вологість:
тиск:
вітер:
Українська компанія "Мономах" продавала чай до рф Служба безпеки України викрила масштабну схему обходу санкцій, за якою український чай потрапляв на...
Один із найбільших вітчизняних виробників чаю та кави — компанія "Мономах", яка постачала продукцію для ЗСУ, опинилася в центрі гучного скандалу. Служба безпеки України оголосила співвласника компанії Тараса Барабаша в розшук у справі про пособництво державі-агресору
Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на "Бізнес Цензор " .
Водночас продукція «Мономаха» продовжувала надходити на полиці російських магазинів — зокрема, під брендами Lovare та Ferarra. Слідство стверджує, що компанія організувала схему постачання чаю до РФ через Польщу та Білорусь, попри заборону будь-яких торговельних відносин з країною-агресором.
За даними у системі YouControl, власниками АТ "Мономах" станом на кінець минулого року були Богдан Олегович Барабаш (60,05%) та Тарас Олегович Барабаш (39,94%).
Доходи компанії за останні роки суттєво зросли: з 0,95 млрд грн у 2021-му до 1,2 млрд грн – у 2023-му, 1,8 млрд грн – у 2023-му та 2,3 млрд грн – у 2024 році.
Однак з'ясувалося, що власники українського виробника вирішили не відмовлятися і від заробітків у Росії, попри розв'язану нею повномасштабну війну.
За даними судового реєстру, 10 червня СБУ провела обшуки в офісах "Мономаху" та у низки співробітників компанії. Бухгалтерці підприємства повідомили про підозру, а його співвласника – Тараса Барабаша – СБУ оголосила у розшук. За інформацією на сайті МВС, датою зникнення бізнесмена вказане 16 червня.
У чому підозрюють власника виробника чаю "Мономах" іLovare
Оприлюднені у судовому реєстрі протягом останнього тижня документи дозволяють описати обставини справи, розслідувати яку Служба безпеки України розпочала у серпні 2024 року за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу (Пособництво державі-агресору, вчинене за попередньою змовою групою осіб).
За даними слідства, принаймні з 2018 року українська компанія "Мономах" експортувала вироблену в Україні продукцію до росії та Білорусі. Втім, після початку повномасштабної агресії рф у лютому 2022 року Кабмін та Нацбанк заборонили провадження будь-якої господарської діяльності та валютних розрахунків з РФ та її резидентами.
Своєю чергою президент Володимир Зеленський видав низку указів щодо накладення санкцій на фізичних та юридичних осіб, які ведуть господарську діяльність з державою-агресоркою або будь-яким чином їй допомагають, зазначається у судових документах.
Однак, за версією слідства, співвласник "Мономаха" вирішив не відмовлятися від бізнесу у росії і організував схему постачання продукції до країни-агресорки шляхом прихованого транзиту через Польщу до Білорусі, а вже звідти – до рф.
У судових матеріалах прізвища фігурантів приховані, проте співрозмовник БЦ у правоохоронних органах підтвердив, що йдеться саме про Тараса Барабаша, якого СБУ вже оголосила у розшук. Слідство стверджує, що до організації схеми він залучив бухгалтерку "Мономаха" Вікторію Половко, а також начальника відділу експортних продажів компанії Олександра Леонова. На Леонова у Польщі оформлена компанія Lovare Sp. z o. o., e-mail з його прізвищем – [email protected] – і зараз вказаний у контактних даних на її сайті.
Водночас Леонов є директором білоруського ООО "Натур Текнолоджис", вказують слідчі. На цю фірму у Білорусі офіційно оформлена щонайменше одна із торговельних марок чаю "Lovare", вона ж оформлювала права на бренди, які використовує "Мономах", і в Росії.
Офіційно білоруський бізнес записаний на кіпрську IPC TEA and Coffee and Packing CO Ltd і самого Леонова. Проте, за даними джерел у правоохоронних органах, реальним її власником є Богдан Барабаш, а підконтрольна йому білоруська компанія досі має чинні свідоцтва Роспатенту на право власності на бренди "Мономаха" у рф.
Відтак, вироблену в Україні продукцію організатори схеми експортували до Польщі на адресу компанії "Lovare Sp. z o. o.", після чого вона постачалася на адресу білоруської "Натур Текнолоджис", а в подальшому товар продавали російським компаніям для продажу на ринку рф.
Зокрема, слідчим СБУ вдалося зафіксувати увесь ланцюжок постачання продукції на адресу російського ООО "ЛДК", який працював щонайменше до травня 2024 року, свідчать матеріали справи. В оформлених російською фірмою митних накладних країною походження чаю та кави під брендами українського виробника вказувалася Україна, а в частині випадків – Білорусь.
При цьому організатори схеми знали, що таким чином порушують законодавство України під час повномасштабної війни, переконані слідчі.
– наведена позиція слідчого у матеріалах суду.
Із оприлюднених у судовому реєстрі документів відомо, що Солом`янський районний суд Києва визнав аргументи СБУ переконливими та арештував вилучені під час обшуку у бухгалтерки "Мономаха" смартфон та ноутбук. Водночас суддя відмовився обрати їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою і відправив під цілодобовий домашній арешт.
Як постачати чай водночас для росіян і для ЗСУ
Завдяки забороні низки російських брендів, які займали до 40% ринку чаю в Україні, виторг АТ "Мономах" за останні роки зріс понад вдвічі, перевищивши минулого року 2,3 млрд грн, свідчать дані YouControl. Нині частка компанії на українському ринку, за приблизними оцінками, перевищує 25%.
За інформацією самої компанії, крім виробництва продукції під власними брендами, "Мономах" співпрацює з 80% рітейлерів в Україні (серед них – АТБ, METRO, Fozzy Group, "Ашан", Novus), постачаючи для них чай та каву під їхніми торговими марками (privat lable).
Зокрема, саме на потужностях "Мономаха" виробляється продукція privat lable для мереж "АТБ" ("Розумний вибір", "Своя лінія"), Metro ("Aro", "Rioba") та "Варус" ("Varto"). Крім того, на заводі компанії фасують продукцію під брендами інших відомих постачальників.
За даними джерел серед українських рітейлерів, з урахуванням власних брендів та privat lable, до 90% продажів продукції компанії "Мономах" у великих мережах припадає саме на чай. Третину з них забазпечує найбільша українська мережа супермаркетів АТБ (близько 700 млн грн у 2024 році), далі з великим відривом йдуть Metro, "Варус", "Сільпо", "Велика кишеня", Auchan та Novus.
За даними у системі Dozorro, яка відслідковує держзакупівлі, крім супермаркетів та магазинів по всій Україні "Мономах" також активно постачає продукцію за держпідрядами для "Укрзалізниці", лікарень, Нацгвардії та військових частин ЗСУ.
Більше того, "Мономах" заробляв і на постачанні чаю для сухпайків, які закуповують для українських військових.
Під час останніх закупівель цьогоріч держпідприємство "Державний оператор тилу" замовило добові польові набори продуктів з чаєм інших виробників. Втім, українські військовослужбовці досі отримують сухпайки, до складу яких входить чай під торговельними марками компанії "Мономах", писало видання NV Бізнес у квітні цього року.
В Україні "Мономах" позиціонує себе як патріотичну компанію, яка підтримує ЗСУ. До прикладу, на початку 2023 року вона оголосила про запуск благодійної програми з передачі чаю власного виробництва для українських бійців.
Втім, вже навесні того ж 2023 року "Мономах" потрапив до переліку українських виробників, які продовжують постачати свою продукцію до росії. Російські ЗМІ з подивом писали, що попри повномасштабну війну, у російських магазинах і на маркетплейсах можна було знайти близько 40 різних видів чаю Lovare та кави Ferarra.
Ба більше – товари під брендами українського виробника досі можна знайти на найбільшому у росії маркетплейсі Wildberries, який збирає кошти з покупців і сплачує податки у бюджет держави - агресорки.
Рішення РНБО про санкції щодо цієї компанії президент Володимир Зеленський увів у дію ще у липні 2021 року, а конфлікт між її власниками за участі керівника Чечні Рамзана Кадирова та оточення впливового мільярдера Сулеймана Керімова минулого року особисто вирішував російський диктатор Володимир Путін.
Також чай під українським брендом Lovare досі можна знайти і на іншому російському популярному маркетплейсі Ozon, основним власником якого є структури АФК "Система" російського олігарха Юрія Ковальчука, що входить до найближчого кола Путіна.
Нагадаємо, що мільярдер з рф намагається відсудити конфіскований у нього завод в Обухові . Компанія Aeroc Investment Deutschland GmbH, що належить російському мільярдеру Андрію Молчанову через LSR Group, подала позов до Міжнародного центру з вирішення інвестиційних спорів (ICSID) проти України.

Новини рубріки

У Києві затримали чоловіка, який пограбував пожежну частину під час атаки рф
07 липня 2025 р. 20:39
Річниця обстрілу Охматдиту — як РФ вдарила по лікарні з дітьми
07 липня 2025 р. 20:19

У Солом’янському районі ремонтують пошкоджений обстрілом трубопровід: що вже зробили
07 липня 2025 р. 20:16