Медовий, Яблучний і Горіховий Спаси: коли святкуємо у 2025 році

28 липня 2025 р. 14:39

28 липня 2025 р. 14:39


Спаси — це одні з найулюбленіших християнських свят українців. У 2025 році, після переходу на новоюліанський календар, їхні дати змінилися, але глибинні традиції — залишилися. Переяслав .City розповідає, коли відзначатимемо Медовий, Яблучний і Горіховий Спаси в 2025 році, і що кожне з цих свят символізує.

Нові дати Спасів у 2025 році

Назва "Спас" походить від Ісуса Христа, який, за віруванням, взяв на себе гріхи людства та врятував його від загибелі. Тому свято є нагадуванням про Спасителя та Його жертву.

  • Медовий Спас (Маковія) 1 серпня (раніше 14 серпня).
  • Яблучний Спас (Преображення Господнє) 6 серпня (раніше 19 серпня).
  • Горіховий Спас (Хлібний) 16 серпня (раніше 29 серпня).

Три Спаси — це не лише дні календаря. Це частина культурної й духовної спадщини, яка об’єднує покоління, укорінює зв’язок із землею, природою, вірою та працею.

Що символізують три Спаси?

Це свято вшановує пам’ять семи мучеників Макавеїв. У храмах у цей день відбуваються богослужіння, освячують мед, мак і воду. 1 серпня — час збору меду, і освячений мед вважається цілющим. В цей день традиційно готують страви з маком та медом, наприклад, макові рулети, пироги з маком та медівники.

Маковійчики, зібрані з польових квітів, маку, колосків та лікарських трав, стають оберегами для дому, захищаючи від злих сил та негараздів протягом року. Такі обряди символізують очищення тіла й душі перед початком Успенського посту.

"Маковійчики" до свята Фото: з фб-сторінки Ковалинського будинку культури/2023 року "Маковійчики" до свята

Цей день вважається головним із трьох Спасів. За Євангелієм, Христос узяв трьох учнів – Петра, Якова та Іоана – на гору, де його обличчя засяяло, а одяг став білим, як сніг. Ця подія символізує перемогу світла над темрявою і закликає вірян до духовного преображення. У церквах цього дня освячують яблука, груші, сливи та виноград, дякуючи Богу за плоди землі. Віруючі також готують різні страви з яблук, зокрема пироги, та діляться ними з рідними та близькими.

У цей день прийнято не працювати, не сваритися, не лихословити та не думати про погане. Це свято символізує преображення Ісуса Христа, перемогу світла над темрявою, оновлення духовне та фізичне.

У народі вважається, що після Яблучного Спаса літо йде на спад, і починається осінь.

Горіховий Спас закриває цикл трьох свят. Його ще називають Хлібним Спасом або Перенесенням Нерукотворного Образу Господнього. Це свято пов’язане з перенесенням до Константинополя тканини, на якій чудесним чином з’явився лик Христа.

Горіховий Спас – це час, коли селяни починали збирати ліщину, пекти хліб із нового борошна й торгувати домотканими полотнами. Після свята починали заготовляти овочі, фрукти й зерно на холодну пору.

Кожен Спас – це нагода зібратися з родиною, згадати предків і відчути себе частиною великої традиції. Тож нехай Медовий, Яблучний і Горіховий Спас у 2025 році принесуть вам радість, здоров’я й достаток!

коли спас маковія яблучний хлібний

Реклама

Медовий, Яблучний і Горіховий Спаси: коли святкуємо у 2025 році

Джерело: pereiaslav.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua