вологість:
тиск:
вітер:
Пам’ятки Київщини: Печера Геонавт
У Київській області є унікальна природна печера, яка за своїми масштабами поступається лише Лаврським печерам. Йдеться про «Геонавт» – таємничу підземну пам’ятку неподалік Ходосівки, довжина якої сягає 60 метрів. Цей природний об’єкт сформувався внаслідок багаторічного впливу води, яка вимила у породі численні ходи.
Історія пам’ятки
Попри свою природну цінність, печера «Геонавт» не має багатовікової історії освоєння, як Лаврські печери чи знамениті катакомби Одеси.
Її утворення пов’язане із процесами вивітрювання та розмивання м’яких порід ґрунтовими водами. Вода протягом тисячоліть пробивала собі шлях, створюючи підземні ходи, вузькі тунелі та великі зали.
Дослідницька історія «Геонавта» почалася у 20 столітті, коли місцеві краєзнавці та спелеологи звернули увагу на незвичайне утворення в яру біля Ходосівки. У 1980-х та 1990-х роках печеру активно відвідували спелеологи, які вивчали її особливості та створили перші карти підземних ходів.
Згодом про неї дізналися туристи, екстремали та художники, які почали залишати на стінах малюнки та написи, частина яких перетворилася на своєрідні барельєфи.
Сьогодні «Геонавт» не є офіційною пам’яткою природи, але продовжує привертати увагу спелеологів і мандрівників.
Архітектурні особливості
Печера складається з кількох основних частин. Вхід веде до першого великого залу, який є досить просторим, і від якого йдуть дві гілки тунелів.
Якщо рухатися правим тунелем, можна потрапити до невеликої зали, де пересуватися можна лише навпочіпки. Цей відрізок маршруту особливо цікавий для тих, хто хоче відчути себе справжнім дослідником підземних лабіринтів.
Лівий тунель значно довший – він тягнеться приблизно на 20 метрів і поступово піднімається вгору. Тут доведеться рухатися майже плазом, долаючи нерівні поверхні. Зате в кінці шляху відкривається вихід на вершину печери, що є чудовим завершенням екстремальної подорожі.
На стінах печери можна побачити численні малюнки та барельєфи. Найцікавішими є зображення монастиря з колонами та «обличчя інопланетянина», що додає місцю загадковості. Дослідники не можуть точно сказати, хто створив ці барельєфи, проте вони вже стали частиною легенд «Геонавта».
Печера сьогодні
Сьогодні печера є улюбленим місцем для тих, хто шукає нестандартні маршрути для подорожей. Вона не має статусу туристичної пам’ятки, тому вхід сюди вільний, але й немає жодної офіційної інфраструктури – ні покажчиків, ні освітлення. Це робить її ідеальним місцем для досліджень та активного відпочинку.
Багато туристів приїжджають сюди на вихідні, щоб вивчити підземні ходи, випробувати себе на витривалість або навіть заночувати біля входу. Дехто організовує справжні кемпінги в околицях печери, встановлюючи намети та розпалюючи багаття в яру.
Популярність має і наскельне мистецтво, адже багато відвідувачів прагнуть залишити тут свій слід у вигляді малюнка або напису. Однак це не зовсім екологічний підхід, тому слід ставитися до печери з повагою.
Унікальність «Геонавта» полягає ще й у тому, що тут практично неможливо заблукати – всі ходи ведуть до виходу, а розміри печери дозволяють швидко орієнтуватися навіть новачкам.
Відвідування печери в дощову погоду є найгіршим рішенням. Через те, що «Геонавт» переважно складається з глинистих порід, волога може зробити їх нестабільними, спричиняючи їх набухання та можливе обвалення.
Оскільки ця печера належить до об’єктів екстремального туризму, перед походом варто повідомити друзів або рідних про своє місцезнаходження. Це допоможе у разі непередбачених ситуацій.
Також слід пам’ятати, що в печері повністю відсутнє природне освітлення. Тому перед подорожжю обов’язково візьміть із собою ліхтарик та необхідне спорядження для безпечного пересування тунелями.
Проте варто додати, що раніше «Київщина 24/7» повідомляла, що суддя Обухівського районного суду Київської області О. Тиханський почав судову справу по позову Київського еколого-культурного центру на захист печери Геонавт та лісів Київського лісгоспу від рейдерів.
До КЕКЦ звернувся Київський лісгосп з проханням допомогти повернути біля 50 га його лісів, які були незаконно «прихватизовані» завдяки, як припускають в еколого-культурному центрі, злочинній діяльності чиновників Обухівської райдержадміністрації.
Як доїхати?
Печера розташована в Київській області, неподалік від села Ходосівка. Найзручніше дістатися сюди на власному авто або маршруткою.
Для тих, хто обирає громадський транспорт, найбільш зручний варіант – це маршрутка №738, яка вирушає від станції метро «Либідська» та прямує до Ходосівки.
Доїхавши до села, потрібно знайти котеджне містечко «Золоті Ворота», що буде орієнтиром на маршруті. Далі слід пройти через шлагбаум, знайти лаз у паркані та спуститися стежкою в яр. Вхід у печеру розташований на висоті близько п’яти метрів над землею, тому дістатися до нього можна лише піднявшись на кілька кам’яних уступів.
Фото: Lev Partskhaladze, сайт «Хроніки Обухова»
Автор: Пам'ятки Київщини

Новини рубріки

На столичному ринку стався вибух
03 квітня 2025 р. 14:36

"Київзеленбуд" розповів, навіщо поливають рослини під дощем
03 квітня 2025 р. 14:25

Актуальний графік маршруток: Фастів-Київ та Київ-Фастів (через Митницю) з 4 квітня 2025 року
03 квітня 2025 р. 14:17