Рівень щастя: більшість українців вважають себе щасливими

26 березня 2025 р. 08:08

26 березня 2025 р. 08:08


Незважаючи на всі труднощі воєнного часу, в Україні щасливих людей втричі більше, ніж нещасних. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). При цьому чоловіки трохи щасливіші за жінок, а молодь — за людей старшого віку, інформує Переяслав .City.

Оптимісти щасливіші за песимістів

Відповідно до даних дослідження КМІС, 58% українців вважають себе щасливими і лише кожен шостий є нещасним.

Категорія Відсоток респондентів
Однозначно щасливі 24%
Скоріше щасливі, ніж ні 34%
І так, і ні 25%
Скоріше нещасливі, ніж щасливі 16%

Головними факторами, які впливають на рівень щастя в Україні, є вік, здоров’я, добробут та оптимізм щодо майбутнього України . Молоді люди почуваються щасливішими за старших: серед українців до 40 років щасливими вважають себе 64% , тоді як серед людей 70+ — лише 54% .

Жінки почуваються трохи менш щасливими за чоловіків. Через більшу тривалість життя у жінок частіше виникають проблеми із самотністю, що негативно впливає на рівень щастя.

65% опитаних українців, які не мали проблем зі здоров’ям, назвали себе щасливими. Водночас, серед тих, хто зіткнувся з фізичними чи психологічними труднощами, таких виявилося 55%. Лише 38% українців із низькими доходами вважають себе щасливими, тоді як серед забезпечених – 77%.

Також великий розрив у рівні щастя між оптимістами і песимістами: серед тих, хто вірить у майбутнє України, сягає – 72%, тоді як серед, хто сумнівається, – лише 38%.

Серед тих, хто не мав проблем зі здоров’ям, 65% щасливі , а серед тих, хто зіткнувся з фізичними чи психологічними труднощами — 55% . Лише 38% українців із низькими доходами вважають себе щасливими, тоді як серед забезпечених – 77%.

"Найщасливішим" для України був 2021 рік

За всю історію незалежності України найщасливішими ми були у 2021 році. Тоді 71% громадян вважали себе щасливими, і лише 15% почувалися нещасними. Після початку вторгнення у лютому 2022 року рівень щастя майже не знизився. Це може бути пов’язано з мобілізацією суспільства, почуттям єдності та підтримкою близьких. Лише на третій рік війни рівень щастя пішов донизу – з 69% у 2023 році до 58% у 2024-му. Однак кількість нещасливих людей не зросла – натомість побільшало тих, хто не може чітко визначитися зі своїм станом.

За словами генерального директора Київського міжнародного інституту соціології Володимира Паніотто, це пов’язано із тим, що механізм формування щастя не є простим і лінійним. А на його рівень впливають дуже багато складових.

“І хоча матеріальні умови життя значно погіршилися і багато людей потерпають від розлуки зі своїми сім’ями, але є фактори, що підвищують рівень щастя. Значно зросла згуртованість нашого суспільства, зменшилися регіональні розбіжності, зросла цінність держави для населення України, зросла взаємопідтримка, покращився соціально-психологічний клімат. Все це компенсує погіршення ситуації і робить зниження рівня щастя більш повільним”, – пояснює Паніотто.

111 місце у світі за рівнем щастя

А от у всесвітньому рейтингу щастя ( World Happiness Report ) наша країна зайняла 111 місце. Всього рейтинг оцінював 147 країн. Україна отримала 4,68 бала з 10 можливих. Цікаво, що минулоріч ми були на 105 місці за рівнем щастя. У 2012 році Україні вдалося піднятися на 87 місце, а у 2017 наша держава опускалася на 138 сходинку.

Восьмий рік поспіль Фінляндія стає найщасливішою країною світу. Також до першої десятки увійшли: Данія, Ісландія, Швеція, Нідерланди, Коста-Рика, Норвегія, Ізраїль, Люксембург та Мексика. США вже другий рік поспіль не потрапляють навіть до 20 найщасливіших країн – посіли 24 місце. Найнижче у рейтингу опинилися Сьєрра-Леоне, Ліван, Малаві та Зімбабве. А останнє місце посів Афганістан.

Рівень щастя в Україні

Реклама

Рівень щастя: більшість українців вважають себе щасливими

Джерело: pereiaslav.city