У Білоцерківській громаді обговорено зміни до сплати оренди земельних ділянок Проєктом рішення пропонували затвердити Порядок, за яким розраховуватиметься плата за користування з...

24 липня 2025 р. 09:58

24 липня 2025 р. 09:58


Під час засідання круглого столу обговорили проєкт рішення БМР, який встановлює порядок плати за користування земельними ділянками комунальної власності

Про це повідомляє інформаційний портал " Моя Київщина " із покликанням на матеріали Еспресо: Біла Церква.

За словами заступника міського голови та координатора роботи Управління регулювання земельних відносин БМР Олега Усенка, необхідність розроблення  даного проєкту рішення виникла з кількох причин:

  • Чинне рішення, відповідно до якого наразі здійснюється нарахування орендної плати за користування земельними ділянками, було ухвалене ще у 2014 році. Відтоді відбулися істотні зміни у законодавстві: як у Податковому кодексі, так і в Земельному.
  • Раніше розрахунок орендної плати здійснювався з урахуванням виду цільового використання земельних ділянок, однак чинне законодавство більше не передбачає такої класифікації, що також зумовлює потребу у приведенні регуляторного акта у відповідність до норм права.
  • Необхідно врегулювати питання, пов’язаних із правом користування земельними ділянками.

Згідно з частиною першою статті 102 Земельного кодексу України, право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови виникає на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка має намір її використовувати.

Однак на рівні законодавства не визначено порядок нарахування плати за користування такими ділянками, що створює правову прогалину.

-  зазначає Олег Усенко.

Проєктом рішення пропонують затвердити Порядок, за яким розраховуватиметься плата за користування земельними ділянками, що належать громаді.

Зокрема, документ містить:

  • правила нарахування орендної плати за землю комунальної власності, у тому числі якщо на ділянці розташований водний об’єкт;
  • умови користування землею для сільськогосподарських потреб - емфітевзис або під забудову - суперфіцій;
  • чіткий алгоритм розрахунку плати за оренду та інші форми користування земельними ділянками;
  • визначення відповідальності у випадках порушення законодавства щодо плати за землю.

У ході засідання начальниця управління регулювання земельних відносин БМР Олеся Борзак наголосила, що метою цього рішення є впровадження відкритих методів регулювання земельних відносин, вдосконалення процедури встановлення розміру плати за користування земельними ділянками комунальної власності на території нашої громади та створення єдиних засад визначення та справляння плати за користування ними.

Під час засідання "круглого столу" учасники надали низку пропозицій і зауважень. Вони стосувалися, зокрема:

  • визначення розміру орендної плати у випадках, коли земельна ділянка орендується разом із водним об’єктом;
  • можливості перегляду встановлених ставок;
  • відповідальності орендарів за несвоєчасну сплату.

Окрему увагу викликало питання саме відсоткових ставок орендної плати. Як пояснили доповідачі, ставки були сформовані з урахуванням раніше діючого рішення, а також нормативної грошової оцінки земель.

Прозвучали пропозиції щодо зниження ставок оренди для землі з цільовим призначенням під комерційну чи промислову діяльність, зокрема для сіл громади. Також було запропоновано розділити ставки для орендарів з міста і з сільської місцевості.

Окрім цього, учасники обговорення ініціювали зменшення ставок для певних категорій земель, зокрема:

  • для зелених зон і насаджень;
  • для догляду за водними об’єктами та прибережними захисними смугами;
  • для рибогосподарських потреб;
  • для природоохоронних територій, які використовуються з науковою, освітньою чи виховною метою.

Усі озвучені пропозиції та зауваження будуть враховані під час доопрацювання проєкту рішення. Документ буде направлено до Державної регуляторної служби для погодження, а після цього - винесено на розгляд БМР.

У разі його затвердження, рішення набере чинності з 1 січня 2026 року - на початку нового бюджетного періоду.

Нагадаємо, Київщина входить до трійки лідерів за ціною на сільгоспземлі : від початку 2025 року в області уклали понад 4,7 тис. угод купівлі-продажу землі, поступаючись лише Полтавщині та Вінниччині.

У Білоцерківській громаді обговорено зміни до сплати оренди земельних ділянок
Проєктом рішення пропонували затвердити Порядок, за яким розраховуватиметься плата за користування з...

Джерело: mykyivregion.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua