Штраф чи тюрма: яка відповідальність після неявки за повісткою

28 липня 2025 р. 13:30

28 липня 2025 р. 13:30


Яка відповідальність за неявку по повістці

Тип повістки визначає, якою буде відповідальність за її ігнорування.

Якщо йдеться про повістку для уточнення даних чи проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), то в разі неявки настає адміністративна відповідальність — штраф від 17 до 25 тисяч гривень.

У таких випадках ТЦК звертається до поліції, щоб оголосити людину в розшук. Якщо особа потрапила до розшуку, у застосунку «Резерв+» це може відображатися як порушення військового обліку. При перевірці документів на блокпостах чи в інших ситуаціях чоловіка можуть доставити до найближчого ТЦК для з’ясування обставин.

Утім, деякі штрафи можна скасувати і без суду — наприклад, якщо повістку було оформлено з порушеннями або надіслано без належного повідомлення. У таких випадках можна звернутися до Укрпошти по офіційне підтвердження і надати його до ТЦК. За словами юристів, іноді цього достатньо, аби зняти людину з розшуку без сплати штрафу.

Якщо ж чоловік проігнорував бойову повістку, ситуація набагато серйозніша — це вже кримінальна відповідальність.

«Таку повістку видають тільки після того, як людина уточнила дані, пройшла ВЛК і визнана придатною до служби», — пояснює Ярослав Хлівний.

У разі неявки відкривають кримінальне провадження за статтею 336 Кримінального кодексу України — ухилення від призову під час мобілізації, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років.

Поважні причини не з’явитися

Чинне законодавство допускає низку причин, які визнаються поважними для неявки до ТЦК.

Як зазначає юрист Ярослав Звоненко, їх перелік міститься в пункті 23 постанови Кабінету Міністрів №560 від 16 травня 2024 року. Зокрема, це:

  • стихійне лихо або інша природна перешкода;
  • хвороба самого військовозобов’язаного (за наявності довідки з державної лікарні);
  • бойові дії або їх наслідки в районі проживання;
  • смерть близького родича (батьків, дитини, подружжя, рідних брата/сестри, дідуся чи бабусі, а також близьких родичів подружжя).

У разі виникнення поважної причини, потрібно повідомити про неї ТЦК протягом трьох днів, а після її завершення — з’явитися до ТЦК не пізніше ніж за сім діб.

Адвокат Хлівний уточнює: якщо причина поважна, наприклад, перенесена хірургічна операція, «бойову» повістку можуть перепризначити на іншу дату.

Фото: з відкритих джерел

Штраф чи тюрма: яка відповідальність після неявки за повісткою

Джерело: www.kyivschina24.com

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua