вологість:
тиск:
вітер:
Що зміниться з 1 липня: розширення програми "Доступні ліки", напруга в мережі зросте до 230 V
З 1 липня на жителів України чекають чергові зміни: очікується індексація заробітної плати та розширення програми "Доступні ліки". А в рамках євроінтеграції зміняться стандарти напруги в електромережі , інформує Переяслав .City.
Пенсійний фонд України призначатиме нові види соцдопомоги
Чергові зміни передбачені постановою Кабміну № 695 від 11 червня 2025 року. Відтепер Пенсійний фонд відповідатиме за:
- соцдопомогу тим, хто не має права на пенсію, та особам з інвалідністю;
- допомогу на догляд;
- допомогу дітям з інвалідністю та особам з інвалідністю з дитинства;
- виплати на поховання для отримувачів цих видів допомоги.
Для тих, хто вже отримує допомогу, порядок виплат не зміниться . Нові заявники зможуть подавати документи кількома способами:
- особисто,
- поштою,
- через ЦНАП,
- через уповноважених осіб чи онлайн (з 1 вересня через вебпортал і застосунок).
Всі звернення прийматимуть за єдиною формою заяви.
Водночас збільшується кількість місць, куди можна звернутися за соціальними виплатами, що сплачуються з державного бюджету. З 1 липня крім ЦНАПів та працівників сільських/селищних/міських рад, можна буде звернутися ще й до найближчого сервісного центру ПФУ .
З 1 липня замість обігу паперових відомостей — цифровізація процесів. Після звернення людини до будь-якої доступної точки, заявка через онлайн-сервіси потраплятиме одразу в опрацювання працівнику ПФУ. Тож сервіси стануть доступніші.
Тарифи на комунальні послуги для населення
У 2025 році тариф на електроенергію для населення в Україні залишиться незмінним – 4,32 грн/кВт·год.
Для споживачів, які мають двозонні лічильники, діє "нічний тариф" – 2,16 грн/кВт·год у період з 23:00 до 7:00.
Ці тарифи чинні для всіх побутових споживачів, незалежно від обсягу споживання.
Ціна на блакитне паливо для населення будуть сталими — 7,96 грн/куб.м . Як повідомили в прес-службі " Нафтогаз Україна ", така вартість ередбачена тарифним планом "Фіксований" для побутових споживачів та буде актуальною до 30 квітня 2026 року .
Раніше президент Володимир Зеленський підписав меморандум з МВФ, який передбачає підвищення тарифів на комуналку . Після закінчення війни доведеться поступово підвищувати, зокрема, ціни на газ та електроенергію з одночасним виділенням цільових ресурсів для захисту вразливої категорії споживачів шляхом надання субсидій.
Індексація зарплати у липні
Індексація заробітної плати працівників з 1 липня 2025 року має проводитися згідно з порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабміну.
Право на індексацію виникає, коли індекс споживчих цін наростаючим підсумком перевищить 103%, починаючи з січня нового року. У червні цей індекс становив 104,4%. Тобто поріг індексації вже перевищений .
За прогнозами Міністерства фінансів України соціальних стандартів на 2026–2028 роки, є очікуване зростання мінімальної зарплати до 10 059 гривень у 2028 році.
Надбавки до пенсій тим, кому за...
У липні 2025 року більші пенсії отримають пенсіонери, які досягнуть віку 70 років та старше. Розмір щомісячної компенсаційної доплати становить від 300 до 570 гривень. За даними ПФУ, доплату починають нараховувати від дня досягнення відповідного віку.
"Нарахування доплати розпочинається не від початку календарного місяця, а після дня народження, тому за перший місяць вона буде виплачена неповністю, а пропорційно до даної кількості днів", — пояснили у ПФУ.
Крім віку, є ще одна умова отримання доплати: її признечать тим громадянам, загальний розмір пенсії яких не перевищує 10 340 гривень.
- від 70 до 75 років — 300 гривень.
- від 75 до 80 років — 456 гривень;
- від 80 років і старші — 570 гривень.
Важливо: до пенсії нараховують лише одну компенсаційну доплату за віком, наголошують у ПФУ.
Розширення програми "Доступні ліки"
З 1 липня усі аптеки в Україні мають приєднатися до програми "Доступні ліки", інакше вони втратять ліцензії. Як пояснили в МОЗ, з липня всі суб'єкти господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю ліками в аптечних закладах, зобов'язані укласти відповідний договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).
Це означає, що тепер отримати ліки безоплатно чи з частковою доплатою за цією програмою можна буде в будь-якій аптеці, а не лише в тих, які розміщені в лікарнях чи мають відповідний вказівник.
Нова допомога від держави
Із 1 липня 2025 року стартує експериментальний проект для сімей з низькими доходами, постанову про це уряд ухвалив 25 березня 2025 року. Йдеться про базову соціальну допомогу, яка об’єднає кілька видів виплат для малозабезпечених родин, повідомила прес-служба Пенсійного фонду України.
Одержати базову соціальну допомогу зможуть сім’ї, які на дату звернення за її призначенням є отримувачами:
- державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
- допомоги на дітей одиноким матерям;
- допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
- тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або їхнє місце проживання невідоме.
З 1 жовтня 2025 року зможуть долучитися й інші особи (сім’ї), обставини яких відповідають певним вимогам та критеріям (матеріальне та соціальне становище, потреба в державній підтримці тощо).
Заяву на отримання базової соціальної допомоги можна подати двома способами:
- в електронній формі через портал Дія;
- у паперовій формі до сервісного центру ПФУ, незалежно від зареєстрованого місця проживання представника сім’ї.
Розмір базової соціальної допомоги визначається як різниця між сукупним розміром базової величини для кожного члена сім’ї – це 4500 грн – та середньомісячним сукупним доходом сім’ї.
Розмір базової величини для сім’ї визначається:
- на рівні 100% такої базової величини — для першого члена сім’ї (уповноваженого представника сім’ї), кожної дитини віком до 18 років, особи з інвалідністю першої або другої групи;
- на рівні 70% такої базової величини — для кожного наступного члена сім’ї.
Базова соціальна допомога призначається за повний місяць, у якому представник сім’ї звернувся за її призначенням, незалежно від дати звернення.
Виплата призначається строком на шість місяців з подальшим автоматичним продовженням виплати такої допомоги на час реалізації експериментального проекту, який триватиме два роки.
Напруга в мережі зросте до 230 V
Із 1 липня 2025 року в Україні розпочали діяти європейські підходи до стандартів напруги, згідно з оновленим кодексом систем розподілу електроенергії. Відтепер у мережі буде 230 вольтів, а не 220 , як раніше.
Європейські підходи до визначення параметрів якості електроживлення — це перехід на номінальну напругу 230/400 В. Одне з ключових нововведень — встановлення чітких меж допустимого відхилення напруги: від 207 до 253 В (±10% від номінального значення 230 В), — повідомили в Нацкомісії.
Очікується, що ці зміни позитивно вплинуть на якість електропостачання. Завдяки стабільній напрузі зменшиться ймовірність пошкодження побутової техніки, а також знизиться потреба у використанні додаткових захисних пристроїв, наприклад, стабілізаторів.
Нові вимоги до техогляду автотранспорту
Обов’язковий технічний контроль є для такого виду транспорту:
- легкові авто (комерційні) та причепи (понад двох років) — раз на два роки;
- вантажні авто до 3,5 тони та причепи (понад двох років) — раз на два роки;
- вантажні авто понад 3,5 тони, причепи, таксі — щороку;
- автобуси, перевізники небезпечних вантажів — двічі на рік.
Легкові авто для особистого користування ОТК не проходять.
Сервісні центри МВС контролюватимуть дотримання нових вимог. Порушення призведуть до анулювання протоколу ОТК та штрафів (водіям — 340 гривень, пунктам ОТК — 1400 гривень).
Початок вступної кампанії 2025 року
З 1 липня стартує вступна кампанія до закладів вищої освіти і відкривається реєстрація електронних кабінетів на сайті Єдиної державної бази з питань освіти (ЄДЕБО). Подання заяв триватиме від 19 липня до 1 серпня включно.
На бюджетну форму навчання вступники можуть подати до 15 заяв.
Абітурієнти, які вступають за результатами співбесід або на творчі спеціальності, мають пройти реєстрацію у встановлені терміни:
- бюджетна форма навчання — з 3 до 10 липня,
- контрактна форма навчання — з 3 до 25 липня.
Для тих, хто через об’єктивні причини не зміг скласти НМТ в основну сесію, передбачено додаткові тестування від 14 до 25 липня.
Графік оголошення результатів:
- Основна сесія НМТ — до 4 липня,
- Додаткова сесія НМТ — до 30 липня.
Усі результати НМТ будуть доступні в особистих кабінетах учасників
Укрпошта змінює правила виплат післяплати
Відтак ліміти на виплату готівки у відділенні фізособам будуть такими:
- максимальна сума платіжних операцій упродовж одного календарного місяця — 100 тисяч гривень;
- максимальна кількість платіжних операцій упродовж одного календарного місяця — 10 штук.
Ліміти на післяплату для фізосіб із виплатою на банківську картку були й залишаються:
- максимальна сума платіжних операцій упродовж одного дня — 29 999 гривень;
- максимальна кількість платіжних операцій упродовж одного дня — 50 штук.;
- максимальна сума платіжних операцій упродовж одного календарного місяця — 250 тисяч гривень;
- максимальна кількість платіжних операцій упродовж одного календарного місяця — 500 штук.

Новини рубріки

"Батьківське серце" як оберіг: пам'ятні кулони вручили дітям Героїв у Переяславі ФОТО
01 липня 2025 р. 22:14