вологість:
тиск:
вітер:
У Переяславі національні громади влаштували частування з нагоди Дня злагоди та культурного розмаїття
Сьогодні в Переяславі відбулося велике частування традиційними стравами від представників національних громад міста з нагоди першого святкування Дня міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття. Його запроваджено відзначати 21 травня президентським указом наприкінці 2024 року.
Свою національну кухню та загалом культуру представили три громади, які проживають на переяславській землі: українці, роми та євреї. Про це розповідає Переяслав .Cіті.
Всі хто завітав цього дня на луг біля Трубежа, мабуть, не пошкодували жодної миті. Там було і пізнавально, і душевно, і смачно!
З 1986 року в Переяславі діє Товариство єврейської культури , яке заснувала Ціля Гехтман. З 2021 року продовжує справу єврейської спільноти й очолює товариство Ірина Кучеренко. Вона розповіла, що в ньому наразі нараховується лише 34 особи.
Втім вони успішно реалізовують проєкти із ХЕСедом, ВААДОМ під патронатом равинів з Ізраїлю Йоханна та Міхла, проводяться уроки Тори, вивчають іврит, для жінок проводять різноманітні лекції. Щоп'ятниці члени громади збираються на Шабат, який вважається особливим благословенним днем, що несе гармонію та радість.
Ромську громаду представила громадська організація "Бахтале Терне Переяслав", якою керує Тетяна Коваленко . В єдину громаду ромів на початку двохтисячних років об'єднав її батько Микола Коваленко. Відтоді близько десяти років організація вела просвітницьку роботу щодо популяризації ромської культури. Був створений танцювальний колектив "Бахтале терне", а в 2005 році на базі Переяславського університету відбувся Всеукраїнський фестиваль ромського мистецтва.
Ромська громада Переяслава. 22.05.2025 р.
Автор:
Володимир Набок
Після того, як Микола Коваленко відійшов у засвіти, активність ромської громади пішла на спадок. 10 грудня 2024 року Тетяна Коваленко зареєструвала нову громада ромів ГО "Бахтале Терне Переяслав".
З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну організація централізовано займалась видачею гуманітарної допомоги, організацією поселення внутрішньо переміщених осіб та допомогою їм в оформленні документів. На свято до Переяслава завітала президентка товариства "Голос ромів" Анжеліка Белова. У своєму виступі вона зазначила:
– На території України проживає понад сто національних меншин та спільнот. Ми підтримуємо економічну спроможність ромських жінок та розвиток лідерства ромських громадських організацій. І для нас важливо бути тут. Я сьогодні із задоволенням розповідаю про ромську організацію вашого міста, бо вона дуже багато робить як для ромської громади, так і для територіальної громади загалом.
Маємо знати і пам'ятати, що ромська громада, так само як і інші національні меншини й спільноти, також стоїть пліч-о-пліч з українцями та українками у боротьбі із ворогом. І в лавах ЗСУ наразі служать також ромські жінки та ромські чоловіки.
Ми є частиною українського суспільства. Ми плекаємо демократичні цінності нашої країни, прийняття, інклюзію та довіру один до одного. А це є невід'ємною частиною наших цінностей на шляху до Європейського Союзу, до вільної демократичної України, за що ми зараз боремося.
Захід з нагоди першого святкування Дня міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття в Переяславі. Виступає Людмила Набок
Автор:
Володимир Набок
Дослідниця історії Переяславщини Людмила Набок розповіла присутнім про те, коли на Переяславській землі з'явились перші поселення євреїв та ромів. Зі святом присутніх та гостей привітала заступниця міського голови Оксана Степаненко.
Начальник відділу культури міськради Валентин Шуткевич як організатор заходу вручив подяки представникам товариств єврейської культури та ромів.
Ромські та українські пісні презентував дует "Два кольори" Миколи Гриценка та Віктора Палатного.
Автор:
Володимир Набок
Дует Юрія Дебеляка та Вадима Ноздровського грали єврейських пісень. Переяслав. 22.05 2025 р.
Автор:
Володимир Набок
Єврейську музику на святі виконували артисти Переяславського центру культури і мистецтв та вчителі музичної школи. Владислав Брик виконав на акордеоні музичні варіації на тему єврейських мелодій. Дует Юрія Дебеляка та Вадима Ноздровського також грали єврейських пісень. Ромські та українські пісні презентував дует "Два кольори" Миколи Гриценка та Віктора Палатного. Аматорський ансамбль центру культури та мистецтв" "Червона калина" під керівництвом Василя Заболотного виконав віночок українських пісень.
Гості могли скуштувати страви національних українських, єврейських та ромських кухонь. Колектив дитсадочку №7 "Берізка" пригощав українськими варениками із капусти, сиру та вишень, а також картоплею з м'ясом.
На столі єврейської громади стояли хала (кошерний шабатний хліб), млинці з маци, запечені шматочки кошерної курки та форшмак у тарталетках. Також було кілька пляшок кошерних вин.
Ромська кухня з димком і піснями. Переяслав 22.05.2025
Автор:
Володимир Набок
Роми представили свою кухню в жартівливому форматі – від «тьоті Соні». Так борщ зварили із "краденої курки". Господиня зазначила, що тільки так він буде смачний, а зі своєї домашньої – смак не той уже. Також приготували картоплю з м'ясом, салати та різноманітні чаї із самовара з ромським тортом.
Після завершення концертної програми глядачі не поспішали розходитися, продовжували смакувати різноманітні страви та ділитись враженнями.

Новини рубріки

Школа після літа: як не забути все?
22 травня 2025 р. 22:38

У Білій Церкві затримали серійного грабіжника магазинів техніки
22 травня 2025 р. 22:21

На Київщині стартує літнє оздоровлення понад 28 тисяч дітей
22 травня 2025 р. 21:26