«Націоналізація» майна в Криму стала «інструментом тиску на нелояльних до РФ кримчан» – «КримSOS»

02 квітня 2025 р. 20:53

02 квітня 2025 р. 20:53


«Націоналізація» об'єктів права власності, що проводиться російською владою в Криму, є «одним з інструментів тиску на нелояльних жителів» анексованого півострова. Таку думку висловив адвокаційний експерт правозахисної організації «КримSOS» Артем Олійник.

«Націоналізація майна дозволяє забезпечити матеріальні вигоди для лояльних груп населення та переселенців з росії, водночас посилюючи тиск на незгодних з політикою РФ мешканців Криму. Такі дії є частиною ширшої політики Росії, спрямованої на реалізацію проєкту «національної величі» в Криму, а накопичені соціально-політичні проблеми РФ вирішує коштом прав українців, кримських татар та релігійних громад», – наголошує Артем Олійник .

Напередодні в російському Міністерстві майна та земельних відносин Криму повідомили, що у Криму за 2024 рік до переліку «націоналізованого» майна увійшло понад 900 об'єктів , що належать 112 фізичним та юридичним особам.

Як стверджується, від реалізації «націоналізованого» майна до російського бюджету Криму надійшло близько 2,8 млрд рублів, а від реалізації майна – понад 3,4 млрд рублів.

У «КримSOS» підрахували, що загалом російська влада Криму «націоналізувала» близько 3,5 тисячі об'єктів власності у 2022-2024 роках, з яких 1,2 тисячі – у 2024 році. Від «націоналізації» майна українських власників до бюджету російської влади Криму надійшло 4,8 млрд рублів.

На тлі повномасштабної війни РФ проти України російська влада посилила процес вилучення майна. 2023 року Константинов заявив про «націоналізацію» понад 2500 об'єктів. До цього переліку увійшли активи бізнесмена Ігоря Коломойського, будинок Меджлісу кримськотатарського народу та квартири дружини президента України Олени Зеленської.

У свою чергу, Україна та міжнародна спільнота розглядають ці дії як незаконне привласнення власності, що порушує міжнародне право. Київ неодноразово наголошував, що після повернення Криму під контроль України всі акти «націоналізації» будуть анульовані, а майно – повернуто власникам.

Найчастіше російська влада заявляє, що кошти, отримані від продажу «націоналізованого» майна, підуть на підтримку учасників війни проти України.

«Націоналізація» майна в Криму стала «інструментом тиску на нелояльних до РФ кримчан» – «КримSOS»

Джерело: ua.krymr.com