Як війна в Україні змінює масштаби торгівлі людьми: поліція фіксує сотні жертв

04 липня 2025 р. 13:21

04 липня 2025 р. 13:21


У столиці відбувся міжнародний круглий стіл, присвячений проблемі торгівлі людьми. У Національній академії внутрішніх справ зібралися представники України, США, ЄС, громадські організації та правоохоронці. Вони обговорили, як війна вплинула на масштаби та форми цього злочину, і як краще протидіяти йому. Захід організували Національна академія внутрішніх справ України, Університет штату Флорида (США) та Консультативна місія ЄС, інформує Переяслав .City.

Війна змінила саму суть проблеми

Як зазначив заступник голови Нацполіції Андрій Нєбитов , з початку повномасштабного вторгнення зафіксовано 435 випадків торгівлі людьми . Поліція виявила 221 трафікера — так називають осіб, які вербують, переміщують чи експлуатують людей. До суду вже передано справи щодо 16 організованих злочинних груп.

Постраждали 353 людини — це і жінки, і чоловіки, і діти. А це означає, що жертвою може стати будь-хто, незалежно від статі чи віку.

Правоохоронці дедалі частіше фіксують нові форми експлуатації — наприклад, через онлайн-студії, де дівчат змушують працювати в порноіндустрії. Особливу увагу поліція тепер приділяє збору доказів саме торгівлі людьми, а не лише сутенерства. Адже важливо довести не тільки сам факт експлуатації, а й спосіб, як людину втягнули у цю діяльність — через шантаж, погрози, обман.

Фото: Пресслужба НАВС

Діти — під загрозою

Окремо на круглому столі говорили про викрадення українських дітей росією. Омбудсман Дмитро Лубінець нагадав: депортація почалася ще 2014 року. А зараз частина цих дітей вже дорослішає і потрапляє під примусову мобілізацію.

За його словами, система усиновлення українських дітей у рф має масовий характер . Дітей не лише змінюють паспорт, а й використовують у пропаганді. Наприклад, п’ятеро підлітків з Херсонщини, вивезених до Криму, змушували виготовляти російську символіку та агітувати серед інших дітей. У разі відмови — карали, ізолювали, обмежували в їжі. Зараз цих дітей повернуто в Україну, вони під опікою фонду «SAVE Ukraine».

Нові виклики — нові підходи

Василь Луцик, голова Національної соціальної сервісної служби, підкреслив: війна змінила не тільки масштаби злочинів, а й те, як їх потрібно кваліфікувати. Торгівля людьми нині часто має ознаки воєнних злочинів і злочинів проти людяності.

Він навів приклад українського військового, захопленого на острові Зміїний. У полоні його змушували до виснажливої роботи, били, залякували сексуальним насильством. Такі випадки — теж частина ширшої проблеми торгівлі людьми в умовах війни.

Що далі?

Усі учасники круглого столу зійшлися на думці: для ефективної боротьби з цим злочином потрібна тісна співпраця між поліцією, міжнародними партнерами, громадськими організаціями та державою.

Торгівля людьми — це не лише історія про контрабанду жінок за кордон. Сьогодні це — депортація дітей, примус до онлайн-експлуатації, знущання в полоні. Війна лише ускладнила ситуацію. Але її не можна ігнорувати. Лише разом можна знайти способи захистити тих, хто найбільше потребує допомоги.

Реклама

Як війна в Україні змінює масштаби торгівлі людьми: поліція фіксує сотні жертв

Джерело: pereiaslav.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua