вологість:
тиск:
вітер:
На обряді "зажинок" на Переяславщині символічний перший укіс зробили захисники України
Культурно-просвітницький захід "Воєнні зажинки – 2025" відбувся у Соснові Студениківської громади 11 липня. Цей старовинний обряд знаменує початок жнив і вже шостий рік поспіль збирає на Переяславщині військових, аграріїв, освітян, митців, науковців, представників влади та гостей із різних регіонів України. Про це повідомляє Переяслав .City, з посиланням на сайт Університету Григорія Сковороди у Переяславі.
Подію провели під гаслом "Захищаємо нашу українську землю та вболіваємо за рідну країну та її врожай". Її організаторами стали Фонд Миколи Томенка "Рідна країна", Університет Григорія Сковороди в Переяславі, Національний історико-етнографічний заповідник "Переяслав" та приватне підприємство "Соснова".
"Зажинки – це старовинний обряд початку жнив, що сягає корінням у глибоку давнину. Він символізує гармонію українців із природою, повагу до землі та вдячність за її дари. У воєнний час зажинки набувають особливого значення, поєднуючи хліборобські традиції з вдячністю захисникам України, які забезпечують можливість працювати на землі", – зазначено в повідомленні університету.
Символічний перший укіс зробили захисники України, продемонструвавши, що українська земля — це не лише поле бою, а й праці та надії. Святкову атмосферу створили виступи народних фольклорних ансамблів "Громиця" з Києва та "Помокляночка", які відтворили традиційний обряд зажинок із піснями та давніми обрядами.
На сайті університету також зазначають, що нині НІЕЗ "Переяслав" працює над тим, щоб обряд зажинок увійшов до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України та світових списків ЮНЕСКО.
Під час урочистого відкриття учасники заходу вшанували пам’ять полеглих у російсько-українській війні хвилиною мовчання. Для гостей виступила заслужена артистка України Олена Білоконь .
"Це свято – про утвердження громадянської ідентичності. Воно гуртує всіх, кому близька українська земля, культура, традиції. На цій землі століттями жили люди, які займалися хліборобством і військовою справою. Сьогодні ми поєднуємо ці традиції. Університет Григорія Сковороди в Переяславі долучається до таких заходів, щоб передати наше коріння майбутнім поколінням", – цитує сайт університету слова Віталія Коцура , ректора Університету Григорія Сковороди в Переяславі.
"Сьогодні в 17-те ми проводимо цей давньоукраїнський обряд зажинок на Переяславській землі. Це не концерт, не мітинг, а спроба усвідомити значимість жнивних традицій. Бо буде хліб – країна буде жити, а в наших умовах – буде хліб, буде і перемога. У воєнний час ці зажинки – воєнні, адже військові дають нам можливість зібрати хліб і здобути перемогу. Українська нація народилась у гармонії з природою, і ми мусимо показати світу унікальність нашої культури!", –сказав виступаючи на заході Микола Томенко , засновник фонду "Рідна країна".
Микола Володимирович у дописі Facebook зазначив, що традицію відтворення давньоукраїнського обряду Зажинок команда Фонду "Рідна країна" відродила в 2008 році на Черкащині, а через 10 років, в 2028 році, на полі Золотоніського району представники Фонду встановили Національний рекорд в номініції "Наймасовіші ЗАЖИНКИ на одному полі", який було відзначено а Національному реєстрі рекордів України. Нині, в 2025 році, відбулися 17 зажинки за ініціативи Фонду.
Голова Бориспільської районної військової адміністрації Руслан Дяченко подякував аграріям і захисникам:
"Дякую організаторам і захисникам за можливість проводити це свято. П’ять років тому я познайомився з обжинками, а тепер розумію, з чого починаються жнива – з зажинок. Аграрії – наша опора, вони наповнюють бюджет і допомагають ЗСУ. Низький уклін! Бажаю, щоб врожай швидше перекочував у комору. Слава Україні!".
"Від імені Заповідника дякую всім, хто допомагає зберігати нашу культурну спадщину. Зустріч на Соснівських полях невипадкова. Дев’ять років ми досліджували унікальну пам’ятку Черняхівської культури IV століття, що увійшла в усі підручники з археології. Завдяки їй село Соснова відоме в історії України" – розповів Олександр Колибенко , заступник генерального директора НІЕЗ "Переяслав" з наукової роботи.
Як повідомили на сайті переяславського вишу, керівник ПП "Соснова" Юрій Павлушко благословив поле та учасників:
"Вітаю з великим святом зажинок! Воно символізує нашу підготовку до збирання врожаю, закладеного ще восени. Сьогодні чекаємо, що Бог дасть великий урожай, і ми досягнемо економічної могутності. У цьому врожаї – перемога України. Серпи, коси, дівчата, які в’яжуть снопи, комбайни – все готове. Божого благословіння, вступаємо в жнива! Слава Україні!"
На сайті Університету Григорія Сковороди також зазначили, що на заході були присутні представники 3-ї окремої штурмової бригади й Міжнародного міжвідомчого багатопрофільного центру підготовки підрозділів НГУ.
Також завітали гості: Сергій Захарін – заступник Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації; Жанна Боднарук – народна артистка України, переможниця багатьох пісенних конкурсів, зокрема "Червоної рути"; Анатолій Карпенко – композитор, лауреат низки музичних конкурсів.

Новини рубріки

Кратне збільшення: в Україні збираються підняти виплати при народженні дитини
12 липня 2025 р. 15:30

Проєкт «Чисте небо»: на Київщині вже перехоплено 700 ударних БпЛА
12 липня 2025 р. 15:18