вологість:
тиск:
вітер:
Вербування підлітків спецслужбами рф: як не спійматись на гачок та не стати помічником ворога
Закінчується черговий навчальний рік і зовсім скоро у школярів розпочнуться літні канікули. Час для відпочинку, зустрічей з друзями, поїздок до бабусь і дідусів у село, пригод та можливих подорожей, а також багатьох інших цікавих і захоплюючих для дітей справ. Однак, разом з тим, наявність надмірного вільного часу та жага до пригод може обернутись для дитини та оточуючих негативними наслідками. Зокрема, мова йде про вербування дітей спецслужбами рф для виконання різних завдань, що нині активно поширено серед підлітків та на що особливо слід звернути увагу дорослим, чиї діти йдуть на шкільні канікули.
Адже за словами речника Служби безпеки України Артема Дехтяренка п’ята частина тих, кого російські спецслужби вербують для підготовки диверсій та терактів в Україні – неповнолітні: « З початку 2025 року спецслужби рф вчергове показали, що у них немає ніяких червоних ліній і вони перейшли до терактів із використанням вибухівки. І для таких злочинів вербують навіть підлітків. Наймолодшими виконавцями російських замовлень, яких СБУ викрила на підпалі релейних шаф «Укрзалізниці», були 13-річні агенти-підлітки». Він також зазначає, що молоді люди легше піддаються на маніпуляції, оскільки ще не здатні повною мірою оцінювати наслідки своїх дій. Проте деколи ці наслідки бувають фатальними для самих дітей. Так, ще в березні цього року інформаційним простором ширилась новина про те, як спецслужби ворога організували вибухи в районі залізничного вокзалу Івано-Франківська, підірвавши при цьому завербованих підлітків. Внаслідок події 17-річний хлопець загинув на місці, його 15-річного спільника госпіталізували з тяжкими пораненнями. І, на жаль, це вже не поодинокі випадки.
Автор:
teren.in.ua
Головне слідче управління Національної поліції України оприлюднило дані, згідно з якими з березня 2024 по березень 2025 року неповнолітніми було вчинено понад 400 підпалів автівок військовослужбовців та 15 підпалів адміністративних будівель ТЦК. За результатами розслідування цих подій вже понад 60 підліткам оголошено про підозру .
В свою чергу, начальник управління ювенальної превенції Нацполіції України Василь Богдан розповідає, що випадки вербування дітей почали з'являтися з квітня 2024 року і пік їхньої кількості був наприкінці літа – на початку осені: «Потім тенденція почала спадати, але якщо на початку були дещо прості завдання, якщо можна так сказати – від підвалів релейних шаф та автомобілів, то зараз підлітків вербують і для виконання різних диверсійних та терористичних завдань. Поряд із цим, ми спостерігаємо стрімке збільшення звернень до поліції про факти спроб вербування дітей». Зі слів підлітків, які були завербовані, поліцейські виділяють кілька причин, через які неповнолітні погоджуються на таку співпрацю: матеріальна вигода, психологічні прийоми маніпулювання на відчутті пригод, романтизації злочинності і шантаж. До того ж, зазначає Василь Богдан, маючи деяку чутливу інформацію про дитину, або особисту, або ту, яка стосується вже виконаних простих завдань, куратор може шантажувати на предмет її розголошення .
Автор:
mind.ua
Нині ворожі спецслужби використовують все більше способів, щоб дістатися до українських дітей, зокрема через соціальні мережі, насамперед Telegram. Вербувальники діють за відпрацьованою схемою. Спочатку обіцяють гроші за відносно прості злочини : агітувати за Росію, підпалювати автівки чи нищити залізничні реле. Якщо виконавець погоджується, спершу його відправляють на "розвідку" – пошук військового автомобіля, який, за словами кураторів, має бути "з хрестами або ж зеленим із чорними номерами". Далі знайдену автівку "погоджують вище" і надсилають інструкції для підпалу. Потім, як доказ, палій має надіслати замовнику відео . Якщо на цьому етапі терориста не схопили, йому доручають серйозніші завдання. Вийти з цієї ситуації, як показує досвід, дуже важко. Адже якщо хтось вирішить припинити свою діяльність, куратори починають шантажувати, погрожуючи передати інформацію правоохоронцям .
До того ж, вік потенційних виконавців для замовників не має значення. Навпаки, тих, кому немає 18 років, активно заохочують до співпраці, переконуючи, що за це "нічого не буде". Гроші за виконання подібних завдань надсилають на криптогаманці або українські банківські картки. Втім, як розповідають згодом самі підлітки, часто "куратори" надсилають лише частину суми, або взагалі залишають виконавців без оплати .
Автор:
like.sumy.ua
При цьому, правоохоронці зазначають, що відповідальність за підпал військового авто українське законодавство передбачає для всіх, в тому числі, і для неповнолітніх . Злочин можуть кваліфікувати за п’ятьма статтями Кримінального кодексу України: державна зрада, диверсія, терористичний акт, а також пошкодження майна і перешкоджання законній діяльності ЗСУ. Інші подібні завдання, виконані підлітками на замовлення російських спецслужб, теж матимуть відповідну кваліфікацію згідно чинного кримінального законодавства України. Так, мова йде про відповідальність за диверсію та терористичний акт, які можуть стосуватись надсилання геолокацій військових об’єктів, вчинення вибухів, підпалів адмінбудівель ТЦК.
Відповідальність за злочини на користь росії для неповнолітніх може коливатися від пробації (контроль та ресоціалізація без позбавлення волі) до реального строку (3-15 років за ґратами залежно від тяжкості злочину). Також передбачене відшкодування збитків, яке може лягти як на підлітка, так і на його батьків.
Автор:
nvrada.gov.ua
Тому правоохоронці, зокрема Служба безпеки України, яка щодня протидіє спробам російських спецслужб завербувати неповнолітніх українців і використати їх як «інструмент» для терактів, на своїх офіційних сторінках у соцмережах активно закликають батьків дітей не давати ворожим спецслужбам можливості завербувати підлітків для терактів. Представники відомства звертаються до дорослих із проханням пояснювати своїм дітям, що пропозиції «легкого заробітку» від незнайомців у соцмережах – це смертельна пастка, розказувати їм про реальні трагедії, що вже трапилися з їхніми однолітками, а також поширювати таку інформацію серед знайомих, у яких є діти підліткового віку.
До того ж, правоохоронці просять обов’язково повідомляти про будь-які спроби вербування підлітків спецслужбами рф. Для цього слід скористатись офіційним чатботом СБУ «Спали» ФСБешника». Варто перейти за посиланням t.me/spaly_fsb_bot та повідомити, який злочин пропонували вчинити, додати контакти вербувальника та інші деталі, що допоможуть зупинити ворога.
Так, наприклад, вчинив 14-річний тернопільський школяр минулого місяця, повідомивши про спробу його вербування. Отримавши у месенджері Telegram повідомлення із пропозицією сумнівного заробітку, зокрема виконувати завдання, які передбачали "перенесення речей з одного місця в інше", із винагородою "від тисячі доларів", він звернувся до інспекторки служби освітньої безпеки, яка раніше проводила профілактичні заняття в ліцеї, де навчається хлопець. Наразі за цим фактом триває перевірка та розслідування, а юнак за свідомі дії та відповідальну позицію отримав подяку від місцевого управління Національної поліції України.
Автор:
dnepr.express
В Міністерстві освіти і науки України батькам підлітків радять підтримувати довірливі стосунки з ними, регулярно цікавитися їх захопленнями та колом спілкування. Так можливо вчасно помітити зміну в поведінці та потенційні загрози. Також варто розповідати дітям, що таке вербування та які ризики воно може нести. Важливо, аби дорослі були уважними до того, як діти проводять час у соціальних мережах, та цікавилися їхніми новими знайомими, зокрема в інтернеті. Крім того, батькам слід вчити дітей правил цифрової безпеки в соціальних мережах. Йдеться про навички розпізнавати фейки та маніпуляції, обережність із публікацією інформації про себе, використання налаштування приватності та уникнення спілкування з незнайомими людьми. До того ж, у відомстві рекомендують навчати дітей фінансовій грамотності – розповідати, що пропозиції "легких грошей" часто можуть виявитися обманом і мати серйозні наслідки. Підліткам слід знати, що за протиправну діяльність існує покарання , зокрема позбавлення волі).
В свою чергу Служба у справах дітей та сім`ї виконавчого комітету Фастівської міської ради на своїй офіційній Фейсбук-сторінці наводить перелік ознак, на які варто звернути увагу , оскільки вони можуть свідчити про вербування дітей російськими спецслужбами:
- Фінанси і майно: у дитини з’явилися дорогі речі, гаджети або кошти, походження яких вона не може пояснити.
- Зміни в поведінці: дитина раптово стала замкнутою, проводить більше часу в соціальних мережах, уникає розмов з дорослими про своє онлайн-життя.
- Інтереси: зʼявляється раптова зацікавленість військовою справою, політикою, критичною інфраструктурою.
- Зв’язки: нові знайомі, які можуть підштовхнути до протиправних дій.
- Розмови про заробіток: віра в «легкі гроші» через інтернет або незнайомих осіб.
Представники служби також нагадують батькам, що пильність та відкрите спілкування з дітьми є ключовими умовами у запобіганні їхньому вербуванню ворожими спецслужбами.
Тож нині дорослим слід бути максимально пильними по відношенню до своїх неповнолітніх дітей, а самим підліткам варто ретельно перевіряти інформацію, яку отримують, та не довіряти випадковим знайомим та привабливим пропозиціям. Лише так можна протидіяти ворогу у його спробах вербування задля досягнення своїх злочинних цілей.
Нагадаємо, російські спецслужби активно використовують соціальні мережі та месенджери для вербування українських дітей. Як саме діти потрапляють у ці пастки, які методи використовують російські спецслужби та як вберегти підростаюче покоління від небезпеки.

Новини рубріки

Аромат Криму в Ірпені: вечір кримськотатарської кави з Леране Тульчий
22 травня 2025 р. 19:03

На озері в парку "Нивки" з'явився плавучий острів для птахів та комах: фото
22 травня 2025 р. 18:55