Єдине в Україні виробництво прошуто працює на Київщині Таке м’ясо можна зробити лише зі свиней, яких не годували антибіотиками

20 липня 2025 р. 10:13

20 липня 2025 р. 10:13


На Київщині працює єдине в Україні виробництво прошуто — в’яленої свинячої ноги, яку сушать не менше двох років за традиційною італійською технологією

Про це повідомляє інформаційний портал " Моя Київщина " із покликанням на "Latifundist.com" .

Журналісти Latifundist.com та Elevatorist.com відвідали унікальне виробництво в межах #агротур_переробка_2025_raiffeisen.

- йдеться у повідомленні.

Прошуто — традиційна італійська страва, подібна до іспанського хамону. Різниця в рецептурі: хамон засипають сіллю і висушують у закритому сухому приміщенні, а прошуто засипають великою кількістю солі і сушать за допомогою сонця і вітру. На смак прошуто м'якіше за хамон і коштує дешевше. Процес сушіння прошуто і хамону може тривати чотири роки, причому більш витримане м'ясо коштує дорожче.

Прошуто, виробництво якого кілька років тому започаткували в Київській області, отримало бренд Tomaso.

Як розповів завідуючий виробництвом Анатолій Сербін, в иробництво прошуто — єдине в Україні. Причин дві. Перша і найбільш очевидна — обмежений попит на цей преміальний продукт. Прошуто (як і хамон) продають в мережах делікатесів, і його немає сенсу ставити на полиці великих продуктових ритейлерів. Тому в спеціальному цеху неподалік Борисполя розвішано 500 свинячих ніг "врожаю" 2021-2024 рр., хоча площі дозволяють сушити півтори тисячі.

Друга і головна причина — прошуто вдається сушити з тварин, вигодованих без використання антибіотиків, які вирощуються на свинокомплексі "Агроплюс2006".

— розповідає Анатолій Сербін, керівник Ham.Lo.

Прошуто є дорогим продуктом. Орієнтовна вага окосту при закупівлі — 12 кг. За два роки витримки свиняча нога усихає до 8,5 кг, а за наступний рік-два вага зменшується ще приблизно на кілограм. При нарізці м'яса "в мінус" йде двокілограмова кістка, тому фінальна вага ноги на продаж — приблизно 5 кг. Кілька років м'ясо дозріває при температурі не вище 12°C. Це витрати на електроенергію, роботу холодильного обладнання, оренду приміщення, спеції тощо. Тому навіть вартість делікатесу має вписуватись в ринок і триматись на рівні імпортного прошуто, як зазначає завідуючий виробництвом.

- підраховує собівартість Анатолій Сербін.

Повернення оборотних коштів у процесі виробництва прошуто дійсно дуже довге. Як розповідає Анатолій Сербін, коли у 2022 р. він закладав свинячі ноги на дозрівання, в країні був зовсім інший ринок преміальних м'ясних продуктів. За час, поки це прошуто дозріло, в Україні популярності набрав сегмент кабаносів, МХП розширив м'ясопереробку на свинину, відкрились нові виробництва ковбасних виробів.

— констатує Анатолій Сербін.

Нагадаємо, що фермерське господарство "Дідух" (ЄДРПОУ 32301498), розташоване у селищі Згурівка Київської області, готове на період дії воєнного стану прийняти евакуйоване підприємство .

Єдине в Україні виробництво прошуто працює на Київщині
Таке м’ясо можна зробити лише зі свиней, яких не годували антибіотиками

Джерело: mykyivregion.com.ua