Множинне громадянство в Україні: що передбачає новий закон і кого торкнуться зміни

05 липня 2025 р. 18:03

05 липня 2025 р. 18:03


Українці офіційно зможуть мати паспорти двох і більше країн. Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11469 , який легалізує множинне громадянство. Раніше це суперечило чинному законодавству, але новий документ змінює правила. Що саме передбачає закон, хто зможе отримати другий паспорт, а хто — ні, і коли нововведення набудуть чинності — розповідає Переяслав .City.

Що змінить з акон із тривалою історією

Законопроєкти щодо подвійного або множинного громадянства подавалися до парламенту неодноразово. Послідовним прихильником цієї ідеї був і залишається Президент України Володимир Зеленський. Останній законопроєкт №11469, який підтримали 243 депутати , також ініціював Офіс президента.

Ключова зміна — громадяни України зможуть отримати інше громадянство, не втрачаючи українського паспорта. Раніше офіційно така ситуація вимагала відмови від громадянства України, хоча покарання за це фактично не застосовувалися.

Множинне громадянство дозволятиметься у випадках:

  • автоматичного набуття іншого громадянства (наприклад, при народженні або усиновленні);
  • спрощеної процедури отримання громадянства іншої країни;
  • шлюбу з іноземцем.

Множинне громадянство не отримують ті, хто має російський паспорт. Права на множинне громадянство не матимуть і власники документів низки держав, що не визнають територіальну цілісність та суверенітет України. Йдеться про тих, хто не підтримав Резолюцію Генасамблеї ООН “Про територіальну цілісність України” від 27 березня 2014 року № 68/262. Окрім Росії, це Вірменія, Білорусь, Болівія, Куба, КНДР, Нікарагуа, Судан, Сирія, Зімбабве та Венесуела.

Також обмеження діятимуть для певних посад: держслужбовці, судді, правоохоронці не зможуть мати другий паспорт.

Що зміниться для іноземців

Іноземцям також дозволять зберігати своє первинне громадянство, якщо їхня держава входить до переліку «дружніх країн». Це ті держави, які підтримали санкції проти РФ. Список має підготувати Кабінет Міністрів протягом двох місяців.

Щоб отримати українське громадянство, іноземець має:

  • перебувати на території України (подача документів у посольствах не передбачена),
  • скласти іспити з мови, історії та Конституції України.

За спрощеною процедурою громадянство зможуть отримати:

  • іноземці українського походження (діаспора),
  • іноземці, які проходять службу в ЗСУ,
  • особи, що становлять державний інтерес — науковці, діячі культури тощо.

Нові громадяни матимуть ті ж обов’язки, що й українці за народженням, зокрема — щодо захисту Вітчизни.

Повернення українців з-за кордону

Президент Зеленський вважає, що закон сприятиме поверненню українців із-за кордону . За даними Міністерства національної єдності, за межами України нині проживає до 20 мільйонів українців та їхніх нащадків , і 90% із них — у країнах, де дозволено подвійне громадянство.

Мета закону — зберегти зв’язок з Батьківщиною, дати змогу людям, які виїхали раніше, зберегти українське громадянство або отримати його повторно.

подвійне громадянство для українців

Що кажуть критики: ризики для мешканців окупованих територій

Критикують документ, зокрема, через норми, що стосуються наявності паспортів країни-агресорки. Адже, за словами правозахисників, закон створює ризики втрати громадянства України для жителів тимчасово окупованих територій.

Так, Гельсінська спілка з прав людини звертає увагу на те, що отримання російських документів на окупованих територіях не завжди відбуваються добровільно.

“Формально, мешканці тимчасово окупованих територій Донецької, Запорізької, Луганської, Харківської і Херсонської областей, а також невизначена кількість ВПО, які набули громадянство РФ через подання відповідних заяв, у разі прийняття закону і набрання ним чинності в запропонованій редакції можуть згодом вважатися такими, що набули громадянство РФ добровільно”, — наголошують правозахисники. І закликають закон доопрацювати.

Коли запрацюють нові правила

Наразі просування документу сповільнилося: підписати його і запустити подальшу процедуру Голова Верховної Ради не може. Все через постанови , внесені низкою народних обранців. Їх спершу має ухвалити чи відхилити парламент. А відбудеться наступне пленарне засідання вже у липні.

Для того, щоб закон набрав чинності, його також має підписати глава держави. Враховуючи позицію Володимира Зеленського, проблем із його підписом, ймовірно, не виникне.

Реклама

Множинне громадянство в Україні: що передбачає новий закон і кого торкнуться зміни

Джерело: pereiaslav.city