Можуть вимагати перерахунок — кому неправильно індексували пенсії

15 травня 2025 р. 13:10

15 травня 2025 р. 13:10


Жінка виходить з будівлі Верховного Суду. Фото: УНІАН

Верховний Суд України задовольнив позов пенсіонера , визнавши незаконним тривалу відсутність повноцінної індексації його виплат. У рішенні зазначено, що така практика не відповідає чинному законодавству.

Про те, чому багатьом пенсіонерам не правильно провели індексацію пенсій та чи можуть вони вимагати перерахунку, зазначається в матеріалі OBOZ.UA .

Чому деяким українцям не правильно індексували виплати

З 2017 року в Україні нові пенсії підвищували мінімально — аби з часом наблизити їхній рівень до так званих "старих" виплат, а не проводили повноцінну індексацію. Судова колегія дійшла висновку, що такий підхід суперечить правовим нормам.

Відтак Пенсійний фонд зобов’язаний провести пенсіонеру повну індексацію за попередні роки. Ба більше, тепер це рішення є прецедентом — інші українські суди з подібними справами повинні орієнтуватися на позицію Верховного Суду.

Протягом останніх років уряд щорічно підвищував нові пенсії на символічну суму — зазвичай у межах 100–135 гривень, тоді як повна індексація для "старих" пенсіонерів сягала відчутно більшого відсотка. Наприклад:

  • у 2024 році базову частину пенсій проіндексували на 7,96%, але новопризначені пенсії підвищили лише на 100 грн;
  • у 2023-му індексація склала 19,7%, а нові пенсіонери знову отримали по 100 грн надбавки.

Уявімо ситуацію: громадянин вийшов на пенсію у 2022 році з виплатою 4 000 грн. За два роки держава підвищила його пенсію всього на 200 грн, тоді як за умови справедливої індексації сума зросла б суттєвіше.

Суть справи, яку розглядав Верховний Суд

Позов подав чоловік, що оформив пенсію у 2020 році. Його щорічно "індексували" на мізерні суми, без реального врахування зростання зарплатної бази. У судах першої та апеляційної інстанцій йому відмовили, однак адвокат Андрій Дзісь з компанії "Мережа права" домігся розгляду у Великій палаті Верховного Суду — найвищій судовій інстанції в Україні.

Суд постановив, що дії Пенсійного фонду у Донецькій області щодо відмови в індексації є неправомірними. Зокрема, у рішенні згадується, що пенсія мала індексуватись із застосуванням коефіцієнтів зростання середньої зарплати за 2018–2020 роки — 1,14, 1,197 і 1,0796.

Які наслідки матиме це рішення

Ця ухвала стане орієнтиром для судів у подібних справах. Тепер, якщо нова пенсія була нарахована без реальної індексації (із застосуванням занижених коефіцієнтів), пенсіонер має право на перерахунок. Процедура розгляду справ стане швидшою і передбачуванішою.

За підрахунками, це рішення може стосуватись мільйонів пенсіонерів. Наприклад, лише у 2023 році пенсію вперше почали отримувати 434 тисячі українців. Якщо вони зможуть документально довести, що індексація була проведена неправильно, ймовірність позитивного судового рішення — дуже висока.

Сума доплат буде виплачена одноразово разом із підвищеною пенсією з моменту подачі заяви до Пенсійного фонду до дати набуття чинності судового рішення.

Чому індексація була такою

Уряд пояснює свою політику тим, що нові пенсіонери й так отримують вищі виплати завдяки актуальній зарплатній базі. Для прикладу, пенсіонер зі стажем у 35 років і середньою зарплатою, який вийшов на пенсію у 2013-му, після реформи 2017-го мав розрахункову базу у 3 764 грн і пенсію приблизно 1 317 грн. Після кількох індексацій у 2025 році його базова пенсія склала близько 3 119 грн (без надбавок за вік).

Аналогічна особа, яка вийшла на пенсію у 2025 році, вже має базу у 15 057 грн і пенсію понад 5 200 грн. Щоб зменшити цей розрив, Кабмін обрав політику стримування індексації для нових пенсіонерів.

Так, у 2025 році офіційна індексація склала 11,5%, однак для тих, хто вийшов на пенсію у 2021 році, підвищення склало лише 5,7%, у 2022-му — 4,6%, у 2023-му — лише 3,4%, згідно з постановою №209.

Раніше ми писали, що під час призначення пенсії деякі категорії громадян України можуть отримати одноразову грошову виплату , яка становить суму, еквівалентну десяти щомісячним пенсійним виплатам. Зокрема, це право мають працівники освіти.

Також ми розповідали, що у разі смерті пенсіонера його родичі мають можливість звернутися до Пенсійного фонду за виплатою одноразової допомоги на поховання . Сума такої допомоги визначається з урахуванням кількох чинників.

Можуть вимагати перерахунок — кому неправильно індексували пенсії

Джерело: kyiv.novyny.live

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua