В Україні посилили відповідальність за домашнє і гендернозумовлене насильство: які штрафи

06 лютого 2025 р. 13:29

06 лютого 2025 р. 13:29


У поліцейській хроніці Переяслава ледве не щодня зустрічаємо повідомлення про домашнє насильство: батьки скаржаться на дітей, які їх ображають, дружини – на чоловіків і навіть бували випадки, що навпаки. Чи є якесь покарання за таку поведінку, де шукати допомоги постраждалим, про це інформацію зібрав Переяслав .City.

Статистика поліції Переяслава щодо фактів домашнього насильства

У відділі поліції №1 Бориспільського РУП редакції повідомили, що за минулий рік з приводу домашнього насильства звернулося 694 людини. З них 207 разів інформація не підтвердилася і на заявників складено адмінпротокол за статтею 183 (завідомо неправдивий виклик спеціальних служб). За рік притягнуто до відповідальності 76 осіб за статтею 173-2 (Вчинення домашнього насильства).

Якщо протягом місяця було складено 3 адмінпротоколи за фактом домашнього насильства, то потім порушується кримінальне провадження за статтею 126/1 ч. 1 (Домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи). Таких за рік було 8.

Відповідно до Закону України №3733-ІХ, в Кодексі України про адміністративні правопорушення КУпАП з'явилася нова стаття 173-6, яка окремо регулює насильство за ознакою статі. Про це повідомили на фейсбук-сторінці Національної поліції України.

Це зроблено, оскільки домашнє насильство і насильство за ознакою статі мають різну природу, учасників і правове регулювання. Такий підхід дозволяє чітко розділити ці види порушень, що відповідає вимогам Стамбульської конвенції та сприяє точнішій статистиці щодо різних форм насильства.

Окреме виділення норми також робить насильство за ознакою статі помітнішим і незалежним від домашнього насильства, як це було раніше.

Адміністративна відповідальність передбачена за будь-які дії чи бездіяльність, які завдають шкоди фізичному або психічному здоров’ю людини через її стать або гендерні стереотипи, наголошують в поліції.

Що таке насильство за ознакою статі?

Стаття 173-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначає насильство за ознакою статі як умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру, спрямованих проти конкретної особи через її належність до певної статі чи стереотипні уявлення про соціальні ролі (становище, обов’язки, поведінку тощо) жінки або чоловіка в суспільстві. Внаслідок чого була завдана шкода фізичному (без спричинення тілесних ушкоджень) або психічному здоров’ю потерпілої людини.

Які передбачені штрафи та покарання?

За насильство за ознакою статі:

  • штраф від 1700 до 3400 грн;
  • громадські роботи (20–40 годин) або виправні роботи (до одного місяця з утриманням 20% заробітку).

За сексуальне домагання, включно з використанням електронних комунікацій:

  • штраф від 1360 до 2720 грн;
  • альтернативно — громадські чи виправні роботи.

Окремо залишаються покарання за домашнє насильство, проте санкції за нього теж передбачають широкий спектр заходів:

  • штраф від 340 до 680 грн;
  • громадські роботи (30–40 годин);
  • адміністративний арешт на строк до 10 діб.

Якщо постраждалий — дитина, покарання стає суворішим:

  • штраф від 510 до 1020 грн;
  • громадські роботи (40–50 годин);
  • арешт на 2–10 діб.

Куди звертатися за допомогою?

У Київській області функціонує:

  • Київський обласний центр соціально-психологічної допомоги (2 відділення);
  • притулок для осіб, які постраждали від домашнього та гендерно-зумовленого насильства Васильківської міської ради;
  • притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі Димерської селищної ради;
  • прихисток для постраждалих осіб від домашнього та гендерно-зумовленого насильства м. Славутич;
  • Шелтер Святої Ольги (приватний) Бучанська міська територіальна громада.
  • А також 2 денні центри (м.Боярка та м. Фастів).

Це місця, де можна отримати: безпечний простір для перебування, психологічну допомогу, юридичну допомогу, соціальний супровід. Якщо Ви або хтось із ваших знайомих потребує допомоги, не мовчіть!

Контактний номер Київський обласний центр соціально-психологічної допомоги:

Тел. 0 800 300 167 чи 096 851 65 93.

Реклама

В Україні посилили відповідальність за домашнє і гендернозумовлене насильство: які штрафи

Джерело: pereiaslav.city