вологість:
тиск:
вітер:
Заручники ситуації: мешканцям гуртожитку у Фастові вимкнули світло
Основним Законом України – Конституцією кожному гарантовано право на житло. Водночас, національне цивільне законодавство (стаття 379 Цивільного кодексу України) визнає житлом житловий будинок, квартиру, інше жиле приміщення, які призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них. Але чи є придатним для проживання житло, у якому відсутня електроенергія? Навряд чи.
Проте, на жаль, у Фастові склалась ситуація, за якої мешканці гуртожитку заводу «Червоного жовтня» по вулиці Івана Мазепи, 6 вже третій місяць живуть без світла, а всі їхні спроби повернути послуги електроенергії в свої оселі не дають жодних результатів. В ситуації розбиралися журналісти ФастівNews.City, які поспілкувались з мешканцями гуртожитку та представниками місцевої влади, а також спробували зв’язатися із власниками гуртожитку.
Олена пригадує, що подібна ситуація з відключенням електроенергії в гуртожитку повторюється вже не вперше. Так, в грудні 2024 року мешканцям також вимкнули на три дні світло, але після їхніх звернень до Урядового контакт-центру світло повернули за відсутності підстав для його відключення. Водночас, дівчина вважає, що насправді проблема виникає через те, що гуртожиток знаходиться в привабливому місці, оскільки це територія центру міста, і створення подібних ситуацій з електроенергією – це лише привід вижити з приміщення жителів та звільнити будівлю задля побудови там комерційної будівлі. Вона стверджує, що власники гуртожитку ТОВ «ШЕЛТЕР ІНВЕСТ» навіть не контролювали оплати комунальних платежів мешканцями гуртожитку, адже, на її думку, було вигідно, щоб люди не платили. Не було жодних списків боржників, попереджень про стягнення заборгованості в судовому порядку. Просто зацікавлені чекали моменту, щоб сума заборгованості зросла і це стало підставою для виселення з гуртожитку.
Проте, як зазначає Олена, боржників і справді власник має право виселити, якщо вони не прописані в цих кімнатах. А мешканців, таких як вона, які мають ордер на кімнату в гуртожитку та прописані в ній, а також сплачують всі комунальні платежі, виселити з цих помешкань у власника немає жодних законних підстав. Однак, навіть такі жителі гуртожитку стали заручниками ситуації, оскільки не мають власних особових рахунків за електроенергію в ДТЕК.
Олена зазначає, що в їх гуртожитку проживають і військові. Так, двоє отримали важкі поранення і зараз проходять лікування в Києві. Та, на жаль, повернутись в рідні стіни не мають можливості, бо в їхніх кімнатах відсутнє світло. Хоча один з них в цьому гуртожитку проживав від народження і є спортсменом, який виборов для міста та країни багато призових місць на різноманітних спортивних змаганнях. Загалом, в стінах гуртожитку проживає не менше 10 учасників бойових дій, чорнобильці, особи з інвалідністю та ветерани праці, які віддано все своє життя пропрацювали на заводі «Червоний жовтень». Нині вони всі змушені жити без електроенергії в своїх помешканнях. Це, вважає дівчина, неприпустимо.
Мешканці гуртожитку вже неодноразово звертались і до органів місцевого самоврядування, і до Центрів обслуговування клієнтів ДТЕК задля вирішення проблеми та повернення в їхні помешкання електроенергії. В ДТЕК їм повідомили, що послуги електропостачання для їхнього гуртожитку були припинені «за вимогою власника». І навіть коли напередодні Великодніх свят представники ДТЕК були готові піти мешканцям на зустріч і повернути світло – за словами мешканців, власник заборонив це робити.
Не змогли вплинути на ситуацію і в Фастівській міській раді. Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та питань житлово комунального господарства Валентина Адольфівна Матвійчук прокоментувала ситуацію: «У квітні проводилось засідання комісії Фастівської міської територіальної громади з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо невідкладного підключення електроенергії в гуртожитку. Також щодо вирішення цього питання вже неодноразово збиралась депутатська комісія з питань житлово-комунального господарства. Представники обох комісій обурюються, як може людина, яка старанно сплачує за послуги електроенергії жити в помешканні без електроенергії. А з іншого боку, як влада може допомогти у вирішенні цієї ситуації, якщо є люди, які не сплачують за житлово-комунальні послуги».
Активні мешканці гуртожитку, які нині займаються питанням повернення електроенергії, закликають своїх сусідів погашати борги. Зізнаються, люди відгукнулись і почали сплачувати заборгованість. Навіть деякі жителі, які і до того регулярно сплачували всі платежі, почали платити більше, щоб допомогти швидше закрити загальну суму боргу, яка спочатку була в сумі приблизно 600 тисяч гривень, а зараз вже на 200 тисяч гривень стала меншою. Мешканці збирають всі платіжки, регулярно підраховують та контролюють суму боргу, яка вже сплачена, однак при чергових зверненнях до ДТЕКу вони все рівно дізнаються, що сума боргу або не зменшилась, або зменшилась на меншу суму, ніж сплатили жителі гуртожитку.
Також задля розв’язання проблеми мешканці гуртожитку залучили адвоката. Адвокатка Ніна Шапортова в свою чергу зазначила, що припинення надання комунальної послуги з електропостачання жителям гуртожитку є свавіллям з боку власника. «Зрозуміло, що такі дії компанії ТОВ «ШЕЛТЕР ІНВЕСТ» є важелем впливу на споживачів електроенергії, що мають заборгованість. Але згідно з національним законодавством стягнення заборгованості з боржників має відбуватися у судовому порядку. А відмова в забезпеченні електропостачання мешканцям гуртожитку, що не мають заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг, є протиправною», - коментує цю ситуацію адвокатка.
Безпосередня комунікація мешканців гуртожитку з представниками ТОВ «ШЕЛТЕР ІНВЕСТ» також не дає результатів. «Я кажу представникам власника, якщо їм вже так потрібен цей гуртожиток, то нехай запропонують людям альтернативні варіанти житла. Деякі мешканці все життя пропрацювали на «Червоному жовтні» і зараз їм нікуди піти. До того ж, представники власника дуже нахабно поводяться на зустрічах з мешканцями гуртожитку та погрожують знести будівлю гуртожитку, - розповідає Олена. – Зараз деякі люди вже розчарувались та навіть не сподіваються на повернення в кімнати електроенергії, ті, хто орендують кімнати, переїхали до іншого житла. Лишились в основному ті мешканці, які там прописані. І хоч вже інколи немає сил щось робити для вирішення цієї проблеми, ми продовжуємо боротись та готуємось подавати позов до суду про порушення наших прав. От настає вечір, люди приходять з роботи, а світла немає. Що таке павербанк? Його вистачає хіба телефон підзарядити. Тому люди змушені витрачати кошти на додаткові павербанки, акумулятори. А коли в квітні було дуже холодно, це було взагалі жахливо. Приміщення гуртожитку охололо, відповідно ніякими обігрівачами скористуватись було неможливо, гріли воду, наливали в пляшки, тільки так і грілись. Але неможливо було знаходитись вдома. А тим більше в кого малі діти. Це дуже важко».
Зі свого боку мешканці гуртожитку навіть звертались до ДТЕК, щоб провести окремий кабель та підключити електроенергію хоча би в ті кімнати, мешканці яких сплачують за комунальні послуги. Також спілкувались щодо розробки проектів на надання кожному власного особового рахунку на електроенергію. І хоч ця послуга є дороговартісною, мешканці гуртожитку готові й на такі витрати, аби лиш повернути світло в свої оселі. Але ДТЕК скеровує до власника, зазначаючи, що лише він може вирішувати такі питання по гуртожитку.
З власних джерел редакції ФастівNews.City стало відомо про нещодавну зміну власника гуртожитку. Однак, на жаль, поки що отримати коментар від представників ТОВ «ШЕЛТЕР ІНВЕСТ» журналістам не вдалося. Проте редакція готова надати можливість роз’яснити ситуацію іншій стороні – представникам власника гуртожитку.

Новини рубріки

У Києві зупинили спробу вивезення культової кінокамери «Конвас» до Чехії
21 травня 2025 р. 21:55

Обманював лікарів для ліків з наркотиками: раніше судимий киянин може сісти на 10 років
21 травня 2025 р. 21:27

Уряд ігнорує аварійний стан мосту Патона: його зупинка може мати національні наслідки — експерт
21 травня 2025 р. 21:03