вологість:
тиск:
вітер:
На Кiровоградщинi хлопцю з ВIЛ вiдмовили у вступi до коледжу
Олександр (iм’я змiнено) з дитинства знав, що буде спортсменом. Так сталося, що неподалiк нього проживав тренер. Через двiр хлопчик бачив, як той тренується. Просився i сам, але було рано. Проте вiн настiльки був наполегливий, що з дошкiльного вiку хлопця взяли до секцiї.
«Саша настiльки захопився спортом з маленького, що жодного разу не казав, що йому важко. Щоразу досягав нового. Було перше змагання i перше мiсце. Вiдтодi лише наполегливiсть, ретельнi заняття, отримання кубкiв, медалей, дипломiв. Спорт для нього – це все», – розповiдає мама Дарина (iм’я змiнено).
Олександр народився з ВIЛ. Вiн знав, що має ВIЛ-iнфекцiю i повинен щодня приймати медичне лiкування – АРТ-терапiю. Це безплатне i доступне лiкування, завдяки якому життя ВIЛ-позитивних людей є повноцiнним. Вiдповiдно, жодних протипоказань вiд лiкаря щодо занять спортом не було.
Пiсля закiнчення 9-ти класiв хлопець вирiшив пов’язати своє життя зi спортом. Зiбрав пакет документiв i подав у приймальну комiсiю коледжу на спецiальнiсть «Фiзична культура».
«Але слова, якi ми чули тут – приголомшили. Нам сказали, що син не зможе навчатися через ВIЛ. Адже у разi травми – з ним може щось трапитися, а нiхто не хоче нести вiдповiдальнiсть за його життя. У нас був шок. Син так жив цим захопленням», – згадує Дарина.
Жiнка каже, що вперше стикнулися з подiбним. Вона звернулася до лiкуючого лiкаря для уточнення, чи дiйсно у сина є ризики займатися спортом. Проте порада була очевидна: «Можна».
«Лiкарка запевнила, що це порушення прав на освiту, що потрiбно вiдстоювати свої права. Так вона порадила нам звернутися до благодiйної органiзацiї «100 вiдсоткiв життя. Кропивницький», яка вiдстоює права людей з ВIЛ. Власне, так почався наш шлях, щоб вiдстояти можливiсть отримати освiту», – розповiдає мама Дарина, додаючи, що син отримує у благодiйнiй органiзацiї соцiальний супровiд у рамках проєкту «100 вiдсоткiв життя та якiсних послуг на Кiровоградщинi», що пiдтримано Глобальним фондом.
У благодiйнiй органiзацiї пояснюють, що цей випадок стигматизуючий. Тому одразу взялися за його вирiшення.
«Жодних правових чи медичних заборон на вступ дiтей, якi живуть з ВIЛ, до освiтнiх закладiв України немає. Згiдно iз законами «Про запобiгання захворюванню на ВIЛ-iнфекцiю та СНIД», «Про освiту», а також мiжнародними стандартами прав дитини, всi дiти мають рiвний доступ до освiти, незалежно вiд стану здоров’я чи ВIЛ-статусу. Крiм того, згiдно з Наказом МОЗ та МОН № 518/674 вiд 20.07.2009 року, при вступi на освiтнi програми фiзкультурного, абiтурiєнт має належати до так званої Основної групи стану здоров’я. е пiдтверджується довiдкою за формою № 086-о, яку видає медична комiсiя пiсля огляду. У випадку з дитиною, яка звернулася за допомогою, висновок за формою 086-о було надано, i в ньому вказано приналежнiсть до основної групи. Отже, немає жодних пiдстав обмежувати право на вступ», – коментує юрист БО «100 вiдсоткiв життя. Кропивницький» Арсен Арутюнян.
Благодiйною органiзацiєю це питання було винесено на розгляд Координацiйної ради з питань протидiї туберкульозу, ВIЛ/СНIДу. Голова правлiння Юлiя Чабанюк звернулася до департаменту освiти i науки обласної вiйськової державної адмiнiстрацiї з усним запитом розглянути даний випадок та вплинути на ситуацiю. Заступник директора департаменту Володимир Таборанський взяв його вирiшення пiд особистий контроль.
«Питання було оперативно розглянуте керiвником закладу, детально опрацьоване працiвниками приймальної комiсiї, забезпечено дотримання вимог законодавства», – коментує результат рiшення даного випадку Володимир Таборанський.
Потому приймальна комiсiя прийняла пакет документiв. Наразi Олександр здав iспити та готується до навчального року на спецiальностi, про яку мрiяв.
«Наше завдання, як правозахисної органiзацiї — стояти на сторожi прав людей з уразливих груп, захищати їх iнтереси у взаємодiї з державними структурами. Ми взаємодiємо з органами влади, медичними установами та закладами освiти, аби гарантувати справедливiсть i рiвнiсть», – наголошує голова правлiння Юлiя Чабанюк.
Якщо ви належите до вразливих груп i вашi права порушуються, звертайтеся за безоплатною допомогою до БО «100 вiдсоткiв життя. Кропивницький». Адреса: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2 (будинок побуту), 6 поверх, каб. 614.
Телефон: 067 005 53 03.
З етичних мiркувань у статтi змiнено iмена, не вказано вид спорту, в якому хлопець себе реалiзував, та навчальний заклад.
Вікторія Семененко

Новини рубріки

На Кіровоградщині обіцяють грозу протягом найближчої години
23 липня 2025 р. 16:15

Коли лінь готувати – виручає доставка від Sushi Master
23 липня 2025 р. 15:47

Малюнок школярки з Кіровоградщини переміг у конкурсі “Малюю шеврон”
23 липня 2025 р. 15:22