вологість:
тиск:
вітер:
"Як символ віри в перемогу": переяславка Євгенія Демченко розписала снарядні тубуси для артилеристів
На Переяславщині, як і по всій Україні, художники вже не один рік поспіль перетворюють тубуси від снарядів, гільзи та металеві короби на яскраві артоб'єкти. Днями розпис тубусів для військових завершила переяславська художниця Євгенія Демченко. Один із них виглядає, ніби обшитий вишитою тканиною, а інший – символізує незламність українського народу. Про патріотичний арт на тубусах, майстерність, силу символів і їхню подальшу долю, розповідає Переяслав .City.
Мистецтво зі сталі, обпаленої війною
Багато художників, замість холстів беруть до тубуси й короби від снарядів, замість буденного живопису – сміливий експеримент і сильне емоційне послання.
Ці артоб'єкти – не лише про творчість. Їх презентують під час аукціонів, обмінюють на донати, показують іноземним благодійникам, вони слугують оберегами, символом надії, сили українців, мистецтва, що живе навіть у найтемніші часи.
Митці Переяславщини також прикрашають гільзи, тубуси, металеві короби тощо. Наприклад, у художній школі імені Петра Холодного , вже стало доброю традицією розписувати тубуси і гільзи для волонтерів, які потім організовують аукціони. Для благодійних зборів розмальовує тубуси й учителька Циблівського ліцею Ніна Дідичук . Художниця Євгенія Демченко з Переяслава вперше тубуси розписувала у 2023 році і тоді це було для благодійного заходу, а цього року перетворити тубуси на арт-об'єкт жінку попросили військові.
Тубуси і короби, які розмалювали для аукціону в Переяславській художній школі. 2023 р.
Ніна Дідичук розписує тубус для благодійного збору. Березень 2025 р.
Автор:
скріншот з відео
Розписати тубуси попросили захисники
Вдома в переяславки, художниці Євгенія Демченко на столі стоять два розписані тубуси від порохових зарядів артилерійської системи. Перед візитом Переяслав.City жінка саме завершила процес.
На одному тубусі зображений козак: він вольовий, відчайдушний, мужній, із шаблями у руках, готовий давати відсіч ворогам, а на другому – вишиваний рушник та лелеки – народні символи України, що були і залишаються оберегом українського народу і його традицій.
Переяславка Євгенія Демченко розписала тубуси для артилеристів
Автор:
Іванна Данюк
Розписати тубуси для військових Євгенію Демченко попросив її добрий знайомий Віталій.
– Віталій розповів, що від побратимів його товариша є запит. Вони хотіли, щоб хтось розписав тубуси. І поцікавився, чи можу я таке зробити. Я відповіла, що можу.
Військові забезпечили художницю тубусами і фарбами, пензлики вона використовувала свої.
– Ми обговорили проєкт і вже за тиждень мені привезли тубуси. Я навіть не знаю, хто саме – просто прийшла додому, а вони вже є (коли тубуси привезли вдома був син Євгенії, – авт.) . Згодом Віталій дав мені кошти на фарбу, я придбала і тоді вже ми стали обговорювати ескізи.
З ескізами було не просто. Як розповіла Євгенія, спочатку воїни хотіли, щоб на одному з тубусів була самохідна артилерійська установка.
– Віталій казав, що це для хлопців щось важливе. Але я пояснила, що вона велика, не плоска, і на округлих тубусах вона не виглядатиме добре.
Від роздумів до вишивки пензлем
– Я запропонувала інші варіанти, Віталію надсилала ідеї, які зустрічала в інтернеті, але відразу ж пояснювала, як це буде виглядати на тубусах. Захисникам дві ідеї сподобалися. Самі малюнки я не копіювала, використовувала картинки як референс ( Референс – це зразок, на який автор орієнтується у процесі творчості, – авт.). Наприклад, щоб намалювати козака, бо тіло людини важко уявити, його треба бачити. А от обличчя – це вже моя фантазія.
Рішучий і відважний козак – символ незламності українського народу
Автор:
Іванна Данюк
Напис на тубусі з козаком: "Рабів до раю не пускають!"
Автор:
Іванна Данюк
На другому тубусі я реалізувала ідею з вишиванкою. Хотілося щось справді українське, символічне і патріотичне. І мені сподобалось її малювати, хоча це й дуже клопітно. Я розписувала пензликом, і буквально по хрестиках, як під час процесу вишивання – чітко по кольорах, і по лініях.
Зауважимо, що вишиваний рушник виглядає дуже ефектно, дійсно як справжня вишивка. Здалеку здається, ніби до тубуса приклеїли вишиту тканину.
– Я хотіла малювати саме хрестик, але не виходило, бо для хрестика потрібні дуже тоненьки мазки. Тоді пішла іншим шляхом – і виконала у техніці "діамантової мозаїки". Така фактура вийшла, як у картини, що "вишивається" камінчиками.
Автор:
Іванна Данюк
Найважливіше – швидкість і точність
Для розпису тубусів усі художники зазвичай використовують акрил – він не змивається і стійкий. Але форма тубуса складна – не плоска, і тому малювати складно.
– Я вже мала досвід розмальовування тубусів. До цього співпрацювала з Анною Кузьменко-Лебедівською. У храмі Миколи Чудотворця в Чопилках ми в 2023 році проводили майстер-класи для дітей. У червні було відкриття мистецького простору "Фортеця Бахмут" , приїжджали тоді військові і ми до заходу розписували маленькі гільзи, а я вперше – тубуси.
Процес розпису снардних тубусів складний, каже Євгенія. У першу чергу, через форму тубусів, а ще через фарби, бо акрил любить швидкість і точність.
– Я більше звикла до олійного живопису або гуаші. А тут – акрил. Він засихає дуже швидко, буквально за хвилину. Ніяких поправок – другий шар уже не з'єднається з попереднім. Треба працювати раз-раз-раз – і все. Дуже швидко, на одному диханні. Інакше не буде хорошого результату. Але, нічого, все реально, якщо дуже захотіти і старатися. Я тубуси розписувала вечорами, після роботи. За два тижні впоралася.
Переяславка Євгенія Демченко розписала тубуси для військових
Автор:
Іванна Данюк
Тубуси, як сувеніри-символи
Переяславець Віталій, який замовив Євгенії розпис тубусів, розповів нашому виданню, що вони для військовослужбовців-артилеристів.
– Хлопці їх замовили для себе, як сувенір-символ. Вони не планують проводити аукціони, щоб зібрати кошти на ті чи інші потреби. Хочуть мати такі, як сувенір-символ. Євгенія зробила розпис у патріотичному стилі. І наші захисники переконані, що вони будуть їхнім оберегом.
15 квітня Віталій відправив розписані тубуси замовникам і вже наступного дня військовослужбовці ЗСУ їх отримали.
– Хлопці задоволені. Кажуть, що для них ці тубуси – символ незламності та віри українського народу в перемогу!
Тубуси – символ незламності та віри українського народу в перемогу!
Автор:
Іванна Данюк

Новини рубріки

На Фастівщині горіли побутові відходи та тимчасові споруди
19 квітня 2025 р. 18:14

У столиці посилюють патрулювання на період Великодніх свят: подробиці
19 квітня 2025 р. 18:11
У Києві знову лунають вибухи — зафіксовано ворожий дрон
19 квітня 2025 р. 18:00