Коли відзначатимуть свято Андрія Первозванного і що про нього треба знати

23 листопада 2024 р. 14:27

23 листопада 2024 р. 14:27


Хто таки Андрій Первозванний

Святий Андрій Первозванний — один із дванадцяти апостолів Ісуса Христа, який першим відгукнувся на його заклик і став його учнем. Вважається, що саме він пророчо вказав на місце для майбутнього міста на київських горбах. Сьогодні Андрій є покровителем України.

Андрій народився у Віфсаїді, що на території Сирії (тоді частина Римської імперії), і був звичайним рибалкою. Разом із братом Петром, перебуваючи на Галілейському озері, він зустрів Ісуса Христа і перший відгукнувся на заклик Спасителя, ставши його вірним учнем, за що отримав ім'я Первозванний.

Після розп'яття та воскресіння Христа Андрій, разом із іншими апостолами, вирушив проповідувати християнську віру у різні країни. Як місіонер, він прибув до Скіфії, і тому Андрій Первозванний вважається покровителем України. В «Повісті минулих літ» є згадка про його пророцтво щодо майбутнього великого міста з безліччю церков на київських пагорбах.

Святий Андрій прийняв мученицьку смерть за Христа в місті Патри в Греції при римському імператорі Нероні в 77 році. Він був розіп’ятий на Х-подібному хресті за наказом проконсула Егея. Цей хрест згодом став відомий як Андріївський.

Хрест святого Андрія зберігається в православному соборі в Патрі, але на святкування 1025-річчя Хрещення Русі його привезли до Києва. Хрест є великою та важкою реліквією: його висота — 2 метри, ширина — близько 1,2 метра, а вага — понад 100 кг.

Традиції свята

У день святого Андрія віряни йдуть до церкви, моляться та читають молитви. В народі пекли коржики, звані «калитою», які підвішували до стелі. Молоді хлопці намагалися підстрибнути і відкусити шматочок, не використовуючи рук. Якщо це вдавалося, вважалося, що їхнє подружжя буде щасливим. У ніч на Андрія дівчата ворожать на ім'я свого майбутнього чоловіка та на долю, однак церква не підтримує такі звичаї.

Існувала також традиція вгадувати погоду, спостерігаючи за водою. Для цього потрібно було підійти до колодязя, озера чи річки і слухати, як поводиться вода: якщо вона була спокійною, обіцяла м'яку зиму, а якщо шурхотіла чи бурлила — сувору холоднечу і хуртовини. Аналогічні передбачення можна було робити, спостерігаючи за вогнем у печі: червоний колір полум'я віщував сильні морози, а білий — швидку відлигу.

Історія Церкви святого Андрія у Львові

На площі Соборній, 3а у Львові розташований колишній Бернардинський костел, нині церква святого Андрія Первозванного — одна з найвизначніших архітектурних пам'яток міста. До комплексу костелу входили також монастир, дзвіниця, криниця-ротонда, вежа, колона святого Яна з Дуклі та оборонні споруди.

Спочатку на цьому місці стояв дерев'яний костел, збудований у XV столітті поблизу Галицької брами, на перехресті важливих шляхів. У 1600 році почалося будівництво нової кам'яної споруди, яка повинна була мати оборонні функції і брати участь в захисті Львова. Проект костелу розробив чернець Бернард Авелідес, а саму будівлю вели архітектори Павло Римлянин, Амвросій Прихильний і Андреас Бемер.

У 1611 році в костелі відбулася перша служба, яка була приурочена до дня святого Андрія, тому храм і отримав свою сучасну назву. Споруду завершили в першій половині XVIII століття, а її інтер'єр прикрашають різьблені дерев'яні вівтарі, а також фрески на склепінні.

Монастир, що також був частиною комплексу, почали будувати у 1620 році. Завдяки потужним укріпленням він став важливим елементом оборони міста, оскільки Глинянський тракт, що проходив поряд, був одним із шляхів, якими до Львова могли наближатися турецькі війська та татарські орди.  У 1990 році отці-василіяни зареєстрували греко-католицьку парафію святого Андрія у колишньому Бернардинському костелі, яка діє й до сьогодні. Наразі в приміщеннях монастиря розташовані Центральний державний історичний архів України, факультет культури і мистецтв Львівського національного університету імені І. Франка, а також «Музей Ідей». Детальніше читайте за посиланням.

Коли відзначатимуть свято Андрія Первозванного і що про нього треба знати

Джерело: tvoemisto.tv

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua