Вибори в Україні: в The Economist повідомили, коли та за яких умов Україна може їх провести

30 березня 2025 р. 16:42

30 березня 2025 р. 16:42


У Києві проти лідера України Володимира Зеленського точаться політичні інтриги. Крім того, п ротягом місяців український президент перебував під потужним тиском з-за кордону.

Про це пише The Economist.

Так путін ставив під сумнів легітимність Володимира Зеленського. А Трамп повторював російські наративи. Вони обидва тиснули на нього, вимагаючи провести вибори під час війни, сподіваючись, що українці позбавлять Зеленського влади.

"Ще два місяці тому здавалося, що Зеленський категорично проти виборів. Але після того, як Трамп публічно принизив його у перший тиждень березня, рейтинги Зеленського підскочили – про що свідчить опитування, проведене The Economist. Здається, це змінило його погляди", - зазначає видання.

У матеріалі йдеться, що тепер ведеться серйозна підготовка до виборів. Зокрема д жерела в уряді кажуть, що Зеленський провів зустріч минулого тижня і поставив завдання підготувати вибори після повного припинення вогню.

Американці вірять, що зможуть нав’язати його до кінця квітня. А п ерші офіційні заяви про це можуть з’явитися наприкінці квітня або 5 травня – за кілька днів до парламентського голосування щодо продовження воєнного стану, який має закінчитися 8 травня.

"Скасування воєнного стану є обов’язковою умовою для запуску виборчого процесу", - наголосили у The Economist.

Думки джерел щодо конкретних термінів різняться, але більшість каже, що Зеленський орієнтується на літо. Закон вимагає щонайменше 60 днів для передвиборчої кампанії, тож найраніший можливий термін – початок липня.

Однак деякі джерела стверджують, що кампанія має тривати три місяці – саме стільки часу, за їхніми словами, виборчі органи повідомили парламенту, що потрібно для відновлення списків виборців в умовах війни.

Петро Порошенко, лідер найбільшої опозиційної партії та заклятий ворог Зеленського, прогнозує, що вибори можуть відбутися "будь-коли з серпня по жовтень". Він стверджує, що кампанія фактично вже почалася – з контроверсійного рішення Зеленського запровадити проти нього санкції у лютому.

За словами Порошенка, санкції мали дві мети:

Один із високопосадовців вважає, що Зеленський може спробувати застати своїх суперників зненацька і призначити вибори на липень.

"Короткий термін кампанії дозволить йому йти без серйозної конкуренції", - пояснює джерело.

Це було б вигідно не лише президенту, адже "довга кампанія розірвала б країну на частини".

Домогтися стійкого припинення вогню до 8 травня буде вже достатньо складно, про що каже Сергій Власенко, високопосадовець партії "Батьківщина". Проблема полягає у тому, що з абезпечити голосування мільйонів виборців за кордоном, на фронті та в окупованих регіонах – ще важче. А б удь-яка зміна системи голосування вимагатиме змін до Конституції, що потребує двох третин голосів у парламенті.

До того ж, чесне голосування неможливе без скасування воєнної пропаганди та цензури.

"Два найбільші зовнішні фактори – путін і Трамп – тепер можуть втратити інтерес до швидких виборів", - йдеться у тексті.

Спочатку вони, ймовірно, вимагали їх, сподіваючись, що Зеленський програє. Але тепер, як зазначає The Economist, розрахунок змінився, і вони можуть не сидіти склавши руки, якщо він почне прискорювати процес.

Але навіть якщо Зеленський переможе, то вибори можуть лише дестабілізувати Україну.

Зокрема офіцер розвідки прогнозує, що внутрішня нестабільність у 2025 році стане більшою загрозою, ніж фронт.

Вибори в Україні: в The Economist повідомили, коли та за яких умов Україна може їх провести

Джерело: sd.ua