вологість:
тиск:
вітер:
Підсумки 2024 року - Сіверськодонецьк: нова назва, новий керівник МВА, 90-річчя і третій рік в окупації
Рік, що минає став черговим складним роком для Сіверськодонецька, його колишніх і нинішніх мешканців.
Верховна Рада змінила назву міста, на що містяни відреагували негативно, а президент змінив очільника міської військової адміністрації. Питання житла для переселенців з Сіверськодонецька стоїть дуже гостро, МВА обіцяє втілювати житлову програму, але поки невідомо, наскільки успішно.
Цього року Сіверськодонецьк відзначив 90-річчя, з цієї нагоди місцева адміністрація хотіла витратити 600 тисяч гривень на видання книги про місто. Після запеклих дискусій серед лідерів думок і мешканців кошти перенаправили на дрони. Та й загалом релоковані місцеві комунальні підприємства тепер виробляють БПЛА, оскільки давно вже не опікуються інфраструктурою міста. Тим часом Сіверськодонецьк в окупації жив своїм життям з відсутнім зв’язком й іншими проблемами.
Тож SD.UA згадує усі визначні події для нашого міста 2024 року.
Сєвєродонецьк став Сіверськодонецьком
19 вересня Верховна Рада змінила топонім Сєвєродонецьк на Сіверськодонецьк. Розмови про назву міста точилися ще з 2015 року, і загострилися вони з початком повномасштабного вторгнення. Декомунізація тут ні до чого, необхідність зміни назви пояснили тим, що топонім Сєвєродонецьк не відповідає українському правопису.
Міська військова адміністрація провела громадські слухання і просувала назву Сіверодонецьк, цей варіант раніше підтримував Комітет Верховної Ради. 78,9% мешканців громади, які пройшли опитування, підтримали залишити назву Сєвєродонецьк. Докладніше про це ми писали у статті “Сіверськодонецьк. Зміни відбулися?”
Але, попри все, переймкнування офіційно відбулося.
Судячи з коментарів у соцмережах, містяни, здебільшого вже колишні, бо евакуювалися через бойові дії і окупацію, сприйняли цей факт болюче та негативно. А військові адміністрації, як обласна, так і міська, після рішення ВР просто скорилися і проти не виступали.
Тож з цього року назва Сєвєродонецьк існує тільки в окупації, українською мовою назва міста - Сіверськодонецьк, це обов’язково для усіх.
90-річчя Сіверськодонецька
Обласний центр Луганщини відзначив свій ювілей в окупації, його колись затишні будинки, крамниці, школи, виші, театр обвуглені та напівзруйновані.
Російська окупаційна влада святкування не влаштовувала, пояснюючи пропагандистським ЗМІ це рішення безпековою ситуацією, хоча насправді святкувати нема що - картинка для тих же російських ЗМІ була б непрезентабельна. Хімічний гігант “Азот” зруйнований, пів міста у руїнах - звільнили так звільнили “освободітєлі” від нормального життя і перспектив. Проте місцевий гауляйтер Моргунов, говорячи про 90-річний ювілей Сіверськодонецька, не посоромився розповідати, як місто “динамічно розвивається”.
Тим часом після нашої статті “Книга про Сєвєродонецьк за 600 тисяч: що відбувається довкола відзначення 90-ї річниці міста” лідери думок і представники влади вели довгі дискусії на тему, чи варто витрачати кошти на книгу під час війни. У розпорядженні МВА не було ані назви книги, ані накладу. І лише під час обговорення цієї теми у соцмережах з’ясувалося, що мова йде про видання книги журналіста та письменника Семена Перцовського про історію Сіверськодонецька коштом міського бюджету. Після того, як громадськість і міська адміністрація провели онлайн-дискусію, процес призупинився. Пізніше влада ухвалила рішення перенаправити кошти на закупівлю дронів.
Проте Харченко наприкінці грудня виступив за повторне обговорення теми видання книги Перцовського про історію Сіверськодонецька.
Згадати історію Сіверськодонецька пропонуємо за допомогою статті про те, як народжувалося місто і також нагадуємо 10 фактів про обласний центр Луганщини, які мало хто в Україні знає .
Новий керівник Сіверськодонецької МВА
30 вересня 2024 року президент призначив нового керівника Сіверськодонецької міської військової адміністрації. Замість Олександра Стрюка тепер на цій посаді Олексій Харченко.
Цей посадовець народився в Узбекистані, більша частина його життя пройшла у Житомирі. Був прикордонником, у 2020 році обрався депутатом Житомирської міськради від партії “Слуга народу”, працював у Державній інспекції архітектури та містобудування України'.
Сам Харченко в інтерв’ю SD.UA заявляв, що Луганщина займає в його біографії чималу частину” Я проходив службу в Луганській області з 2009 по 2013 рік - був прикордонником. Працював у самому Луганську, а у Сіверськодонецьку був як турист. Приїхав, ходив по місту, дивився. Але загалом Луганська область у моїй біографії чималу частину життя займає”.
Він назвав пріоритети своєї роботи у Сіверськодонецькій МВА - підвищення ефективності комунікації, взаємодії та підтримки ВПО, військових.
Після призначення керівником МВА Харченко створив відділ з питань ветеранів, у спадок від Стрюка йому залишилася заступниця Тетяна Верховська, загалом кількість його заступниць - три.
Також відомо, що МВА за ініціативою Харченка планує навесні 2025 року провести саміт Сіверськодонецької громади.
Найболючіше питання для сіверськодончан-ВПО, це житло. Харченко оголосив , що для мешканців Сіверськодонецької громади у 2025 році міська адміністрація має намір втілювати житлову програму.
Реалізуватиме програму “Сєвєродонецьке агентство інвестицій та розвитку”. Для цього статутний капітал комунального підприємства збільшили на 100 мільйонів гривень. “Все це - гроші громади. І їх не буде витрачено на зарплати чиновникам. Ця сума піде на придбання житла для ВПО Сіверськодонецької громади”, - сказав Харченко.
КП Сіверськодонецька почали виробляти дрони та будувати фортифікації
Релоковані комунальні підприємства Сіверськодонецька тепер будуть не просто отримувати фінансування на зарплати, не здійснюючи своїх прямих обов’язків, а займатися іншими справами.
МВА вирішила, що КП “Світанок” буде займатися фортифікаціями, Сіверськодонецький водоканал - дронами, й агенція інвестицій - реалізацією житлового проєкту, про який йдеться вище.
“Всі інші комунальні підприємства в рамках оптимізації, яку я почав, на жаль поки існуватимуть у вигляді головного бухгалтера і директора в одній особі, де це можливо. Для того, щоб здавати звітності. Для того, щоб всю бюрократичну роботу виконувати, бо ніхто не скасовував ні звітності, ні ведення обліку”, - запевнив керівник МВА Харченко. Також він зазначив, що усім керівникам комунальних підприємств зменшили коефіцієнт зарплат до мінімально допустимих.
В історії Сіверськодонецька це унікальний випадок, щоб водоканал займався дронами. Про це стало відомо у грудні. За словами Харченка, протягом неповних двох тижнів підприємство вже отримало замовлень більш ніж на десятки виробів, за які й отримає кошти. 14 грудня Харченко повідомив, що вже передав луганським прикордонникам для випробувань п'ять дронів, які виготовило КП за новим напрямом діяльності.
Протягом 2024 року SD.UA багато писав про високі зарплати, які отримують керівники релокованих комунальних підприємств, про багатомільйонні збільшення статутного фонду. Тож таке реформування діяльності релокованих КП і зменшення видатків, можемо вважати відповіддю на наші публікації.
“Луганський характер” у Сіверськодонецьку
Тим часом російські гауляйтери впритул узялися перевиховувати українських дітей на окупованій Луганщині. На початку нового навчального року там оголосили про впровадження у школах концепту “луганський характер”. Мало хто про це пам’ятає, але місцева шкільна програма “луганський характер” існувала ще у 2012 році, коли областю керувала Партія регіонів.
У самопроголошеній “лнр” “Луганський характер” “приправили” радянською системою освіти виховання “патріотів”, щось на кшталт “октябрят і піонерів”. У кожному класі шкіл окупованого регіону формують “загін перших”. Найменших дітей у таких загонах називатимуть “сєнтябрятами”- на честь дня “приєднання” окупованих територій до рф 30 вересня. Учнів середніх класів - “піонери луганської народної республіки”. А десятикласники мають “заслужити” звання “трудівник”.
У Сіверськодонецьку першачків посвятили в “орлята-сєнтябрята”. Гауляйтер міста Микола Моргунов заявив, що одна з якостей “Луганського характеру”, яку виховуватимуть у дітях - “вірність вітчизні”, тобто росії.
В окупованому Сіверськодонецьку досі немає зв’язку та не вистачає лікарів
Загалом життя в Сіверськодонецьку під прапором рф у третій рік окупації є лише блідою подобою того, яке було ще у січні 2022 року. До вторгнення рф населення міста тільки офіційно складало понад 99 тис. людей. Зараз, на кінець 2024 року, за повідомленням ЗМІ “лнр”, кількість населення у Сіверськодонецьку лише близько 35-40 тисяч.
Але навіть на таке небагаточисельне вже можна сказати містечко не вистачає найнеобхіднішого - лікарів. Містяни вимушені під час комендантської години, о третій ранку, займати чергу, щоб потрапити на прийом . Єдиний безкоштовний терапевт у місті працює три дні на тиждень. Водночас з’явилися приватні лікарі, які беруть за прийом 2 тисячі рублів. Але задля вирішення серйозних проблем із здоров’ям, наприклад на операції, мешканцям доводиться їхати у Луганськ.
У разі окупації території відповідальність за забезпечення населенню доступу до медичної допомоги за міжнародним правом, зокрема за Женевськими конвенціями, покладається на окупаційну владу.
“Якщо говорити конкретно про охорону здоров’я, то на окупованих територіях медичні заклади мають так само працювати та надавати необхідні послуги тим пацієнтам, які залишились там (або приїхали), також повинні проводитися відповідні профілактичні заходи для запобігання різних інфекційних захворювань”, - прокоментувала правозахисниця Української Гельсінської Спілки з прав людини Наталія Єсіна для SD.UA.
Ще одне надбання цивілізації, від якої мешканців Сіверськодонецька звільнили росіяни на 2,5 роки, - мобільний зв’язок. З приводу цього сіверськодончани скаржилися регулярно і заїжджим російським блогерам, передаючи “привіт путіну”, і гауляйтерам, і у соцмережах. Щоб отримати медичну допомогу, наприклад ввечері або вночі, доводилося бігти та шукати телефонний автомат.
У 20-х числах жовтня місцеві мешканці повідомили SD.UA, що у місті з'явилися інтернет та мобільний зв'язок від оператора “Миранда”. Проте тривало це недовго.
Але вже 19 грудня стало відомо, що оператор увів спеціальний тариф для жителів Сіверськодонецька, Лисичанська, Рубіжного та Кремінної, який неможливо підключити, не виїжджаючи звідти. “Зв’язку немає, а тариф є”, - писали місцеві.
У Сіверськодонецьку в 2024 році окупанти вперше почали демонтувати будинки, нові не будуватимуть
Окупанти почали демонтувати багатоповерхівки, які не підлягають ремонту. Поки що демонтаж ведуть на вулицях Донецька, Миколи Леонтовича (Маяковського), Науки. Але, на відміну від того ж Маріуполя, де демонтажем будинків зайнялися ще у 2022 році, а на їхньому місці будують нові, у Сіверськодонецьку нове будівництво не передбачається.
Це й зрозуміло, Маріуполь привабливий для росіян для переселення через наявність моря, а Сіверськодонецьк, розташований серед пісків, горілого лісу та зруйнованого хімзаводу “Азот”, нікого не зацікавить.
росії не вдалося окупувати 100% території Луганської області
Якщо казати в цілому про Луганську область, то важливо виділити те, що росії досі не вдалося окупувати її на 100%. Все завдяки українським захисникам, які б’ються за кожен клаптик нашої землі.
Нагадаємо, окупація Луганщини почалася о 2014 році, тобто вислів “Київ за три дні” для рф перетворився у 10 років на Луганщині.
Судячи з карт DeepState та повідомлень Американського інституту війни, росіянам все ж вдалося окупувати Балку Журавку у жовтні цього року.
Оборону на напрямку Білогорівки, від якої ще внаслідок окупації у 2022 році не залишилося нічого, веде 81 окрема аеромобільна Слобожанська бригада ДШВ ЗСУ. Але водночас Білогорівка – найбільший та останній населений пункт області на Сіверському напрямку, за який досі йдуть бої.
Джерело: sd.uaНовини рубріки
Росіяни намагалися штурмувати в Білогорівці, - Лисогор
03 січня 2025 р. 09:01
Сіверськодонецька громада опрацювала майже 17 тисяч заяв про пошкоджене в обстрілах майно
02 січня 2025 р. 19:08
У луганському гумхабі у Рівному прийматиме ендокринолог
02 січня 2025 р. 18:15