Парламент ліквідував незалежність НАБУ та САП: рішення підтримали 263 депутати

22 липня 2025 р. 14:56

22 липня 2025 р. 14:56


За відповідне рішення проголосували 263 народні депутати, зокрема:

  • 185 – від фракції «Слуга народу»;
  • 3 – від «Європейської солідарності»;
  • 15 – від «Батьківщини»;
  • 18 – від «Партії захисту житла і майна»;
  • 1 – від «Голосу»;
  • 9 – від «Відновлення України»;
  • 10 – від «За майбутнє»;
  • 17 – від «Довіри».

Під час голосування голова партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко висловила підтримку законопроєкту з трибуни парламенту. Вона жорстко розкритикувала так званих «грантових патріотів» і заявила, що для неї це «світлий день у парламенті». Реакція депутатів «Слуги народу» була позитивною – вони зустріли промову Тимошенко оваціями, а саме голосування супроводжувалося оплесками.

Нардеп Ярослав Железняк прокоментував подію як фактичне припинення незалежності НАБУ та САП, наголосивши на серйозних наслідках ухваленого рішення для антикорупційної системи України.

Крім того, речник Європейської Комісії Ґійом Мерсьє заявив в коментарі кореспондентці Суспільного про стурбованість Євросоюзу подіями навколо Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

«Європейський Союз стурбований нещодавніми діями України щодо її антикорупційних інституцій – НАБУ та САП. Ці установи є ключовими для реформи в Україні та мають діяти незалежно, щоб ефективно боротися з корупцією й зберігати довіру суспільства», — наголосив Мерсьє.

Він додав, що значна фінансова допомога, яку ЄС надає Україні, пов’язана з прогресом у прозорості, судовій реформі та демократичному врядуванні.

«Для вступу до Європейського Союзу Україна повинна мати потужну спроможність протидіяти корупції та забезпечувати стійкість своїх інституцій», — зазначив речник.

Ґійом Мерсьє також запевнив, що ЄС і надалі пильно слідкуватиме за розвитком ситуації та підтримуватиме Україну у дотриманні принципів верховенства права.

Директор НАБУ Кривонос закликав Зеленського не підписувати законопроєкт, який обмежує повноваження НАБУ та САП. Про це повідомили в hromadske з посиланням на брифінг.

«Було знищено антикорупційну інфраструктуру. Те, що створювалось як запит Євромайдану, як запит суспільства, як запит на боротьбу з високопосадовою корупцією сьогодні було знищено», — сказав він.

Також Кривонос заявив, що у разі підписання президентом законопроєкту, який фактично позбавляє НАБУ та САП незалежності, антикорупційні органи працюватимуть над її поверненням разом із міжнародними партнерами. За його словами, вже направлено офіційні звернення до Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки, Міжнародного валютного фонду, а також до посольств низки держав, що підтримують Україну.

Тим часом законопроєкт №12414, який, за оцінками експертів і самих антикорупційних органів, фактично ліквідовує незалежність НАБУ та САП, уже підписаний головою Верховної Ради та переданий на підпис Президенту України.

Нагадаємо, вчора, 21 липня, у співробітників Національного антикорупційного бюро України відбулися слідчі дії, які проводили представники Служби безпеки України та Офісу Генерального прокурора. Пізніше Служба безпеки України спільно з Офісом Генерального прокурора затримала одного з керівників міжрегіонального управління детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова за підозрою у веденні незаконного бізнесу у рф та можливій співпраці з російськими спецслужбами.

Слідство встановило, що Магамедрасулов контактував із народним депутатом-втікачем Федором Христенком (ОПЗЖ), який, за даними СБУ, має зв’язки зі спецслужбами рф та впливає на діяльність НАБУ . За даними слідства, парламентар був агентом фсб рф і відповідав за посилення російського впливу на Національне антикорупційне бюро України. Наразі йому заочно повідомлено про підозру.

Пізніше НАБУ оприлюднило офіційну позицію щодо масштабних обшуків , які 21 липня провели СБУ та Офіс Генерального прокурора. За даними НАБУ, йдеться про щонайменше 70 обшуків, що стосуються понад 15 працівників Бюро. У НАБУ заявляють, що в переважній більшості випадків слідчі дії відбуваються без судових ухвал.

Водночас в САП наголосили, що працівники СБУ без офіційного попередження, передбаченого чинним законодавством , з’явилися до САП з перевіркою на предмет дотримання законодавства щодо державної таємниці. У межах цієї перевірки співробітники СБУ отримали доступ до конфіденційних матеріалів, зокрема – до всієї інформації про негласні слідчі дії, оперативні заходи та спецоперації, які наразі здійснюють Національне антикорупційне бюро України та САП.

22 липня Служба безпеки України та Офіс Генерального прокурора викрили нові факти витоку службової інформації з Національного антикорупційного бюро. Під час обшуків у помешканні родичів народного депутата Федора Христенка (ОПЗЖ), якого підозрюють у державній зраді, правоохоронці вилучили документи з обмеженим доступом.

Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура оприлюднили спільну заяву щодо загрози , яку несе законопроєкт №12414 у редакції, підготовленій до другого читання. У відомствах вважають: документ фактично ліквідує незалежність САП і НАБУ, перетворюючи їх на підрозділи, підконтрольні Генеральному прокурору.

Фото: з відкритих джерел

Парламент ліквідував незалежність НАБУ та САП: рішення підтримали 263 депутати

Джерело: www.kyivschina24.com

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua