу не мав власної будівлі. Окрім цього, тут розмістили архіви КДБ та комуністичної партії України.
Унікальний конференц-зал, розташований безпосередньо в «тарілці», має виняткову акустику, що дозволяє ідеально передавати весь спектр частот людського голосу та музичних інструментів. Первісний задум Юр’єва передбачав використання залу для концертів, проте на практиці там облаштували кінолекційну залу бібліотеки.
Однією з інженерних особливостей споруди стало візуальне приховування опор. Завдяки цьому здається, що «тарілка» буквально висить у повітрі, що підкреслює її футуристичний вигляд. Її форма нагадує летюче НЛО, що й породжує унікальність та нестандартність пам’ятки.
За цей проєкт Флоріан Юр’єв отримав премію Держбуду тодішнього срср «За новаторство в архітектурі» у розмірі 16 000 рублів.
Проте вже у 1990-х роках будівля почала занепадати: фасад руйнувався, інженерні комунікації виходили з ладу, а більшість приміщень залишалися порожніми через брак фінансування на ремонт. У 2012 році керівництво інституту ухвалило рішення передати будівлю Фонду державного майна.
У 2015 році з’явилися плани будівництва торгово-розважального центру «Ocean Mall» на місці знесеного холодокомбінату. Деякі концепції передбачали не просто сусідство ТРЦ із «Літаючою тарілкою», а повне поглинання її новим комплексом.
Столична влада передала половину будівлі УкрІНТЕІ (разом із «тарілкою») в оренду приватній компанії на 20 років із правом автоматичної пролонгації та реконструкції.
Архітектурна спільнота та активісти розпочали кампанію на захист модерністської пам’ятки. #savekyivmodernism став символом боротьби за збереження унікальних зразків тодішнього модернізму в Україні. «Літаюча тарілка» стала ключовою локацією бієнале «Київський Інтернаціонал», а сам Флоріан Юр’єв приєднався до активістів, написавши відкритого листа з вимогою прозорого процесу реконструкції.
У липні 2020 року розпочалося оновлення покриття даху будівлі. А вже у жовтні Міністерство культури та інформаційної політики України внесло «Літаючу тарілку» до реєстру пам’яток архітектури та монументального мистецтва. Це рішення значно ускладнило можливість її перебудови або демонтажу.
Попри петиції та протести активістів, будівельні роботи навколо об’єкта тривають. Наразі «Літаюча тарілка» залишається під загрозою змін, які можуть знищити її автентичний вигляд та історичну цінність.
Нагадаємо, попри петицію, яка набрала необхідну кількість голосів, тривають роботи навколо «Літаючої тарілки». Активіст та охоронець памʼяток Дмитро Перов зазначив, що 3 січня було зареєстровано петицію №13351 «Зберегти «Літаючу тарілку» від перебудови». Станом на зараз вона набрала більш ніж 6 тисяч голосів.
Наразі на сайті Київської міської ради оприлюднено відповідь на петицію із приписом «Підтримано», що означає, фактичну заборону на ведення робіт. Проте на фото та відеоматеріалах, опублікованих Перовим видно, що роботи не припиняються.
Міський голова Києва Віталій Кличко підтримав електронну петицію щодо збереження від перебудови цієї модерністської будівлі. Надано всі приписи щодо припинення будь-яких робіт на цьому об’єкті. Активіст Перов зазначив, що Департамент охорони культурної спадщини КМДА не давав дозвіл на проведення робіт.
Цікаві факти
Флоріан Юр’єв розробив концепцію «Кольорового музичного залу» для цієї споруди, але її так її й не було реалізовано.
Будівлю часто порівнюють з футуристичними об’єктами, зображеними у фільмах і відеоіграх.
У 2021 році тут знімали сцени для українського фантастичного фільму «Орбіта 9».
Як дістатися?
Щоб дістатися до «Літаючої тарілки» в Києві, найзручніше скористатися метро. Будівля розташована за адресою вул. Антоновича, 180, біля станції метро «Либідська» (синя гілка). Вийшовши з метро, потрібно пройти декілька хвилин у напрямку ТРЦ Ocean Plaza. «Тарілка» знаходиться поруч із входом до будівлі УкрІНТЕІ.
Також можна доїхати громадським транспортом. До зупинки «Метро Либідська» курсують наступні маршрути: тролейбуси №1, 12, 42, 43, автобуси №20, 20К, 51, а також маршрутні таксі №198, 539.
Для тих, хто планує приїхати на авто, варто врахувати, що найближчі паркувальні місця є біля ТРЦ Ocean Plaza або вздовж вулиці Антоновича. Однак у години пік у цьому районі часто бувають затори.
Фото: з відкритих джерел, Дмитро Перов
Автор: Пам'ятки Київщини
Джерело: www.kyivschina24.com
Новини рубріки
Поліція встановлює обставини нападу на журналіста в одному з судів Києва
05 лютого 2025 р. 20:28
У 2024 році в Україні проведено 178 родинних трансплантацій
05 лютого 2025 р. 20:25
На "Майдан Незалежності" проходить транспортний ярмарок вакансій: подробиці
05 лютого 2025 р. 20:18