Головне з інтерв'ю Зеленського: як рф вбивала російськомовних, про ядерну зброю, Такера Карлсона і "зад...

05 лютого 2025 р. 11:00

05 лютого 2025 р. 11:00


Президент Володимир Зеленський дав інтерв'ю англійському журналісту Пірсу Моргану, його опублікували ввечері, 4 лютого.

Наводимо основні заяви Зеленського.

Про військову допомогу США і Європи

Військова допомога критично важлива. Хоча підтримка з боку США не припинена, затримки чи обмеження можуть призвести до втрати територій. Сьогодні США забезпечують близько 30% обороноздатності України. Уявіть, що станеться, якщо ми втратимо ці 30%.

Наслідки не обмежаться Україною: якщо американська допомога припиниться, це вплине на європейських лідерів і послабить усю коаліцію. Ми не лише залежатимемо від американської допомоги, а й зіткнемося з ризиком припинення європейської підтримки. Це буде не просто 30 % чи 35 % – ми можемо втратити щонайменше 60% від загального обсягу допомоги. Ризик територіальних втрат і перемоги путіна значно зросте. І це дуже серйозна загроза.

Про втрати росії у війні в Україні

росія вже зазнала величезних втрат: 300–350 тисяч військовослужбовців загинули, 50–70 тисяч зникли безвісти, 600–700 тисяч поранені. Це приблизні цифри. Співвідношення втрат становить один загиблий до двох поранених, тому що їхня польова медицина слабша. Вони часто залишають своїх поранених солдатів на полі бою.

Але попри ці втрати росія не готова закінчити цю війну. Вони не хочуть миру. Наступного разу вони заявлятимуть, що готові до прямих переговорів із президентом Трампом. Вони скажуть, що Україна не потрібна, що це глобальна війна між росією і НАТО і що вони будуть вести переговори тільки зі США. Але це лише черговий привід, щоб продовжити війну. Єдина мета путіна – щоб Україна перестала існувати.

Про вибори і легітимність

Очевидно, чому я не вписуюся в плани росіян. росії потрібна маріонетка в Києві – людина, яку вони контролюють. До війни вони вже мали вплив у нашому парламенті. Вони контролювали одну з найбільших політичних партій і робили все, щоб Україна не могла остаточно обрати європейський шлях.

Путіну байдуже, хто буде президентом України, головне, щоб це був хтось із антизахідною, антиєвропейською, антинатовською позицією. Хтось, хто вважає НАТО ворогом, – саме так, як Кремль змальовує Альянс для росіян.

Щодо моєї легітимності: мене обрали 73% українців. Я завжди був прихильником виборів. Але під час війни вибори вимагають конституційних змін і серйозних правових доопрацювань. Ключове питання стосується не лише правових аспектів, а й людського чинника. Як голосуватимуть солдати в окопах? А як щодо мільйонів українців на окупованих територіях? Чи їхні голоси більше не мають значення? А як щодо 8 мільйонів українців, які через війну опинилися за кордоном?

Вибори відбудуться після завершення гарячої фази війни та скасування воєнного стану. Ми захищаємо демократію, і вибори надзвичайно важливі. Але будьмо відвертими: припинення воєнного стану зараз – це саме те, чого хоче путін. Якщо воєнний стан буде скасовано, більша частина нашої армії повернеться додому – це їхнє право. Але хто тоді захищатиме Україну? Без гарантій безпеки росія вторгнеться знову.

Ми не можемо порушувати Конституцію України, не можемо визнавати окуповані території російськими. Ці землі є тимчасово окупованими, і це означає тимчасово. Незалежно від того, чого хоче путін чи хтось інший за кордоном, ми ніколи не визнаємо їх російськими. Не може бути компромісів у питанні суверенітету.

Чому Україна в НАТО - це теж вигода для рф

"Мінська-3" не буде. Це не гарантія безпеки. Україні потрібні реальні гарантії. НАТО гарантує, що путін навряд чи вторгнеться знову. НАТО також зміцнює свою власну безпеку завдяки сотням тисяч українських військовослужбовців. Це вкрай важливо для всіх.

Навіть для росії членство України в НАТО є гарантією того, що ми не будемо прагнути помститися військовим шляхом. Натомість ми вирішуватимемо суперечки дипломатично. Ось чому я сказав, що НАТО – це гарантія для всіх, стабільна й економічно вигідна.

Чому путін насправді напав на Україну

путін окупував Крим і Донбас, а через вісім років розпочав повномасштабну війну. На той час Україна не була ні членом НАТО, ні членом ЄС, ні навіть кандидатом на вступ до ЄС і не мала запрошення в НАТО. Тож будьмо відвертими: причини були іншими. Ми прагнули вступити в НАТО заради безпеки, не більше. Але навіть тоді кілька країн не підтримували нашого членства в НАТО.

Це доводить, що виправдання путіна для вторгнення в Україну не мало нічого спільного з НАТО. Навпаки, його агресія підштовхнула більше країн до НАТО. Люди бояться росії. Вони довіряють гарантіям безпеки НАТО. Фінляндія, у якої довгий кордон із Росією, розуміла, що Україна – це лише початок. Вони знали, що путін хоче піти далі. Ось чому вони поспішили вступити в НАТО.

Про ядерну зброю в обмін на НАТО

НАТО є найдешевшим варіантом. Якщо не НАТО, то ми повинні говорити про міжнародну військову присутність в Україні, масивну систему стримування ракет дальнього радіуса дії для запобігання новим російським наступам, зобов’язання фінансувати українську армію.

Якщо членство в НАТО все ще залишається тільки далекою перспективою, то що нас захистить у цей час? Що стримуватиме росію від нового нападу? Чи отримаємо ми назад нашу ядерну зброю? Чи отримаємо ми ракетні системи дальнього радіуса в достатній кількості, щоб зупинити Росію? Чи фінансуватимуть наші союзники мільйонну професійну армію? Чи будуть іноземні війська розміщені в Україні для стабілізації та захисту нашої території?

Якщо США кажуть, що Україна не готова до вступу в НАТО, то путін повинен повністю піти з нашої території. Тільки тоді ми зможемо обговорювати все інше: фінансову компенсацію, репарації та ціну цієї війни. путін стверджував, що вторгся, бо боявся, що Україна вступить у НАТО. Але ж ми не в НАТО, то чому він досі тут?

Ядерну зброю Україна віддала під тиском росії та США. Будапештський меморандум підписали й інші країни, але найбільшу роль відіграли росія та США. В результаті ми втратили єдині реальні гарантії безпеки. Якщо ядерне роззброєння було необхідним, його слід було обміняти на членство в НАТО або на озброєння НАТО. Натомість ми залишилися ні з чим.

Про те, що армія рф вбивала саме російськомовних

путін убив десятки тисяч цивільних осіб. І більшість із них були російськомовними. 90% із них були на Сході України – у тих самих регіонах, які він окупував. Він вторгся в Україну, вірячи, що російськомовні підтримають його. Йому сказали: "Вони вітатимуть тебе". Це була брехня. І все ж він бомбардував їх, убивав, руйнував їхні будинки.

До окупації Криму багато хто бачив у росії сусіда, вірив у мирне співіснування та вважав важливим підтримувати добрі стосунки з путіним. Запитайте в них сьогодні – у людей, чиїх дітей він убив і чиї будинки зруйнував. Вони скажуть вам усе, що думають про путіна, – російською мовою, якщо він не розуміє української.

Про Такера Карлсона і його заяви

Карлсон навмисно дезінформує людей зокрема й про те, ніби в Україні “переслідують християнські конфесії”. Московський патріархат був виключений з Ради церков України за рішенням самих релігійних інституцій, без жодного впливу влади. А Карлсон повністю повторює слова путіна. Здається мені, йому треба глибше розуміти, що відбувається в Україні, припинити працювати на путіна, припинити лизати його зад. Чесно.

Головне з інтерв'ю Зеленського: як рф вбивала російськомовних, про ядерну зброю, Такера Карлсона і "зад...

Джерело: sd.ua