Сакури над дорогою, липи у Підварках, засохлі туї і врятоване дерево: як озеленюється Переяслав ФОТО

08 травня 2025 р. 19:17

08 травня 2025 р. 19:17


У Переяславській громаді завершується черговий етап озеленення. У 2025 році міська громада запланувала витратити на ці потреби 2 млн 681 тис. грн. Нинішньої весни у місті висадили великорослі саджанці сакур та лип. У квітні їх закупили на 711, 2 тис. грн. Де оновили громадський простір, що обіцяли і що виконують, розповідає Переяслав .City.

Сакури висадили вздовж центральної дороги міста

Найперше комунальники подовжили парадну алею сакур вздовж центральної дороги міста – на вулиці Богдана Хмельницького. 17 квітня висадили третю чергу із 67 цих дерев – красивих, хоч і короткочасно квітучих. Тепер двостороння їх алея простягається від автовокзалу до Борисоглібської площі.

Праворуч від тротуару в Переяславі на вул. Б. Хмельницького посадили цьогоріч сакури, ліворуч ростуть клени, які там висадили у 2024 році Праворуч від тротуару в Переяславі на вул. Б. Хмельницького посадили цьогоріч сакури, ліворуч ростуть клени, які там висадили у 2024 році

Квітування сакур на вул. Б.Хмельницького в Переяславі навесні 2025 року тривало близько тижня Автор: Валерія Бобровська Квітування сакур на вул. Б.Хмельницького в Переяславі навесні 2025 року тривало близько тижня

У квітні 2025 року в Переяславі висадили 70 дорослих сакур на вул. Б. Хмельницького Автор: Валерія Бобровська У квітні 2025 року в Переяславі висадили 70 дорослих сакур на вул. Б. Хмельницького

У квітні 2025 року в Переяславі висадили 70 дорослих сакур на вул. Б. Хмельницького Автор: Валерія Бобровська У квітні 2025 року в Переяславі висадили 70 дорослих сакур на вул. Б. Хмельницького

Сакури нині придбали у того ж підприємця, що і торік ФОП Степанов С.В. Йдеться про закупівлю 70 саджанців висотою 3-4 метри сорту Канзан. Вартість одного дерева – 5 810 гривень.

Нагадаємо, що алею сакур в Переяславі почали створювати два роки тому. Тоді висадили 60 чотириметрових дерев . За них місто заплатило тоді 381,5 тис. грн – по 6 350 грн за штуку.

У 2024 році алею доповнили ще пів сотнею дерев . Але тоді міський голова запевнив, що вони були придбані " за кошти благодійників, які не бажають озвучувати свої прізвища на загал».

Мер міста Переяслава Вячеслав Саулко особисто висаджував перші сакури на вулиці Богдана Хмельницького. Квітень 2023 р. Мер міста Переяслава Вячеслав Саулко особисто висаджував перші сакури на вулиці Богдана Хмельницького. Квітень 2023 р.

Алея сакур у Переяславі на вул. Б.Хмельницького. Квітень 2024 р. Автор: Переяслав.Сіті Алея сакур у Переяславі на вул. Б.Хмельницького. Квітень 2024 р.

Липові парки ростуть на Підварках: біля гімназії №4 й університету

Нинішнього року, окрім сакур, ВУКГ 18 квітня оплатило придбання ще 60 лип крупнолистих по 5075 гривень за одиницю. Усі дерева мають висоту близько 3,5 метра. На початку квітня комунальники підготували посадкові ями і вздовж нового тротуару з бруківки – на місці майбутнього парку Івана Мазепи біля Вознесенського собору. Віктор Коркач тоді пояснював, що там висаджуватимуть саме липи.

Та очевидно, плани змінилися. На сьогодні там ще не посаджено жодної деревинки, а більшість закуплених лип уже висадили в інших місцях.

Біля університету 22 квітня поповнили дендропаркову зону – 10 лип знову подарував вишу міський голова до тих, що насаджували там попереднього року.

Липи від міської громади у 2024 році посадили біля університету Липи від міської громади у 2024 році посадили біля університету

У квітні 2025 року біля університету висадили 10 лип, які вишу передав міський голова Переяслава У квітні 2025 року біля університету висадили 10 лип, які вишу передав міський голова Переяслава

У квітні 2025 року біля університету висадили 10 лип, які вишу передав міський голова Переяслава У квітні 2025 року біля університету висадили 10 лип, які вишу передав міський голова Переяслава

За рахунок громади цієї весни комунальники продовжили створювати липовий парк і біля міської гімназії №4, що в мікрорайоні Підварки. До 43 лип , які висадили торік на території стадіону, додалися 18 лип, які 23-24 квітня посадили біля будівлі закладу.

«Колектив гімназії висловлює щиру подяку Переяславському міському голові Саулку Вячеславу Володимировичу за придбання лип для гімназії. Також колектив закладу висловлює подяку працівникам цеху благоустрою Переяславського ВУКГ за допомогу у висадженні дерев», – написали на офіційній сторінці закладу у соцмережі.

Навесні 2024 року висадили лип на стадіоні гімназії №4 у Переяславі Навесні 2024 року висадили лип на стадіоні гімназії №4 у Переяславі

Сакури над дорогою, липи у Підварках, засохлі туї і врятоване дерево: як озеленюється Переяслав ФОТО

Дорослі липи висадили біля гімназії №4 в мікрорайоні Підварки Переяслава навесні 2024 року. Дорослі липи висадили біля гімназії №4 в мікрорайоні Підварки Переяслава навесні 2024 року.

20 лип розсадили працівники відділу культури та ЦКМ по всій території парку ім. Тараса Шевченка в День праці 1 травня.

Таким чином виходить, що у місті висадили 48 лип із 60 закуплених. На запитання: де ростимуть інші саджанці? – комунальники відповіді поки не мають. Тож липи ми спробували «пошукати» у селах Переяславської громади.

Адже на сесіях, зокрема, депутат Григорій Порало неодноразово нагадував міському голові, що заходи з благоустрою потрібно проводити не тільки у Переяславі, а не забувати і про сільські території. І Вячеслав Саулко це обіцяв.

У парку ім. Шевченка в Переяславі висадили 20 лип поміж старими деревами, які там ростуть. Травень 2025 р. У парку ім. Шевченка в Переяславі висадили 20 лип поміж старими деревами, які там ростуть. Травень 2025 р.

Чи радуватимуть і сільських жителів красиві сакури і запашні липи?

При прийнятті рішення про висадку зелених насаджень ми обов’язково врахуємо потреби сіл. Будуть залучені всі старости і буде виділено певну кількість дерев, щоб їх там висадити, – запевняв голова громади Вячеслав Саулко на лютневій сесії міськради.

Депутати тоді ухвалили зміни до місцевої Програми охорони навколишнього природного середовища на 2024-2026 роки, також поновили Перелік природоохоронних заходів на 2025 рік. Доповнили пункти про закупівлю рослин, висадку та утримання насаджень.

Тоді міський голова наголосив, що дерева закуповуватимуть за кошти цільового призначення – з рахунку екологічного податку. Його сума майже 2,7 млн грн була акумульована за останні два роки.

Сакури поки що селам не дісталися. А з липами ще не зрозуміло. Наразі відомо про те, що 4 липи міський голова подарував прихожанам храму у селі Мазінки. Там жителі власними силами, з літа 2023 року, капітально відремонтували будівлю місцевої церкви, потім упорядкували і територію, встановили огорожу. Нині ж там висадили липи.

Зі слів старости села Гланишів Світлани Кондратенко , міськрада нібито пообіцяла і їм виділити саджанці лип , які вони хотіли би висадити біля будинку культури. Але яка це буде кількість і коли – невідомо. Старости інших сіл про деталі такої акції теж поки не знають.

Висадили 20 дорослих лип у парку Шевченка в Переяславі. Квітень 2025 року Висадили 20 дорослих лип у парку Шевченка в Переяславі. Квітень 2025 року

Депутати про плани озеленення так нічого й не знають

На жаль, про деталі грандіозного озеленення громади не знають і депутати (принаймні не всі), які погоджували виділення на це бюджетних коштів.

Депутатка Аліна Римар на сесії 20 лютого зауважила, що вона з колегами підтримують справу озеленення. Але просила міського голову, що перед тим, як закуповувати саджанці за бюджетні кошти, варто хоча би радитися чи інформувати їх:

Оскільки депутати отримують «на горіхи», то хоча би перед тим, як планувати щось у цьому напрямку, радитися з депутатським корпусом, – зауважила Римар.

Вячеслав Саулко тоді теж пообіцяв: щодо таких закупівель будуть радитися з депутатами, а також із громадою міста , щоб запобігти непорозумінням. Втім план озеленення міста досі залишається якоюсь таємницею для громадськості.

Попереду клумби з декоративними кущами висадили дорослі липи у парку Шевченка в Переяславі. Квітень 2025 року Висадили 20 дорослих лип у парку Шевченка в Переяславі. Квітень 2025 року

Прикрасили місто сульфініями, а ялинку з’їв хрущ

Про те, що, де і коли висаджуватимуть у місті, не все чомусь знає і служба озеленення ВУКГ. Керівник комунального підприємства Віктор Коркач у коментарі виданню розповів лише про ті заходи прикрашання міста, які вони самі планують і проводять.

Зокрема, перед Великоднем вони розвісили кашпо з квітучими сульфініями на електроопорах. Так принарядили ділянку в’їзної дороги на вулиці Богдана Хмельницького з боку Борисполя до лікарні. Квіти замайоріли і на клумбі навпроти автовокзалу.

Сакури над дорогою, липи у Підварках, засохлі туї і врятоване дерево: як озеленюється Переяслав ФОТО

Оновлена клумба на Привокзальній площі в Переяславі Оновлена клумба на Привокзальній площі в Переяславі

Працівники ВУКГ доглядають також інші громадські квітинки, косять зелені зони по всьому місту. На такий великий обсяг робіт є тільки 8 робітників та одна фахівчиня з озеленення Ніна Чаплигіна.

– Ми не перший рік співпрацюємо з місцевим підприємцем ФОП Івахно А.О. і маємо певні бонуси від цього. Зокрема, знижки, – наголосив Віктор Коркач. Цієї весни придбали в них готові квіткові композиції, які прикрашатимуть місто увесь сезон, – усього по 200 грн за одиницю. А осінні квіти – чорнобривці та хризантеми – ми вирощуємо самостійно. Декоративні верби, які кілька років тому висадили на розділювальній зеленій смузі вулиці Покровської, також купували у цього підприємця. І коли два саджанці тоді не прижилася, то він їх замінив безкоштовно.

На жаль, після складної зими-2025 не відновилися і "випалим" ще кілька декоративних верб на вулиці Покровській. Їх комунальники викопали. Віктор Коркач також пояснив, що сталося з чималою блакитною ялинкою, яку висадили в центрі привокзальної клумби ще на початку – її з’їв хрущ.

Після складної зими-2025 не відновилися і "випали" ще кілька декоративних верб на вул. Покровській у Переяславі

Після складної зими-2025 не відновилися і "випали" ще кілька декоративних верб на вул. Покровській у Переяславі Після складної зими-2025 не відновилися і "випали"  ще кілька декоративних верб на вул. Покровській у Переяславі

Після складної зими-2025 не відновилися і "випали" ще кілька декоративних верб на вул. Покровській у Переяславі Після складної зими-2025 не відновилися і "випали"  ще кілька декоративних верб на вул. Покровській у Переяславі

Понад половина туй у міському парку засохла

На жаль, більше половини чималих туй, які висадили в середині квітня 2024 року в парку ім. Шевченка, пропали.

Ряд двометрових туй у парку ім. Шевченка в Переяславі, більшість із них засохла Квітень 2025 року.

Ряд двометрових туй у парку ім. Шевченка в Переяславі, більшість із них засохла. Квітень 2025 року.

Залишки ряду туй у парку Шевченка в Переяславі. Квітень 2025 р. Залишки ряду туй у парку Шевченка в Переяславі. Квітень 2025 р.

Туї в парку ім. Шевченка, які вижили, не всі мають здоровий вигляд. Травень 2025 р. Туї в парку ім. Шевченка, які вижили, не всі мають здоровий вигляд. Травень 2025 р.

Очевидно, туї пропали через засуху. Таку версію озвучив Віктор Коркач:

Ми викопали ті саджанці, які вже пропали, то там коріння було засохле, жодних признаків того, що воно почало розвиватися. Комок коріння у землі як садили – так і викопали. Може, мало поливали, може, земля не підійшла. Хоча всі саджанці ми обробляли і підживлювали.

26 двометрових туй висадили в парку Переяслава навесні 2024 року Автор: Валентина Батрак 26 двометрових туй висадили в парку Переяслава навесні 2024 року

26 двометрових туй висадили в парку Переяслава навесні 2024 року Автор: Валентина Батрак 26 двометрових туй висадили в парку Переяслава навесні 2024 року

26 двометрових туй попід глухою стіною-огорожею біля будинку культури висадили у квітні торік – працювали як комунальники, так і працівники служб міськради. Це була толока місячника доброустрою. А вічнозелені хвойники – то лишки закуплених в кінці жовтня 2023 року туй Смарагд, якими тоді ж облагородили територію біля пам’ятника Сікорського на вул. Шевченка,3.

До речі, в міському парку саме зараз квітує унікальне квітуче дерево – павловнія.

Павловнія квітне у пару ім. Шевченка в Переяславі. 7 травня 2025 р. Павловнія квітне у пару ім. Шевченка в Переяславі. 7 травня  2025 р.

Саджанці придбали в Кременчуці у ТОВ «Голландські троянди» – 70 туй по 1 тис. грн/шт, та 30 кленів сріблястих по 3,5 тис. грн/шт – загалом на суму 175 тис. грн. Клени ростуть у молодому сквері над р. Альтою поза супермаркетом Фора.

30 кленів висадили у новому сквері в Переяславі над Альтою восени 2023 року. 30 кленів висадили у новому сквері в Переяславі над Альтою восени 2023 року.

Сакури над дорогою, липи у Підварках, засохлі туї і врятоване дерево: як озеленюється Переяслав ФОТО

Кленовий сквер на березі Альти в Переяславі. Травень 2025 р. Кленовий сквер на березі Альти в Переяславі

Туї біля Сікорського прижилися. Викинути довелося дві крайні від тротуару, які по черзі теж засохли. Або загинули через те, що на неї мочилися собаки – на гілочках було багато слідів від сечових опіків.

А ось у парку туї висаджували вже після того, як вони перезимували на складі ВУКГ. На сьогодні й ті, що лишилися, мають нездоровий вигляд, на жаль.

Туї біля пам'ятника Сікорському на вул. Шевченка, 3 висадили восени 2023 року. Вони прижилися майже всі Туї біля пам'ятника Сікорському на вул. Шевченка, 3 висадили восени 2023 року. Вони прижилися майже всі

Дві крайні туї біля Сікорського теж засохли і їх довелося прибрати. Березень 2025 р. Дві крайні туї біля Сікорського теж засохли і їх довелося прибрати. Березень  2025 р.

Дві крайні туї біля Сікорського теж засохли і їх довелося прибрати. Березень 2025 р. Дві крайні туї біля Сікорського теж засохли і їх довелося прибрати. Березень  2025 р.

«Історична» липа живе і розростається

Навесні цього року працівники ВУКГ рятували «історичну липу» – і врятували! (щоправда, жодного підтвердження особливої цінності саме цієї деревини ініціатори спискку охоронних дерев у місті від ГІ "Корінь нації" не мають). Деревина нині зеленіє і випускає молоді гілочки. Цю історію запустив у соцмережі 20 березня ц.р міський голова з обурливим постом «Рятуємо історичну липу!»:

«От тепер, шановні активісти, можна викликати екологів. Хтось по-звірячому просвердлив стовбур липи з чотирьох боків і влив у нього якусь отруту. Чи варто навіть гадати, кому вона заважала? Дерево, яке десятиліттями росло біля нещодавно викупленого комплексу колишньої синагоги, комусь раптом стало кісткою в горлі.

Поки зодчі збереження історії та культури Переяслава з останніх сил намагаються по цеглинках берегти велич нашого міста, інші його знищують. Липа не могла себе захистити. Історичні будівлі теж беззахисні перед грошима, байдужістю та жадібністю.

Хтось вирішив, що має право вирішувати долю дерева, а завтра – й долю пам’яток архітектури. Бо якщо ніхто не відповість за знищене дерево, то хто відповість за руйнування міста?» – такий пост виклав міський голова.

Достеменно так і невідомо: хто і для чого вчинив тоді «кричущий злочин – варварське отруєння липи біля колишньої синагоги». Хоча мер і повідомляв, що «на місце події було викликано слідчу групу поліції, яка вже розслідує цей випадок у межах кримінального провадження». Тож хто зробив ці отвори, чи заливали туди якусь отруту і яку – хто зна… Втім комунальники тоді водою зі шлангу ретельно промили стовбур. Дерево не пропало.

Сакури над дорогою, липи у Підварках, засохлі туї і врятоване дерево: як озеленюється Переяслав ФОТО

Сакури над дорогою, липи у Підварках, засохлі туї і врятоване дерево: як озеленюється Переяслав ФОТО

Сакури над дорогою, липи у Підварках, засохлі туї і врятоване дерево: як озеленюється Переяслав ФОТО

Сакури над дорогою, липи у Підварках, засохлі туї і врятоване дерево: як озеленюється Переяслав ФОТО

Реклама

Сакури над дорогою, липи у Підварках, засохлі туї і врятоване дерево: як озеленюється Переяслав ФОТО

Джерело: pereiaslav.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua